'Balende' Agema: sluit minder laag eigen risico niet uit
DEN HAAG (ANP) - Zorgminister en PVV-vicepremier Fleur Agema baalt "natuurlijk" dat het kabinet het eigen risico voor de zorg misschien toch minder verlaagt. De coalitie moet onder druk van de oppositie geplande onderwijsbezuinigingen afzwakken en zou dat volgens oppositiepartijen kunnen betalen met een minder laag eigen risico. Agema kan niet uitsluiten dat het daarvan komt, zei ze bij aankomst voor de ministerraad.
"Ik vind het heel jammer, deze ontwikkeling", zei Agema. "Maar ik sta ook met mijn rug tegen de muur. Want uiteindelijk beslist de Kamer over waar we ons geld aan uitgeven." De vier regeringspartijen in de Tweede Kamer onderhandelen met vijf oppositiepartijen over het verlichten van miljardenbezuinigingen op onderwijs en zoeken naar geld om dat gat te dichten. "Het probleem is natuurlijk dat er overal geld tekort is."
De PVV ging in de campagne prat op haar plan het eigen risico, nu 385 euro per jaar, af te schaffen. Het zou de komende jaren naar 165 euro gaan, sprak de coalitie uiteindelijk af. "Ik hoop dat dat overeind blijft, omdat het voor mensen toch wel heel belangrijk is dat ze als ze klachten hebben, zich laten doorsturen naar de ziekenhuizen", aldus Agema. Oppositiepartijen CDA, D66, CU, SGP en JA21 willen er 185 euro van maken en zo een half miljard vrijspelen om onder meer de langstudeerboete te schrappen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Oud-ministers Hugo de Jonge (Volksgezondheid) en Ferd Grapperhaus (Justitie) worden volgende week voor de tweede keer verhoord door de parlementaire enquêtecommissie corona. Ook de voormalige ministers en vicepremiers Carola Schouten (Landbouw) en Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) moeten voor de commissie verschijnen, net als toenmalig SCP-directeur Kim Putters.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet schuilde tijdens de coronapandemie te veel achter de adviezen van de deskundigen van het Outbreak Management Team (OMT), vindt PRO-Kamerlid Lisa Westerveld. Het kwam het kabinet vaak goed uit om te zeggen dat een moeilijk besluit was genomen omdat het OMT dit adviseerde, zei ze bij haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. Maar als ze die adviezen zelf las, stond dat er vaak helemaal niet zo duidelijk in.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede en Eerste Kamer werden te lang te weinig betrokken bij de besluitvorming om het coronavirus in te dammen, vindt PRO-Kamerlid Lisa Westerveld. Ze heeft er begrip voor dat het kabinet in de begintijd snel besluiten moest nemen zonder overleg met Kamerleden, omdat het land in de "paniekstand" stond. Maar dat dit lang de praktijk bleef, vindt ze "problematisch", zei ze woensdag bij haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de onderhandelingen tussen het minderheidskabinet en JA21 over de begroting van volgend jaar zit "wat toenadering", maar een akkoord is nog niet in zicht. Dat zei JA21-leider Joost Eerdmans woensdag na een nieuw gesprek op het ministerie van Financiën.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee Nederlandse diplomaten hoeven Israël toch niet te verlaten, zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) woensdag. Een dag eerder kondigde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar aan dat de Nederlandse vertegenwoordigers bij het internationaal steuncentrum voor Gaza (IGCS) in Kiryat Gat het land moeten verlaten als vergelding voor een "reeks anti-Israëlische maatregelen genomen door de Nederlandse regering".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het minderheidskabinet heeft de begroting voor volgend jaar rond, aldus minister Eelco Heinen (Financiën, VVD). Het gaat er volgens hem nu vooral over om hiervoor "breed draagvlak" te vinden in het parlement.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer werd in de begintijd van de corona-uitbraak in Nederland onvoldoende geïnformeerd hierover en dat werkte door in de besluiten waarmee parlementariërs instemden. Dat zei Fleur Agema, die destijds Kamerlid was voor de PVV, woensdagochtend bij haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. "Wij hadden een informatieachterstand."
7 uur geleden