Baltische landen wijzen Russische diplomaten uit
VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen, Letland en Estland wijzen in totaal vier Russische diplomaten uit als teken van solidariteit met Tsjechië. De regering in Praag wees afgelopen week achttien Russische diplomaten de deur omdat twee Russische spionnen achter een fatale explosie in een munitiedepot in 2014 zouden zitten.
Tsjechië vroeg vervolgens andere EU-landen dat voorbeeld te volgen. Buurland Slowakije gaf daar donderdag gehoor aan door drie Russische diplomaten uit te wijzen. De Litouwse minister van Buitenlandse Zaken Gabrielius Landsbergis maakte vrijdag de reactie van de drie Baltische staten bekend. Hij sprak van een "ongekend en gevaarlijk incident". Litouwen stuurt twee Russen weg en de twee andere Baltische landen elk een.
De Duitse bondskanselier Angela Merkel zei donderdag in een telefoongesprek met de Tsjechische premier Andrej Babiš solidair te zijn met Praag, maar kondigde geen maatregelen aan. Ook de EU en de NAVO hebben solidariteit betuigd.
Zoektocht
Rusland wees in een reactie al twintig Tsjechen en drie Slowaken uit, maar de diplomatieke ruzie is nog niet ten einde. Minister van Buitenlandse Zaken Jakub Kulhanek eist dat het aantal personeelsleden in de Russische ambassade in Praag voor eind mei gelijk moet zijn aan het aantal Tsjechen in de ambassade in Moskou, dat zijn er nu nog ongeveer 25. Rusland heeft nog zo'n honderd medewerkers in de diplomatieke vertegenwoordiging in Praag, van wie er dus 75 naar huis zouden moeten.
De Tsjechische politie is sinds een week op zoek naar twee Russen met meerdere paspoorten die naast betrokkenheid bij de explosie ook worden verdacht van de vergiftiging van de voormalige Russische spion Sergej Skripal en zijn dochter Joelia in Engeland. Rusland ontkent iets met de explosie te maken te hebben en noemt de Tsjechische beschuldigingen "provocatief en onvriendelijk". Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft al aangekondigd dat er nog een "gepaste reactie" volgt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat hij een ziekenhuisschip naar Groenland stuurt. Trump heeft eerder gedreigd het autonome Deense gebied te willen inlijven. Trump stelt op Truth Social dat het schip zieke mensen in Groenland zal gaan behandelen, zonder te verduidelijken op wie hij doelt of hoeveel mensen het zal helpen.
2 uur geledenLVIV (ANP) - Explosies in de Oekraïense stad Lviv hebben in de nacht van zaterdag op zondag een politieagente gedood en zeker vijftien mensen verwond. De burgemeester van de stad in het westen van het land spreekt van een "daad van terrorisme". De ontploffingen vonden plaats kort nadat de politie rond 00.30 uur was afgekomen op een melding over een inbraak in een winkel in het stadscentrum, aldus de openbaar aanklager van Lviv.
3 uur geledenLYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.
12 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.
17 uur geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.
17 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.
19 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.
22 uur geleden