Bach neemt afscheid, Coventry nu formeel olympische baas
LAUSANNE (ANP) - De nieuwe voorzitter Kirsty Coventry heeft de leiding van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) formeel overgenomen van Thomas Bach. De 41-jarige voormalige topzwemster uit Zimbabwe kreeg tijdens een ceremonie de sleutel van het hoofdkantoor in Lausanne overhandigd door de 71-jarige Duitser.
Coventry is de eerste vrouw in het hoogste ambt bij het IOC. Ze won in maart de verkiezingen van zes mannelijke kandidaten. In de eerste ronde kreeg ze al verrassend de vereiste meerderheid van de stemmen. Ze is de tiende voorzitter van het IOC.
Bach was twaalf jaar de hoogste sportbaas in de wereld. De oud-olympisch kampioen schermen blijft zich als erevoorzitter inzetten voor het IOC. "Ik heb alles wat ik kon gegeven aan de olympische beweging", aldus Bach in zijn afscheidsspeech. "We hebben hervormd, vernieuwd, ons verenigd rond de waarden die de olympische beweging definiëren."
Olympisch zwemgoud
Bach, die in 2013 Jacques Rogge opvolgde als IOC-voorzitter, leidde zijn organisatie door turbulente tijden met onder meer het grootschalige Russische dopingschandaal, de coronapandemie (met als gevolg uitstel van de Spelen van Tokio) en de Russische inval in Oekraïne. Bach kreeg wel wat kritiek voor zijn hechte relatie met de Russische president Vladimir Poetin en zijn milde omgang met de mensenrechtenschendingen in China.
Coventry won twee keer olympisch zwemgoud en is benoemd voor acht jaar. "Ik voel me vereerd dat ik deze reis met jullie mag maken", sprak ze tot de aanwezige IOC-leden. "Ik wil samenwerken en consequent manieren vinden om onze beweging te versterken en verenigd te houden."
Meer uit Sport
MALMÖ (ANP) - De Nederlandse handbalmannen hebben hun eerste duel op het EK verloren van Zweden. Ondanks het verlies liet de ploeg van bondscoach Staffan Olsson zich van zijn beste kant zien. Tegen de recordwinnaar van het EK en medegastland van dit toernooi werd het 36-31.
5 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Atlete Marijn Kieft heeft bij een indoorgala in Zoetermeer het Nederlands record polsstokhoogspringen verbeterd. De 19-jarige atlete van de Alphense club AAV'36 sprong over 4,60 meter en daarmee sprong ze hoger dan de 4,52 van Femke Pluim in 2021. Kieft ging ook over het Nederlands outdoorrecord heen, dat Pluim in 2015 op 4,55 zette.
7 uur geledenWIJK AAN ZEE (ANP) - Anish Giri is het internationale schaaktoernooi in Wijk aan Zee begonnen met een nederlaag. De Nederlandse winnaar van 2023 verloor in de eerste ronde van de Duitser Vincent Keymer, die met wit speelde. Giri gaf op na 23 zetten.
9 uur geledenTILBURG (ANP) - De Nederlandse shorttrackers hebben gedomineerd op de 500 meter bij de Europese kampioenschappen in Tilburg. Er was sprake van goud, zilver en brons voor de mannen van bondscoach Niels Kerstholt op de kortste afstand. Jens van 't Wout veroverde het goud, Teun Boer behaalde het zilver en Melle van 't Wout pakte het brons.
10 uur geledenTILBURG (ANP) - Shorttrackster Xandra Velzeboer heeft op de EK in Tilburg het goud veroverd op de 1000 meter. De kopvrouw van de Nederlandse ploeg finishte voor haar zus Michelle Velzeboer, die het zilver bemachtigde. De Italiaanse Elisa Confortola pakte het brons. Selma Poutsma, de derde Nederlandse in de finale, kwam als vijfde over de finish.
11 uur geledenWENGEN (ANP) - De Zwitserse skiër Marco Odermatt heeft voor de vierde achtereenvolgende keer de afdaling op de fameuze Lauberhorn in Wengen op zijn naam geschreven. De topfavoriet voor olympisch goud volgende maand in Cortina was veruit de snelste op de piste in de Zwitserse Alpen. Hij was 0,79 seconde sneller dan de Oostenrijker Vincent Kriechmayr. De Italiaan Giovanni Franzoni noteerde de derde tijd; hij gaf 0,90 seconde toe op Odermatt, die zijn 52e wereldbekerzege boekte.
12 uur geledenTILBURG (ANP) - Jens van 't Wout heeft zijn titel geprolongeerd op de 1500 meter bij de Europese kampioenschappen shorttrack in Tilburg. De kopman van de Nederlandse ploeg was de sterkste in de finale. Hij nam vier ronden voor het einde de koppositie in en stond die niet meer af.
12 uur geleden