Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Baltische landen wijzen Russische diplomaten uit

Baltische landen wijzen Russische diplomaten uit

VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen, Letland en Estland wijzen in totaal vier Russische diplomaten uit als teken van solidariteit met Tsjechië. De regering in Praag wees afgelopen week achttien Russische diplomaten de deur omdat twee Russische spionnen achter een fatale explosie in een munitiedepot in 2014 zouden zitten.

Tsjechië vroeg vervolgens andere EU-landen dat voorbeeld te volgen. Buurland Slowakije gaf daar donderdag gehoor aan door drie Russische diplomaten uit te wijzen. De Litouwse minister van Buitenlandse Zaken Gabrielius Landsbergis maakte vrijdag de reactie van de drie Baltische staten bekend. Hij sprak van een "ongekend en gevaarlijk incident". Litouwen stuurt twee Russen weg en de twee andere Baltische landen elk een.

De Duitse bondskanselier Angela Merkel zei donderdag in een telefoongesprek met de Tsjechische premier Andrej Babiš solidair te zijn met Praag, maar kondigde geen maatregelen aan. Ook de EU en de NAVO hebben solidariteit betuigd.

Zoektocht

Rusland wees in een reactie al twintig Tsjechen en drie Slowaken uit, maar de diplomatieke ruzie is nog niet ten einde. Minister van Buitenlandse Zaken Jakub Kulhanek eist dat het aantal personeelsleden in de Russische ambassade in Praag voor eind mei gelijk moet zijn aan het aantal Tsjechen in de ambassade in Moskou, dat zijn er nu nog ongeveer 25. Rusland heeft nog zo'n honderd medewerkers in de diplomatieke vertegenwoordiging in Praag, van wie er dus 75 naar huis zouden moeten.

De Tsjechische politie is sinds een week op zoek naar twee Russen met meerdere paspoorten die naast betrokkenheid bij de explosie ook worden verdacht van de vergiftiging van de voormalige Russische spion Sergej Skripal en zijn dochter Joelia in Engeland. Rusland ontkent iets met de explosie te maken te hebben en noemt de Tsjechische beschuldigingen "provocatief en onvriendelijk". Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft al aangekondigd dat er nog een "gepaste reactie" volgt.

Meer uit Buitenland

Doden bij Israëlische aanvallen in centrum Beiroet

BEIROET (ANP) - Twee Israëlische aanvallen in het centrum van de Libanese hoofdstad Beiroet hebben woensdagochtend zeker zes mensen het leven gekost. 24 mensen raakten gewond, aldus een voorlopige balans van de autoriteiten.

54 minuten geleden
VS zetten bunkerbommen in tegen locaties nabij Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft bunkerbommen ingezet om versterkte Iraanse raketbases aan te vallen langs de Iraanse kust, nabij de Straat van Hormuz. Het regionale militaire commando CENTCOM liet weten dat daarbij meerdere munitie-eenheden met een gewicht van circa 2300 kilo "succesvol zijn ingezet".

56 minuten geleden
Israël meldt doden door Iraanse aanvallen nabij Tel Aviv

TEL AVIV (ANP) - In de nacht van dinsdag op woensdag zijn nabij Tel Aviv twee mensen om het leven gekomen, meldden Israëlische hulpdiensten. Tegelijkertijd meldde de Israëlische politie dat er in hetzelfde gebied delen van projectielen waren neergekomen als gevolg van Iraanse aanvallen.

2 uur geleden
Iraanse veiligheidsraad bevestigt dood chef Ali Larijani

TEHERAN (ANP) - De leider van de Iraanse veiligheidsraad, Ali Larijani, is dood. Dat meldt Al Jazeera op basis van Iraanse staatsmedia. In een verklaring bevestigt de Iraanse veiligheidsraad dat Larijani is omgekomen bij gerichte aanvallen. Israël beweerde eerder op dinsdag al hem te hebben gedood.

5 uur geleden
Revolutionaire Garde bevestigt dood Basij-leider Soleimani

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft bevestigd dat Gholamreza Soleimani is omgekomen bij Amerikaans-Israëlische aanvallen. Soleimani gaf leiding aan de zogenoemde Basij, een paramilitaire beweging die onder meer verantwoordelijk wordt gehouden voor het gewelddadig neerslaan van de protesten in Iran in januari.

6 uur geleden
VS dragen ambassades wereldwijd op veiligheid te herzien

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Amerikaanse ambassades wereldwijd opgedragen "onmiddellijk" hun veiligheidsmaatregelen te herzien. Dit in verband met de oorlog in Iran, schrijft The Washington Post. Ambassades in het Midden-Oosten hadden deze oproep al gekregen.

6 uur geleden
Zelensky: meer dan 200 Oekraïense drone-experts in Midden-Oosten

LONDEN (ANP/AFP/RTR) - Meer dan tweehonderd Oekraïense drone-experts zijn naar het Midden-Oosten gestuurd om te helpen bij de verdediging tegen Iraanse Shahed-drones. Dat zei de Oekraïense president Zelensky in een toespraak tot het Britse parlement. De Shahed wordt ook veel door Rusland gebruikt in de oorlog in Oekraïne.

8 uur geleden