
Bakkers houden het zwaar ondanks dalende energieprijzen
DEN HAAG (ANP) - Hoewel de gasprijzen de afgelopen tijd stevig zijn gedaald, blijft de situatie voor veel bakkers precair. De energiecrisis was inmiddels al voor 35 bakkers met zo'n 70 vestigingen aanleiding om hun zaak te sluiten, weet directeur Marie-Hélène Zengerink van de Nederlandse Brood- en banketbakkers Ondernemers Vereniging (NBOV). "Besparen op energie is moeilijk en veel hangt af van wanneer je contract afloopt."
Bakkerij De Gangmaker met vestigingen in de Zeeuwse plaatsen Kruiningen, Yerseke, Kapelle en Kamperland sloot deze week nog de deuren. En die keuze snapt Zengerink. "De prijzen voor energie liggen nu vaak drie tot tien keer zo hoog als voor de energiecrisis." Bakkers kunnen die gestegen kosten alleen maar doorberekenen aan hun klanten. Maar daarbij bestaat het risico dat klanten wegblijven."
Voor industriële bakkerijen is de situatie wel wat gunstiger geworden, laat directeur Wim Kannegieter van de Nederlandse Vereniging voor de Bakkerij (NVB) weten. "Onze afnemers hebben ingezien dat de bakkers niet als enige de gestegen kosten moesten dragen. Voor ons is het nu geen alarmfase rood meer." Maar het gevaar is nog niet geweken. "Als de prijzen weer stijgen kan het zo weer anders zijn."
Assortiment
Bakkers kunnen niet zo makkelijk veel energie besparen, legt adviseur Friso Berghuis van Bakkerijmonitor uit. "Je kunt een brood niet op een lagere temperatuur bakken. Ovens, koelingen en diepvriezen zet je natuurlijk niet zomaar uit."
Om kosten te besparen kunnen bakkers wel goed kijken wat wanneer verkoopt en hun assortiment daaraan aanpassen. Het assortiment versmallen kan voor lagere kosten zorgen. Bijvoorbeeld omdat minder personeel nodig is. "Je hebt dan minder verschillende producten dus kun je efficiënter produceren."
Investeringen nodig
Voor de echte energiebesparingen zijn dus grote investeringen nodig. Maar dat geld hebben veel kleine bakkers niet, stelt Zengerink van de NBOV. "Veel bakkersbedrijven teren al maanden in op hun reserves." Bovendien is er onzekerheid over de techniek waarin je moet investeren, legt Berghuis uit. "Een jaar geleden had de bakkerswereld niet gedacht in deze situatie te zitten."
De adviseur denkt dat veel bakkers de situatie nu met argusogen bekijken. "Als er een tweede ronde met prijspieken komt, dan zullen veel ondernemers mogelijk stoppen." Ondertussen is deze maand een spannende voor veel bakkers. "Ik hoor dat veel bakkers per januari een nieuw energiecontract kregen. Tegelijkertijd is januari sowieso een mindere maand."
Sommige bakkers zullen hun zaak mogelijk overdoen aan een branchegenoot met meerdere filialen. "Deze crisis verandert de sector duidelijk", verwacht Berghuis dan ook.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen in Nederland stijgen dit jaar volgens ABN AMRO sterker dan verwacht. De bank heeft haar verwachting bijgesteld naar een stijging van 8 procent, ten opzichte van de eerdere 7 procent. "De prijsgroei wordt vooral gedreven door inkomensgroei en aanbodtekort", aldus de economen.
20 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer dan de helft van de Nederlanders maakt inmiddels af en toe gebruik van AI. Het gebruik van kunstmatige intelligentie, bijvoorbeeld voor het verbeteren van teksten of bewerken van foto's, is in een jaar tijd met 12 procent toegenomen. Dat meldt ING op basis van eigen onderzoek.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen in Nederland stijgen dit jaar volgens ABN AMRO sterker dan verwacht. De bank heeft haar verwachting bijgesteld naar een stijging van 8 procent, ten opzichte van de eerdere 7 procent. "De prijsgroei wordt vooral gedreven door inkomensgroei en aanbodtekort", aldus de economen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De hoofdgraadmeters op de aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met gemengde uitslagen de handelsdag uitgegaan. De elektrische autofabrikant Tesla eindigde 5,3 procent lager na de opgelaaide ruzie tussen topman Elon Musk en de Amerikaanse president Donald Trump. Trump heeft gedreigd om te bezuinigen op overheidsgeld voor Musks bedrijven.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt niet na te denken over een mogelijke verlenging van de pauze die hij heeft ingesteld op hogere importheffingen voor tientallen handelspartners. Dat zei hij tegen journalisten aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One.
6 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe caravans en campers in Nederland is in de eerste helft van dit jaar gestegen. Dat melden brancheorganisaties BOVAG en Kampeer en Caravan Industrie (KCI). Van alle caravans en kampeerauto's in ons land staan de meeste geregistreerd in de provincie Noord-Brabant.
8 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Franse luchtvaartautoriteit DGAC heeft luchtvaartmaatschappijen gevraagd hun vluchten van en naar Parijse luchthavens op donderdag met een kwart te verminderen. Dat is het gevolg van een aangekondigde staking door luchtverkeersleiders. De oproep geldt onder meer voor de drukke Parijse luchthaven Charles de Gaulle.
8 uur geleden