Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Babs Gons, de Dichter des Vaderlands, wint Gouden Ganzenveer 2024

Babs Gons, de Dichter des Vaderlands, wint Gouden Ganzenveer 2024

HILVERSUM (ANP) - Babs Gons, de huidige Dichter des Vaderlands, krijgt dit jaar de Gouden Ganzenveer. Dat heeft juryvoorzitter Jet Bussemaker zaterdag bekendgemaakt in het NPO-radioprogramma De Taalstaat. De Gouden Ganzenveer geldt als een van de belangrijkste Nederlandse literaire prijzen.

Volgens de jury is de 52-jarige Gons "veelzijdig, sterk maatschappelijk betrokken en integer. Zij is een performer, schrijver, columnist, theatermaker en docent die zeer bedachtzaam formuleert. In een tijd van grote woorden en gepolariseerde meningen dwingt zij om zelf na te blijven denken." De jury prijst bovendien het feit dat Gons het genre 'spoken word' op de kaart helpt te zetten, "een nieuw genre in het toch al zo rijke tableau dat we hebben om vorm te geven aan taal".

De uitreiking van de prijs vindt plaats op 27 mei. De winnares mag dan ook een zogenoemde Jonge Veer uitreiken, aan een jong literair talent waarvan zij vindt dat deze de aandacht verdient.

Slavernijverleden

Gons, die Lieke Marsman opvolgde als Dichter des Vaderlands, kreeg bekendheid als aanjager van de Nederlandse podiumpoëzie. Ze organiseerde vanaf 2000 bijna tien jaar lang een maandelijks podium voor jonge dichters en schrijvers in Paradiso en was medeoprichter en artistiek leider van productiehuis Poetry Circle Nowhere. Zij sprak de afgelopen jaren regelmatig bij herdenkingen, zoals van de Februaristaking en het slavernijverleden.

De Gouden Ganzenveer wordt jaarlijks toegekend aan een persoon of instituut voor zijn of haar grote betekenis voor het geschreven en gedrukte woord in de Nederlandse taal. De winnaar wordt gekozen door een jury van de Academie Gouden Ganzenveer, waarin leden uit de wereld van cultuur, wetenschap, politiek en het bedrijfsleven zitten. Eerdere winnaars zijn onder anderen Abdelkader Benali, Annejet van der Zijl, Arnon Grunberg, Maria Goos, Ramsey Nasr en Kees van Kooten.

Meer uit Binnenland

Stroomstoring in Amsterdam voorbij

AMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring in Amsterdam is na ongeveer anderhalf uur voorbij. Dat meldt een woordvoerder van Liander. Grote delen van Amsterdam zaten sinds ongeveer 16.00 uur zonder stroom.

7 uur geleden
Liander: 50.000 klanten getroffen door stroomstoring Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring die woensdag kort na 16.00 uur begon in Amsterdam, treft daar 50.000 klanten. Dat zegt een woordvoerster van netbeheerder Liander.

7 uur geleden
Enkele honderden bij solidariteitsmars voor Iran in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben enkele honderden mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, met name Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.

7 uur geleden
NL-Alert om stroomuitval in grote delen van Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De veiligheidsregio heeft een NL-Alert uitgegeven omdat de stroom in grote delen van Amsterdam is uitgevallen. Het is onbekend hoe lang dit gaat duren. "Gebruik geen lift en controleer of buren hulp nodig hebben", staat in de waarschuwing.

7 uur geleden
Zo'n 200 mensen bij solidariteitsmars voor Iran in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben een kleine tweehonderd mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.

8 uur geleden
Tientallen mensen demonstreren tegen Iraans regime in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Ongeveer honderd mensen hebben woensdagmiddag aan de Koekamp in Den Haag gedemonstreerd tegen het Iraanse regime. De demonstranten droegen de voormalige vlag van Iran, uit de tijd van de sjah. Ook hadden ze foto's bij zich van de voormalige kroonprins Reza Pahlavi. Hij moet de leider van Iran worden, zei een demonstrant tegen een verslaggever van het ANP.

8 uur geleden
Politie zoekt verdachte van schietincident in woning Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - De politie is op zoek naar een verdachte van een schietincident in Eindhoven, meldt een politiewoordvoerder. De man was in een woning aan het Stationsplein waar woensdag is geschoten.

10 uur geleden