Baltische staten dringen aan op medische zorg voor Navalni
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Baltische staten hebben Rusland opgeroepen medische zorg te regelen voor de gevangengenomen oppositieleider Aleksej Navalni. Die zit in een strafkamp en kampt volgens zijn bondgenoten met ernstige gezondheidsproblemen. EU-leden Estland, Letland en Litouwen noemen die berichten "heel zorgwekkend" en vragen de internationale gemeenschap om zich ook uit te spreken.
Navalni zit een gevangenisstraf van 2,5 jaar uit in een strafkolonie op zo'n 100 kilometer van Moskou. Zijn advocaten bezochten hem donderdag, nadat ze een tijd geen toegang meer hadden gehad tot hun cliënt. Navalni heeft al vier weken last van acute rugpijn, zeggen ze. Ook zou hij door klachten aan zijn been niet meer kunnen lopen.
De advocaten bevestigen hiermee de gezondheidsklachten die een dag eerder werden genoemd door een naaste medewerker van Navalni. Zij zeggen de informatie niet eerder naar buiten te hebben gebracht omdat hun cliënt dat had verzocht, maar daar nu van af te wijken vanwege zijn verslechterde gezondheid.
Pijnstillers
De gevangenisautoriteiten zouden Navalni alleen twee pijnstillers per dag hebben gegeven. Zijn advocaten zeggen al vier weken te proberen de juiste medicijnen voor hem te regelen, maar daar niet in te slagen. Ook was het niet mogelijk om Navalni door een eigen arts te laten onderzoeken.
De Russische gevangenisdienst kwam voor de uitlatingen van de advocaten alleen met een korte toelichting op de gezondheid van de oppositieleider. Navalni zou evenals andere gevangenen een medisch onderzoek hebben ondergaan. Zijn toestand wordt omschreven als "stabiel en bevredigend".
Grote zorgen
Aanhangers van de politicus zijn er niet gerust op. "Nu maken we ons pas echt zorgen", schreef zijn anticorruptiestichting op Twitter. "Zelfs de federale gevangenisdienst kan de toestand van Navalni niet goed noemen." Zo'n 160 Russen uit de culturele sector, onder wie schrijvers en regisseurs, maakten in een open brief duidelijk zich grote zorgen te maken over de gezondheid van de politicus.
Navalni zit vast omdat hij zich niet zou hebben gehouden aan de voorwaarden van een eerdere veroordeling, die volgens hem politiek gemotiveerd was. De criticus van het Kremlin had zich niet zoals afgesproken bij de Russische autoriteiten gemeld. Hij herstelde in Duitsland nadat hij in eigen land was vergiftigd met een zenuwgif.
Het Kremlin zegt zich niet bezig te houden met de gezondheid van Navalni. Dat is volgens de regering een zaak voor de gevangenisautoriteiten.
Meer uit Buitenland
MANAMA (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en Iran komen eind deze maand voor de tweede keer samen voor technisch overleg met als doel de Iranoorlog definitief te beëindigen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio heeft gezegd dat dit op 29 of 30 juni is, waarschijnlijk weer in Zwitserland.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk is woensdag volgens voorlopige cijfers opnieuw de warmste dag sinds het begin van de metingen in 1947 geregistreerd. Het record van een dag eerder is daarmee verbroken.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk geldt donderdag code rood wegens extreme hitte in nog meer gebieden. De hoogste waarschuwing geldt dan voor 72 departementen, 14 meer dan woensdag. Daar woont meer dan driekwart van de Franse bevolking, aldus persbureau AFP.
5 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - President Petr Pavel mag van het Tsjechische Constitutioneel Hof mee naar de NAVO-top in Turkije. De regering wilde hem niet opnemen in de Tsjechische delegatie, maar is nu door het hof teruggefloten.
6 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Het wereldwijde risico op ebola blijft laag, zegt de directeur van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, nadat woensdag een ebolageval in Frankrijk werd bevestigd.
6 uur geledenNABATIEH (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt een luchtaanval te hebben uitgevoerd in het zuiden van Libanon. Die zou zijn gericht op twee Hezbollah-leden die "een bedreiging vormden" voor Israëlische troepen in de buurt.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR) - Een toezichthouder van het Internationaal Strafhof in Den Haag (ICC) vindt dat hoofdaanklager Karim Khan weggestuurd moet worden. In een advies staat dat is vastgesteld dat de Brit zich schuldig heeft gemaakt aan seksueel grensoverschrijdend gedrag, meldt persbureau Reuters.
8 uur geleden