Ballotage presidentsverkiezing Iran levert zes kandidaten op
TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - In Iran heeft een oppermachtige raad van de regerende orthodoxe sjiitische geestelijkheid zes personen geschikt bevonden om deel te nemen aan de naderende presidentsverkiezingen. Er hadden zich tachtig kandidaten aangemeld voor de verkiezingen die op 28 juni worden gehouden.
De stembusgang is een gevolg van de dood van president Ebrahim Raisi. Die is op 19 mei om het leven gekomen toen de helikopter neerstortte waarmee hij in de bergen in het noordwesten van het land vloog.
Wie er mee mogen doen, wordt bepaald door de selectie van de twaalfkoppige Raad van Hoeders, onder wie zes geestelijken die zijn benoemd door de religieuze en feitelijke leider van het land, de ayatollah Al Khamenei. De andere zes leden zijn rechtsgeleerden die lid van de raad worden op voordracht van het door Khamenei benoemde hoofd van de rechterlijke macht.
Pezeshkian
Hiermee is de kans vrijwel verkeken dat veel kandidaten kunnen meedoen die kritisch staan tegenover de macht van Ali Khamenei en het beleid van de conservatieve geestelijkheid die het land sinds 1979 regeert.
De enige goedgekeurde kandidaat die als uitgesproken hervormingsgezind bekend staat, is een parlementariër en ex-minister van Gezondheid uit Tabriz in het noordwesten van het land, Massoud Pezeshkian. Verder zijn het behoudende aanhangers van het huidige bestel, inclusief de burgemeester van Teheran, Alireza Zakaani en de huidige vicepresident Amirhossein Ghazizadeh-Hashemi.
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/RTR) - Vredesonderhandelingen tussen Afghanistan en Pakistan in Istanbul zijn geëindigd zonder oplossing, zeggen anonieme bronnen uit beide landen tegen persbureau Reuters. De onderhandelingen, die zaterdag begonnen, moesten een einde maken aan de gevechten aan de grens die sinds enkele weken plaatsvinden.
41 minuten geledenTEL AVIV (ANP) - De menselijke resten die Hamas maandag aan Israël overdroeg, zijn van een gijzelaar van wie eerder al resten zijn overgedragen, aldus Israëlische media. Die persoon is begraven in Israël. Er zou volgens forensisch onderzoek geen match zijn met de dertien overleden gijzelaars die zich nog in Gaza bevinden.
55 minuten geledenBONN (ANP) - VN-klimaatorganisatie UNFCCC ziet "groeiende vooruitgang" bij de voorhoede van landen die op tijd waren met het indienen van nieuwe klimaatambities. De meeste landen ter wereld hebben de deadline daarvoor echter gemist. Tien jaar na het Klimaatakkoord van Parijs hebben 64 landen hun plannen voor 2035 binnen de deadline ingeleverd. De Europese Unie, inclusief Nederland, hoort daar vooralsnog niet bij.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - De man die terechtstaat voor de moord op de voormalige Japanse premier Shinzo Abe, heeft dinsdag schuld bekend. De 45-jarige verdachte was aangeklaagd voor moord en het overtreden van de wapenwetgeving. "Alles is waar", zei hij in de rechtbank.
3 uur geledenKINGSTON (ANP/DPA) - Orkaan Melissa blijft in kracht toenemen op weg naar Jamaica. Maandagavond waren de windsnelheden opgelopen tot 280 kilometer per uur. Melissa komt naar verwachting dinsdagochtend vroeg (lokale tijd) aan land in het zuidwesten van het Caribische eiland.
4 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse premier Sanae Takaichi gaat de Amerikaanse president Donald Trump nomineren voor de Nobelprijs voor de Vrede. Dat heeft Witte Huis-persvoorlichter Karoline Leavitt laten weten aan verslaggevers.
5 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse president Nicolas Maduro heeft maandag aangekondigd dat hij energieafspraken met Trinidad en Tobago heeft opgeschort. De eilandstaat voor de kust van Venezuela verwelkomde dit weekend een Amerikaans oorlogsschip.
7 uur geleden