BAM-bestuurders optimistisch: woningbouw gaat aantrekken
AMSTERDAM (ANP) - De markt voor woningbouw zal weer aantrekken, mensen hebben steeds meer vertrouwen om te investeren in een huis. Dat zien topman Ruud Joosten en financieel topman Frans den Houter van bouwconcern BAM. Wel zijn er zorgen over het tempo waarin dat gaat. De bestuurders kijken daarbij onder meer naar het uitgeven van bouwvergunningen door gemeenten, wat volgens hen sneller zou moeten.
Volgens Joosten zou de overheid de regie moeten pakken. Bijvoorbeeld voor het bouwen van meer woningen buiten binnensteden, in plaats van alleen binnenstedelijk. "Ik hoop dat er ook in het volgende kabinet een minister voor Volkshuisvesting komt. Woningen zijn namelijk essentieel voor mensen en er ontstaat veel onrust en onvrede in de samenleving als er niet voldoende bijkomen", aldus de BAM-topman.
De huidige demissionair minister voor Volkshuisvesting Hugo de Jonge heeft volgens Joosten "met veel energie geprobeerd het bouwen van woningen op de kaart te krijgen". Zo wil het kabinet dat er tot 2030 ruim 900.000 nieuwe woningen bij gaan komen. Daarvoor zijn omvangrijke afspraken gemaakt met alle twaalf provincies. "De druk op provincies en bouwers opvoeren vind ik heel goed. Daar moeten we mee doorgaan", aldus Joosten.
Optimistisch
Provincies en gemeenten zijn samen verantwoordelijk voor het uitwerken van de afspraken, en daar loopt het proces vertraging op. Het trage afgeven van vergunningen door gemeenten voor bouwprojecten stoort de bouwbranche al langer. Brancheorganisatie Bouwend Nederland heeft vorige maand al aangegeven te blijven aandringen bij bestuurders om meer snelheid te maken.
Maar Joosten blijft optimistisch. "Nederland heeft uiteindelijk toch het gezonde verstand om voldoende huizen te bouwen voor de bevolking."
BAM, met het hoofdkantoor in Bunnik, wist in 2023 uiteindelijk 1670 huizen te verkopen in Nederland. Dat is een behoorlijke daling ten opzichte van de meer dan 2000 van een jaar eerder. Maar het is wel een verbetering ten opzichte van de circa 1500 woningen waar Joosten in de loop van vorig jaar op rekende. Hij sprak nu dan ook van goede prestaties van de woningbouwactiviteiten.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend met verliezen gesloten. De Iran-oorlog en de gevolgen voor de wereldwijde energiemarkten maakten beleggers nerveus. Het Internationaal Energieagentschap kondigde een vrijgave van een recordhoeveelheid aan olie uit noodreserves aan om de prijzen te drukken, maar dat leidde nog niet tot lagere prijzen voor de grondstof.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De overlast door een staking op Brussels Airport is donderdag groter dan voorspeld. Vorige week werd bekend dat alle vertrekkende passagiersvluchten worden geschrapt. Daar komt meer dan de helft van alle aankomende vluchten bovenop, laat de luchthaven weten aan persbureau Belga.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa zegt donderdag en vrijdag meer dan de helft van alle geplande vluchten door te laten gaan, ondanks de tweedaagse staking van piloten. Andere maatschappijen van het moederbedrijf van Lufthansa en partnermaatschappijen nemen een deel van de vluchten op zich.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een aantal bedrijven sluit kantoren in Dubai of evacueert personeel, meldt persbureau AFP op basis van ingewijden. Onder andere de Amerikaanse bank Citi en consultancykantoren Deloitte en PwC ondernemen actie.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - International SOS, een organisatie die bedrijven helpt personeel in veiligheid te brengen, heeft sinds het uitbreken van de Iranoorlog meer dan duizend mensen geƫvacueerd uit het Midden-Oosten. Dat gebeurde zowel over land als door de lucht. De organisatie verwacht dat meer evacuaties volgen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag vrijwel vlak gesloten. Daarmee kreeg de opleving van de AEX van een dag eerder geen duidelijk vervolg. Waar dalende olieprijzen toen nog voor optimisme op de aandelenbeurzen zorgden, nam de nervositeit weer toe toen energie weer duurder werd door de oorlog in het Midden-Oosten. Elders in Europa waren aanzienlijke verliezen te zien.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De strijd tussen het voormalige ledenparlement van FNV en het interim-bestuur van de vakbond krijgt een nieuw hoofdstuk. Oud-leden van het orgaan kondigden vorige maand aan in cassatie te gaan tegen een uitspraak van de ondernemingskamer, om zich te verzetten tegen een hervorming bij de bond. Maar ze hebben te weinig geld om daarvoor advies in te winnen. Daarom willen ze dat de ondernemingskamer het interim-bestuur opdraagt "alle nodige en mogelijke maatregelen" te treffen om de zaak alsnog mogelijk te maken, maakt het gerechtshof in Amsterdam bekend.
5 uur geleden