Bach: huiveringwekkend om Valieva onder druk te zien bezwijken
BEIJING (ANP) - Thomas Bach, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité (IOC), vond het naar eigen zeggen moeilijk om donderdag op tv te kijken naar de finale van het kunstschaatsen met Kamila Valieva. De veelbesproken Russische ging in de finale op vrije kür een paar keer onderuit en wist haar leidende positie na de vrije kür niet vast te houden. Ze eindigde als vierde.
"Ik moet zeggen dat ik gisteren heel erg verontrust was toen ik de wedstrijd zag", vertelde Bach vrijdag op een persconferentie. "Wat moet de druk op haar enorm groot zijn geweest."
Valieva mocht ondanks een positieve dopingtest meedoen in Beijing en leidde na de korte kür. Maar in de vrije kür leek ze toch te bezwijken onder alle rumoer die haar deelname wereldwijd had veroorzaakt.
Huiveringwekkend
"Het was moeilijk om haar te zien worstelen op het ijs, het voelde huiveringwekkend", vervolgde Bach. "Hoe ze zichzelf weer probeerde te herpakken en haar programma goed probeerde af te maken. Je kon bij elke beweging voelen dat dit immens voor haar was, ze heeft waarschijnlijk enorme stress gevoeld. Misschien had ze liever gewoon het ijs verlaten en dit verhaal achter zich gelaten."
Valieva droop na haar slordige kür zwaar geëmotioneerd af. Haar coach, die bekendstaat om haar harde aanpak, toonde weinig mededogen en sprak haar meteen streng toe. "Waarom ben je gestopt met vechten? Leg me dat eens uit! Na de axel gaf je het uit handen!"
Afstand
Bach had vrijdag geen goed woord over voor de begeleiding van de 15-jarige Russische. "Hoe ze werd ontvangen door haar naaste omgeving... Dat was ook huiveringwekkend om dit te zien", zei de Duitse IOC-baas. "In plaats van haar te troosten en proberen te helpen, voelde je een enorme afstand. Het werd daarna nog erger omdat het zelfs een soort afwijzende gebaren waren. Dit alles geeft me niet veel vertrouwen in de begeleiding van Kamila."
Volgens Bach zijn de middelen van het IOC om wat te ondernemen tegen haar begeleidingsstaf beperkt. "Wij zijn niet de politie, we kunnen mensen niet ondervragen. We hebben een formele vervolgingsprocedure. Hier hebben we steun van regeringen voor nodig."
Meer uit Sport
LE MANS (ANP) - De Spanjaard Jorge Martín heeft voor het eerst in ruim anderhalf jaar een race gewonnen in de MotoGP. De oud-wereldkampioen van Aprilia haalde op het circuit van Le Mans kort voor het einde WK-leider Marco Bezzecchi in en won zo de Grote Prijs van Frankrijk. Martín heeft nu nog maar een achterstand van 1 punt op de Italiaan, na zaterdag ook al de sprintrace te hebben gewonnen.
15 minuten geledenLE MANS (ANP) - Moto2-coureur Collin Veijer is in de Grote Prijs van Frankrijk gecrasht. De 21-jarige Staphorster kwam ten val in de tweede ronde van de race op het circuit van Le Mans, die was ingekort en herstart na eerdere zware crashes. Veijer leek zich niet ernstig te hebben geblesseerd, maar kon ook niet verder.
2 uur geledenPLOVDIV (ANP) - Wielerploeg UAE Team Emirates is ook Adam Yates kwijtgeraakt in de Giro d'Italia. De 33-jarige Brit, die zaterdag in de tweede etappe al met veertien minuten achterstand binnenkwam door de gevolgen van een zware valpartij, heeft symptomen van een hersenschudding. Zaterdag stapten ploeggenoten Jay Vine en Marc Soler al af na hun betrokkenheid bij de massale crash in het peloton.
4 uur geledenROME (ANP) - Jannik Sinner heeft eenvoudig de derde ronde bereikt van het tennistoernooi in Rome. De als eerste geplaatste Italiaan was in twee sets te sterk voor Sebastian Ofner (6-3 6-4). De Oostenrijker staat op de 82e positie van de wereldranglijst.
18 uur geledenLE MANS (ANP) - De Spaanse wegracer Jorge Martín heeft op spectaculaire wijze de sprintrace gewonnen van de MotoGP bij de Grote Prijs van Frankrijk. Hij startte op het circuit van Le Mans als achtste, maar wist zijn Aprilia in de eerste drie bochten naar de eerste plaats te sturen. De wereldkampioen van 2024 hield vervolgens stand tot aan de finish.
23 uur geledenL'ANGLIRU (ANP) - Anna van der Breggen heeft naast de eindzege gegrepen in de Vuelta Femenina. De 36-jarige wielrenster van SD Worx - Protime moest haar leidende positie in de slotrit met aankomst op de beruchte Alto de l'Angliru afstaan aan de Spaanse Paula Blasi van UAE Team ADQ. De Zwitserse Petra Stiasny van Human Powered Health won de etappe.
1 dag geledenROME (ANP) - Tennisser Tallon Griekspoor heeft zich bij het masterstoernooi van Rome niet geplaatst voor de derde ronde. De Belg Alexander Blockx, de nummer 36 van de wereldranglijst, was in drie sets te sterk voor de Nederlander: 6-7 (5) 6-3 6-4.
1 dag geleden