Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Baltische staten dringen aan op medische zorg voor Navalni

Baltische staten dringen aan op medische zorg voor Navalni

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Baltische staten hebben Rusland opgeroepen medische zorg te regelen voor de gevangengenomen oppositieleider Aleksej Navalni. Die zit in een strafkamp en kampt volgens zijn bondgenoten met ernstige gezondheidsproblemen. EU-leden Estland, Letland en Litouwen noemen die berichten "heel zorgwekkend" en vragen de internationale gemeenschap om zich ook uit te spreken.

Navalni zit een gevangenisstraf van 2,5 jaar uit in een strafkolonie op zo'n 100 kilometer van Moskou. Zijn advocaten bezochten hem donderdag, nadat ze een tijd geen toegang meer hadden gehad tot hun cliënt. Navalni heeft al vier weken last van acute rugpijn, zeggen ze. Ook zou hij door klachten aan zijn been niet meer kunnen lopen.

De advocaten bevestigen hiermee de gezondheidsklachten die een dag eerder werden genoemd door een naaste medewerker van Navalni. Zij zeggen de informatie niet eerder naar buiten te hebben gebracht omdat hun cliënt dat had verzocht, maar daar nu van af te wijken vanwege zijn verslechterde gezondheid.

Pijnstillers

De gevangenisautoriteiten zouden Navalni alleen twee pijnstillers per dag hebben gegeven. Zijn advocaten zeggen al vier weken te proberen de juiste medicijnen voor hem te regelen, maar daar niet in te slagen. Ook was het niet mogelijk om Navalni door een eigen arts te laten onderzoeken.

De Russische gevangenisdienst kwam voor de uitlatingen van de advocaten alleen met een korte toelichting op de gezondheid van de oppositieleider. Navalni zou evenals andere gevangenen een medisch onderzoek hebben ondergaan. Zijn toestand wordt omschreven als "stabiel en bevredigend".

Grote zorgen

Aanhangers van de politicus zijn er niet gerust op. "Nu maken we ons pas echt zorgen", schreef zijn anticorruptiestichting op Twitter. "Zelfs de federale gevangenisdienst kan de toestand van Navalni niet goed noemen." Zo'n 160 Russen uit de culturele sector, onder wie schrijvers en regisseurs, maakten in een open brief duidelijk zich grote zorgen te maken over de gezondheid van de politicus.

Navalni zit vast omdat hij zich niet zou hebben gehouden aan de voorwaarden van een eerdere veroordeling, die volgens hem politiek gemotiveerd was. De criticus van het Kremlin had zich niet zoals afgesproken bij de Russische autoriteiten gemeld. Hij herstelde in Duitsland nadat hij in eigen land was vergiftigd met een zenuwgif.

Het Kremlin zegt zich niet bezig te houden met de gezondheid van Navalni. Dat is volgens de regering een zaak voor de gevangenisautoriteiten.

Meer uit Buitenland

Burgemeester New York houdt woord en boycot Israel Day Parade

NEW YORK (ANP) - Burgemeester Zohran Mamdani heeft zondag de jaarlijkse Israel Day Parade in New York geboycot. Mamdani is de eerste burgemeester van de Amerikaanse stad die niet deelneemt aan de jaarlijkse mars.

1 uur geleden
Frans museum meldt diefstal van kunstzinnige banaan

METZ (ANP/AFP) - Een museum in de Oost-Franse stad Metz heeft zondag bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van een banaan. Een suppoost ontdekte zaterdag dat de vrucht, die met tape aan een muur was bevestigd als onderdeel van het kunstwerk Comedian van de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, verdwenen was.

3 uur geleden
Aanpak drugsgeweld centraal bij presidentsverkiezingen Colombia

BOGOTÁ (ANP/AFP) - De stembussen voor de verkiezingen in Colombia zijn geopend. De kandidaten voor het presidentschap verschillen vooral in hun voorgestelde aanpak van het drugsgeweld in het land.

6 uur geleden
Libanon meldt doden en gewonden door Israëlische luchtaanvallen

BEIROET (ANP) - Door Israëlische aanvallen op het zuiden van Libanon zijn minstens elf doden gevallen, meldt het Libanese persbureau NNA. Bij een aanval in de buurt van een ziekenhuis zouden daarnaast zeker twaalf medewerkers gewond zijn geraakt.

8 uur geleden
Meer arrestaties en gewonden bij voetbalrellen in Parijs

PARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez zegt dat bij rellen rond de door de Parijse voetbalclub PSG gewonnen Champions League-finale 780 mensen zijn aangehouden, melden Franse media. Eerder werden nog rond de vierhonderd arrestaties gemeld. Ook zouden 57 agenten gewond zijn geraakt.

9 uur geleden
Frankrijk wil spoedvergadering VN-Veiligheidsraad om Libanon

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een spoedvergadering van de VN-Veiligheidsraad aangevraagd vanwege de situatie in Libanon. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Israël kondigde aan daar verder op te trekken en meldde zondag het historische Beaufort-kasteel nabij Arnoun te hebben ingenomen.

9 uur geleden
Maltese Arbeidspartij wint voor vierde keer op rij verkiezingen

VALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.

10 uur geleden