Bach: huiveringwekkend om Valieva onder druk te zien bezwijken
BEIJING (ANP) - Thomas Bach, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité (IOC), vond het naar eigen zeggen moeilijk om donderdag op tv te kijken naar de finale van het kunstschaatsen met Kamila Valieva. De veelbesproken Russische ging in de finale op vrije kür een paar keer onderuit en wist haar leidende positie na de vrije kür niet vast te houden. Ze eindigde als vierde.
"Ik moet zeggen dat ik gisteren heel erg verontrust was toen ik de wedstrijd zag", vertelde Bach vrijdag op een persconferentie. "Wat moet de druk op haar enorm groot zijn geweest."
Valieva mocht ondanks een positieve dopingtest meedoen in Beijing en leidde na de korte kür. Maar in de vrije kür leek ze toch te bezwijken onder alle rumoer die haar deelname wereldwijd had veroorzaakt.
Huiveringwekkend
"Het was moeilijk om haar te zien worstelen op het ijs, het voelde huiveringwekkend", vervolgde Bach. "Hoe ze zichzelf weer probeerde te herpakken en haar programma goed probeerde af te maken. Je kon bij elke beweging voelen dat dit immens voor haar was, ze heeft waarschijnlijk enorme stress gevoeld. Misschien had ze liever gewoon het ijs verlaten en dit verhaal achter zich gelaten."
Valieva droop na haar slordige kür zwaar geëmotioneerd af. Haar coach, die bekendstaat om haar harde aanpak, toonde weinig mededogen en sprak haar meteen streng toe. "Waarom ben je gestopt met vechten? Leg me dat eens uit! Na de axel gaf je het uit handen!"
Afstand
Bach had vrijdag geen goed woord over voor de begeleiding van de 15-jarige Russische. "Hoe ze werd ontvangen door haar naaste omgeving... Dat was ook huiveringwekkend om dit te zien", zei de Duitse IOC-baas. "In plaats van haar te troosten en proberen te helpen, voelde je een enorme afstand. Het werd daarna nog erger omdat het zelfs een soort afwijzende gebaren waren. Dit alles geeft me niet veel vertrouwen in de begeleiding van Kamila."
Volgens Bach zijn de middelen van het IOC om wat te ondernemen tegen haar begeleidingsstaf beperkt. "Wij zijn niet de politie, we kunnen mensen niet ondervragen. We hebben een formele vervolgingsprocedure. Hier hebben we steun van regeringen voor nodig."
Meer uit Sport
HOEI (ANP) - Demi Vollering heeft voor de tweede keer in haar loopbaan de Waalse Pijl op haar naam geschreven. De 29-jarige wielrenster van FDJ United - Suez was na 148 kilometer de beste op de Muur van Hoei en bleef Puck Pieterse, de winnares van vorig jaar, nipt voor. Paula Blasi, de Spaanse winnares van de Amstel Gold Race van afgelopen zondag, werd derde.
8 uur geledenHOEI (ANP) - Het wielertalent Paul Seixas heeft bij zijn eerste deelname de 90e editie van de Waalse Pijl op zijn naam geschreven. De 19-jarige Fransman van Decathlon CMA CGM kwam na 200 kilometer als eerste aan op de Muur van Hoei, voor de Zwitser Mauro Schmid en de Brit Ben Tulett.
9 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - De Noorse schaatser Bjørn Magnussen heeft voor een jaar getekend bij Team Essent, de ploeg die onder leiding staat van Sven Kramer en Jac Orie. De 28-jarige Magnussen beleefde afgelopen seizoen zijn beste tot nu toe met de 6e plaats op de WK sprint, 13e op de olympische 500 meter en 21e op de 1000 meter in Milaan.
15 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Tennisster Venus Williams heeft dinsdag bij haar rentree op gravel niet voor een verrassing kunnen zorgen. De 45-jarige Amerikaanse verloor bij het Madrid Open van de 20-jarige Spaanse Kaitlin Quevedo. Het werd 6-2 6-4.
1 dag geledenDEN BOSCH (ANP) - Schaatsster Suzanne Schulting heeft haar contract bij Team Essent met twee jaar verlengd en vervolgt daarmee haar carrière in het langebaanschaatsen. De 28-jarige Groningse blijft tot medio 2028 verbonden aan de ploeg die onder leiding staat van Sven Kramer en Jac Orie.
1 dag geledenMADRID (ANP) - De Spaanse tennisser Carlos Alcaraz heeft maandag tijdens een gala in Madrid voor het eerst de Laureus Award voor sportman van het jaar gekregen. De prijs voor sportvrouw van het jaar ging voor de eerste keer naar de Belarussische tennisster Aryna Sabalenka. De onderscheiding geldt als de Oscar van de sport. Er waren geen Nederlandse sporters genomineerd.
2 dagen geledenLONDEN (ANP) - De Tour de France Femmes krijgt in 2027 voor het eerst een ploegentijdrit. Dat maakte de organisatie maandag in Londen bekend bij de presentatie van de eerste drie etappes. In voorlopers van de huidige uitvoering van de Ronde van Frankrijk bij de vrouwen werd wel al vaker een ploegentijdrit verreden.
2 dagen geleden