Baas Spaans statistiekbureau weg na rel om inflatieberekening
MADRID (ANP/BLOOMBERG) - Het hoofd van het Spaanse statistiekbureau INE is opgestapt. Officieel deed Juan Manuel Rodriguez Poo dat om persoonlijke redenen, maar het statistiekbureau kreeg de afgelopen tijd de nodige kritiek te verduren. Onder meer de reden waarop het de inflatie berekende viel niet overal bij de overheid even goed.
De manier waarop de energieprijzen door INE in de inflatie werden meegeteld, zou leiden tot een te hoog inflatiecijfer, zo klonk het vanuit de overheid, maar ook van andere economen. Daarnaast zou het statistiekbureau voor de inflatie ook kijken naar producten die verouderd zijn en daarom niet door een groot deel van de Spaanse bevolking gebruikt worden.
Verdere kritiek was er toen de Spaanse statistici vorig jaar het economische groeicijfer voor het tweede kwartaal scherp naar beneden bijstelden. Dat gebeurde juist nadat er goede cijfers over de banengroei en de hoeveelheid belasting die de overheid had opgehaald naar buiten waren gekomen, wat voor de critici moeilijk verenigbaar was.
Het vertrek van Rodriguez Poo is volgens de conservatieve partij Partido Popular een poging van de regering om haar greep op staatsinstellingen te versterken. De oppositiepartij wordt in haar mening gesterkt omdat de regering van premier Pedro Sanchez niet alleen snel een opvolger aan wil wijzen, maar ook nieuwe regels voor het statistiekbureau wil opstellen. Dat zou meer databronnen moeten gaan gebruiken en ook zogeheten 'big data', massaal vergaarde gegevens, moeten benutten.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM en TUI voeren extra vluchten uit om gestrande reizigers van de Antillen op te halen, hebben de maatschappijen zondagmiddag laten weten. Zaterdag konden meerdere vluchten naar de Caribische eilanden niet doorgaan door de ontwikkelingen in Venezuela. Inmiddels zijn de reguliere vluchten hervat. De extra vluchten zijn bedoeld voor de duizenden reizigers die zaterdag niet konden worden meegenomen.
57 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk scherpt zijn controles op verschillende voedselimporten aan om de zorgen van boeren weg te nemen die de laatste tijd veel hebben geprotesteerd tegen een Europees vrijhandelsakkoord met Zuid-Amerikaanse landen. Over deze Mercosur-overeenkomst, die nog altijd niet is getekend door Europa, is al langer veel te doen.
1 uur geledenWENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC+ houdt in het eerste kwartaal van dit jaar vast aan zijn pauze bij het verhogen van de olieproductie. Dat hebben afgevaardigden van de olielanden, waaronder Rusland en Saudi-Arabiƫ, zondag besloten tijdens een onlinevergadering. Tussen de landen was ook weinig discussie; het overleg duurde minder dan tien minuten.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De inmiddels toch al beruchte slechte stiptheid van de Duitse spoorwegen is vorig jaar verder verslechterd. Slechts 60,1 procent van de langeafstandstreinen arriveerde op tijd, meldt de krant Bild am Sonntag.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM schrapt maandag opnieuw meer dan honderd vluchten om het winterse weer. In totaal gaan 124 vluchten van en naar Schiphol niet door. Sinds vrijdag zijn ook al honderden vluchten geschrapt.
4 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Luchthavens in heel Griekenland hebben zondag tijdelijk alle aankomende en vertrekkende vluchten opgeschort. Volgens de Griekse luchtvaartautoriteit is er sprake van problemen met radiofrequenties.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn zondag ruim vierhonderd vluchten geschrapt om het winterse weer. "Dat aantal kan nog oplopen", zegt een woordvoerder zondagochtend. Reizigers moeten ook rekening houden met drukte en lange rijen voor balies, waar ze bijvoorbeeld vluchten kunnen laten omboeken.
6 uur geleden