Bach: huiveringwekkend om Valieva onder druk te zien bezwijken
BEIJING (ANP) - Thomas Bach, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité (IOC), vond het naar eigen zeggen moeilijk om donderdag op tv te kijken naar de finale van het kunstschaatsen met Kamila Valieva. De veelbesproken Russische ging in de finale op vrije kür een paar keer onderuit en wist haar leidende positie na de vrije kür niet vast te houden. Ze eindigde als vierde.
"Ik moet zeggen dat ik gisteren heel erg verontrust was toen ik de wedstrijd zag", vertelde Bach vrijdag op een persconferentie. "Wat moet de druk op haar enorm groot zijn geweest."
Valieva mocht ondanks een positieve dopingtest meedoen in Beijing en leidde na de korte kür. Maar in de vrije kür leek ze toch te bezwijken onder alle rumoer die haar deelname wereldwijd had veroorzaakt.
Huiveringwekkend
"Het was moeilijk om haar te zien worstelen op het ijs, het voelde huiveringwekkend", vervolgde Bach. "Hoe ze zichzelf weer probeerde te herpakken en haar programma goed probeerde af te maken. Je kon bij elke beweging voelen dat dit immens voor haar was, ze heeft waarschijnlijk enorme stress gevoeld. Misschien had ze liever gewoon het ijs verlaten en dit verhaal achter zich gelaten."
Valieva droop na haar slordige kür zwaar geëmotioneerd af. Haar coach, die bekendstaat om haar harde aanpak, toonde weinig mededogen en sprak haar meteen streng toe. "Waarom ben je gestopt met vechten? Leg me dat eens uit! Na de axel gaf je het uit handen!"
Afstand
Bach had vrijdag geen goed woord over voor de begeleiding van de 15-jarige Russische. "Hoe ze werd ontvangen door haar naaste omgeving... Dat was ook huiveringwekkend om dit te zien", zei de Duitse IOC-baas. "In plaats van haar te troosten en proberen te helpen, voelde je een enorme afstand. Het werd daarna nog erger omdat het zelfs een soort afwijzende gebaren waren. Dit alles geeft me niet veel vertrouwen in de begeleiding van Kamila."
Volgens Bach zijn de middelen van het IOC om wat te ondernemen tegen haar begeleidingsstaf beperkt. "Wij zijn niet de politie, we kunnen mensen niet ondervragen. We hebben een formele vervolgingsprocedure. Hier hebben we steun van regeringen voor nodig."
Meer uit Sport
MILAAN (ANP) - De Nederlandse schaatssters hebben bij de Olympische Spelen in Milaan naast de medailles gegrepen op de 3000 meter. Joy Beune, de regerend wereldkampioene, was de beste Nederlandse op de vierde plaats met 3.58,12. Marijke Groenewoud werd achtste en Merel Conijn negende.
15 minuten geledenBENGALURU (ANP) - Tennisser Jesper de Jong is er niet in geslaagd de voorsprong van Nederland in de eerste kwalificatiewedstrijd van de Davis Cup tegen India te verdubbelen. De nummer 88 van de wereld ging in Bengaluru met 4-6 5-7 onderuit tegen Dhakshineswar Suresh, de mondiale nummer 465. De stand na twee partijen is 1-1.
1 uur geledenMIDDELKERKE (ANP/Belga) - Veldrijdster Aniek van Alphen heeft zich verzekerd van de eindzege in de Superprestige. De 27-jarige Nederlandse eindigde in de laatste wedstrijd in het Belgische Middelkerke als achtste, net genoeg voor de eindwinst.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Tennisser Tallon Griekspoor speelt in de eerste ronde van het ABN AMRO Open in Rotterdam tegen Giovanni Mpetshi Perricard uit Frankrijk. Dat is de uitkomst van de loting. Het hoofdtoernooi begint maandag.
2 uur geledenMILAAN (ANP) - Merel Conijn komt bij haar olympische debuut bij de Spelen van Milaan niet in actie in de eerste rit van de 3000 meter, maar in de tweede rit. De 24-jarige schaatsster is een rit doorgeschoven door de afmelding van Martina Sablikova uit Tsjechië, die ziek is.
2 uur geledenBENGALURU (ANP) - Guy den Ouden heeft Nederland op een 1-0-voorsprong gezet in de eerste kwalificatiewedstrijd van de Davis Cup tegen India. De 23-jarige debutant versloeg in Bengaluru Sumit Nagal met 6-0 4-6 6-3.
3 uur geledenBORMIO (ANP) - Franjo von Allmen heeft op de Olympische Spelen goud gewonnen op de afdaling. De 24-jarige skiër uit Zwitserland was de snelste op de uitdagende Stelvio-piste in Bormio, met een gemiddeld hellingspercentage van 30,9 en een totaal hoogteverschil van 1010 meter.
4 uur geleden