BAM-bestuurders optimistisch: woningbouw gaat aantrekken
AMSTERDAM (ANP) - De markt voor woningbouw zal weer aantrekken, mensen hebben steeds meer vertrouwen om te investeren in een huis. Dat zien topman Ruud Joosten en financieel topman Frans den Houter van bouwconcern BAM. Wel zijn er zorgen over het tempo waarin dat gaat. De bestuurders kijken daarbij onder meer naar het uitgeven van bouwvergunningen door gemeenten, wat volgens hen sneller zou moeten.
Volgens Joosten zou de overheid de regie moeten pakken. Bijvoorbeeld voor het bouwen van meer woningen buiten binnensteden, in plaats van alleen binnenstedelijk. "Ik hoop dat er ook in het volgende kabinet een minister voor Volkshuisvesting komt. Woningen zijn namelijk essentieel voor mensen en er ontstaat veel onrust en onvrede in de samenleving als er niet voldoende bijkomen", aldus de BAM-topman.
De huidige demissionair minister voor Volkshuisvesting Hugo de Jonge heeft volgens Joosten "met veel energie geprobeerd het bouwen van woningen op de kaart te krijgen". Zo wil het kabinet dat er tot 2030 ruim 900.000 nieuwe woningen bij gaan komen. Daarvoor zijn omvangrijke afspraken gemaakt met alle twaalf provincies. "De druk op provincies en bouwers opvoeren vind ik heel goed. Daar moeten we mee doorgaan", aldus Joosten.
Optimistisch
Provincies en gemeenten zijn samen verantwoordelijk voor het uitwerken van de afspraken, en daar loopt het proces vertraging op. Het trage afgeven van vergunningen door gemeenten voor bouwprojecten stoort de bouwbranche al langer. Brancheorganisatie Bouwend Nederland heeft vorige maand al aangegeven te blijven aandringen bij bestuurders om meer snelheid te maken.
Maar Joosten blijft optimistisch. "Nederland heeft uiteindelijk toch het gezonde verstand om voldoende huizen te bouwen voor de bevolking."
BAM, met het hoofdkantoor in Bunnik, wist in 2023 uiteindelijk 1670 huizen te verkopen in Nederland. Dat is een behoorlijke daling ten opzichte van de meer dan 2000 van een jaar eerder. Maar het is wel een verbetering ten opzichte van de circa 1500 woningen waar Joosten in de loop van vorig jaar op rekende. Hij sprak nu dan ook van goede prestaties van de woningbouwactiviteiten.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
20 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia heeft dit jaar voor het eerst in haar 60-jarige bestaan 10 miljoen passagiers aan boord verwelkomd. Het bedrijf spreekt van een "bijzondere mijlpaal" en een "mooie afsluiting" van het jubileumjaar voor vertrekkend topman Marcel de Nooijer. Hij neemt eind dit jaar afscheid bij Transavia.
21 uur geleden