Bach-fans komen musici tegemoet
NAARDEN (ANP) - De helft van de mensen die kaarten kochten voor de afgelaste uitvoeringen van Bachs Matthäus-Passion door de Nederlandse Bachvereniging in Naarden hoeven het geld daarvoor niet of slechts gedeeltelijk terug. De organisatie laat dat geld nu rechtstreeks ten goede komen aan de betrokken freelance musici, voor wie de zes uitvoeringen een substantieel deel betekenen van hun jaarinkomen.
"We hebben een erg betrokken publiek", aldus de organisatie. Bij de afgelasting wegens de coronacrisis zei de vereniging al te hopen dat de Matthäus-liefhebbers van (een deel van) het geld zouden afzien ten bate van de musici. Dat kon ze alleen vragen bij de uitvoeringen in Naarden, omdat ze die zelf organiseert. De vereniging zou buiten Naarden nog zeven andere uitvoeringen doen, maar die zijn organisatorisch de verantwoordelijkheid van de zalen.
In Naarden waren in totaal 9000 stoelen beschikbaar, waarvoor 2400 keer een kaart of kaartjes werden gekocht. De entreebewijzen verschillen nogal in prijs.
Jos van Veldhoven
De Bachvereniging zet wel een uitvoering uit 2014 onder leiding van Jos van Veldhoven online via een eigen platform. Ze is niet de enige die online gaat met Bach. Vrijdag is om 19.00 uur een Matthäus-Passion door het Concertgebouworkest te zien via Facebook, YouTube en de website van Het Concertgebouw. Het gaat om een versie onder leiding van Iván Fischer uit 2012. De stream maakt deel uit van een Europees initiatief waarbij twintig Europese concertzalen samen concerten uitzenden.
De versie uit 2012 is ook zondag weer te beleven. Het Koninklijk Concertgebouworkest zelf is vanwege de coronacrisis de komende twee maanden iedere zondag om 10.30 uur te zien en te horen op RTL Z. Op de dag dat het orkest Matthäus-Passion in werkelijkheid zou uitvoeren, gaat de reeks bij RTL Z beginnen met ook deze Matthäus.
Medio maart deden ook acteurs een oproep aan het publiek om geen geld terug te vragen voor door de coronacrisis geannuleerde voorstellingen, omdat de coronamaatregelen ook een enorme klap betekenen voor alle podiumkunsten.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - De organisatie die gaat over de afhandeling van schades door de gaswinning in Groningen en Drenthe heeft "geen reden om te twijfelen" aan de onafhankelijkheid van ingehuurde deskundigen. Zij beoordelen aanvragen voor vergoedingen voor aardbevingsschade en brengen hierover advies uit aan het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG). Een rechter oordeelde onlangs - na onderzoek van RTV Noord, RTV Drenthe en Follow the Money - dat één deskundige niet onafhankelijk is, maar persoonlijke belangen zou hebben.
24 minuten geledenKESTEREN (ANP) - Tien verdachten die donderdag zijn aangehouden in Kesteren en Opheusden worden vrijdag verhoord, zegt de politie. Een van hen is minderjarig en heeft de nacht van donderdag op vrijdag thuis geslapen. Deze tiener heeft zich inmiddels gemeld voor verhoor, zegt de politie. De overige verdachten zijn in de leeftijd van 18 tot 39 jaar. De relschoppers worden verdacht van het bezit van vuurwerk en het niet voldoen aan bevel/vordering, ofwel de bevelen van de politie niet opvolgen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 25-jarige Efe Y., verdacht van het doodschieten van twee Syrische jongens in het Piet Wiedijkpark in Amsterdam-West, zegt dat hij ontoerekeningsvatbaar is en geen gevangenisstraf krijgt, maar tbs met dwangverpleging. Zijn advocaat meldde vrijdag op de derde inleidende zitting dat Y. dat tegen hem heeft gezegd, nadat het persoonlijkheidsonderzoek in het Pieter Baan Centrum (PBC) was afgerond.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis heeft met giro 6868 na ongeveer een maand bijna 2,6 miljoen euro opgehaald voor de slachtoffers van de overstroming in Nepal. Het geld gaat naar voedsel, drinkwater en hulppakketten. Deze spullen zijn volgens de hulporganisatie nodig, "helemaal nu de herfst en winter en het bijbehorende regenseizoen voor de deur staan". Daardoor kunnen meer ziektes uitbreken, zoals cholera, vreest het Rode Kruis.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie Transport Services (GTS) pleit voor een grotere strategische gasvoorraad. Het kabinet gaat een noodvoorraad aanleggen voor ongeveer twee weken, schreef klimaatminister Stientje van Veldhoven (D66) in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de beheerder van het gastransportnet in Nederland biedt die noodvoorraad onvoldoende bescherming tegen een verstoring die langere tijd aanhoudt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Branchevereniging Energie-Nederland is positief over de gasvoorraadplannen van klimaatminister Stientje van Veldhoven (D66). De minister wil de verantwoordelijkheid voor voldoende gasvoorraad bij de markt neerleggen, nu is de overheid daar zelf nog verantwoordelijk voor. Ook gaat het kabinet in Brussel pleiten voor de afschaffing van de Europese vuldoelen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gasleveranciers moeten worden verplicht om gasvoorraden aan te houden voor de winter, vindt het kabinet. Nu is de overheid zelf nog verantwoordelijk voor deze gasvoorraden, maar klimaatminister Stientje van Veldhoven (D66) wil die verantwoordelijkheid bij de markt neerleggen, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.
5 uur geleden