Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Baas Turkse centrale bank trekt bij ouders in door hoge inflatie

Baas Turkse centrale bank trekt bij ouders in door hoge inflatie

ISTANBUL (ANP/AFP) - De baas van de Turkse centrale bank ondervindt persoonlijk wat het probleem is dat ze zelf moet bestrijden. Door de hoge inflatie kan Hafize Gaye Erkan, sinds juni gouverneur van de centrale bank, naar eigen zeggen geen woning bemachtigen in Istanbul. Daarom is ze met haar gezin bij haar ouders ingetrokken, vertelde ze aan de krant Hürriyet.

"We hebben geen huis kunnen vinden in Istanbul. Het is ontzettend duur. We zijn bij onze ouders gaan wonen", vertelde de 44-jarige Erkan, die voorheen in de Verenigde Staten bij de banken Goldman Sachs en First Republic Bank werkte. "Kan Istanbul duurder zijn geworden dan Manhattan?"

Turken hadden in november te maken met een inflatie van 61 procent op jaarbasis. Daarmee stijgen de prijzen weer wat harder dan eerder dit jaar. Onder Erkan verhoogde de centrale bank de rente naar 40 procent om de inflatie te drukken.

Na zijn verkiezingsoverwinning in juni beloofde zittend president Recep Tayyip Erdogan conventioneler economisch beleid voor Turkije. In de voorgaande jaren verloor de Turkse lira fors aan waarde en liepen de prijzen in het land hard op door zorgen over Erdogans invloed op de centrale bank. De president vond namelijk dat beleidsmakers de rente moesten verlagen in de strijd tegen inflatie, terwijl centrale banken normaal gesproken de leenkosten juist verhogen om prijsstijgingen onder controle te krijgen.

Erkan zei tegen Hürriyet dat de centrale bank richting het einde gaat van de cyclus van renteverhogingen.

Meer uit Financieel

TUI merkt dat reizigers langer wachten met boeken door oorlog

HANNOVER (ANP) - Reisorganisatie TUI ziet dat mensen langer wachten met het boeken van een vakantie voor deze zomer als gevolg van onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten. De hotels en resorts zijn minder volgeboekt dan vorig jaar. Volgens TUI moet 45 procent van de reizigers nog een vakantie boeken voor deze zomer.

8 minuten geleden
DNB: helft bedrijfsleningen gaat naar midden- en kleinbedrijf

AMSTERDAM (ANP) - Het midden- en kleinbedrijf (mkb) ontvangt bijna de helft van alle bankleningen aan ondernemingen in Nederland, blijkt uit gegevens die De Nederlandsche Bank (DNB) voor het eerst presenteert. Volgens de centrale bank betalen de mkb-bedrijven over deze leningen vaak een iets hogere rente dan andere, grotere ondernemingen.

42 minuten geleden
ABN AMRO: oorlog Midden-Oosten vergroot onzekerheid, winst omhoog

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een hogere winst behaald dan een jaar eerder, mede geholpen door kostenbesparingen. In een toelichting op de cijfers zegt de bank dat de Nederlandse economie tot dusver veerkrachtig is gebleven, maar dat de oorlog in het Midden-Oosten de economische onzekerheid wel heeft vergroot.

1 uur geleden
Levensmiddelenfabrikanten waarschuwen voor duurdere boodschappen

DEN HAAG (ANP) - Levensmiddelenfabrikanten dringen er bij het kabinet op aan om gerichte maatregelen te nemen om voedselprijzen in Nederlandse supermarkten betaalbaar te houden. De Federatie Nederlandse Levensmiddelen Industrie (FNLI) verwacht dat boodschappen de komende maanden duurder worden door sterk stijgende transport- en energiekosten.

2 uur geleden
Knauw voor pensioenopbouw veel Nederlanders door oorlog en rente

DEN HAAG (ANP) - De grote pensioenfondsen die al zijn overgestapt naar het nieuwe pensioenstelsel ondervonden in het eerste kwartaal hinder van de oorlog in het Midden-Oosten en een gedaalde rente. De pensioenopbouw van bij elkaar miljoenen deelnemers liep hierdoor schade op. Het is nog te vroeg voor een inschatting van wat dit precies betekent voor de pensioenen van gepensioneerden in 2027. De fondsen menen genoeg reserves te hebben om kortingen op uitkeringen te vermijden.

8 uur geleden
Fiscale aftrekregeling populair voor investeringen in batterijen

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven hebben vorig jaar meer gebruik gemaakt van een fiscale aftrekregeling voor de aanschaf van energiebesparende middelen. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Met belastingvoordeel via de Energie-investeringsaftrek (EIA) werd vooral meer geïnvesteerd in batterijen voor de opslag van energie.

8 uur geleden
Tegenvallende inflatie zet rem op beursrally in New York

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag overwegend in het rood gesloten na een tegenvallend Amerikaans inflatiecijfer. Ook de oplopende spanningen tussen Washington en Iran en stijgende olieprijzen zorgden voor een negatieve stemming.

10 uur geleden