Baas Rabobank: onduidelijkheid voor boeren is niet goed
AMSTERDAM (ANP) - Hoe eerder er een landbouwakkoord komt, hoe beter. En hoe duidelijker de afspraken, hoe beter. Dat heeft Rabobank-topman Stefaan Decraene woensdag gezegd in een gesprek met journalisten. De bank heeft van oudsher veel klanten in de agrarische sector en voor hen is er nu nog veel onduidelijkheid over hun toekomst.
"Onduidelijkheid is niet goed", verklaarde de Belg die begin dit jaar aantrad als nieuwe hoogste baas bij Rabobank. Volgens Decraene is "een landbouwer een ondernemer. Die kijkt niet naar de korte of middellange termijn, maar naar de lange termijn. Die wil duidelijkheid." De topbankier geeft daarbij aan dat zijn bank niet alleen aandacht heeft voor het klimaat en verduurzaming maar ook voor het "het verdienmodel van de landbouwer".
De Rabobank kreeg vorige zomer nog de nodige kritiek vanwege zijn rol in de financiering van de landbouw. Sommige politieke partijen wilden dat de financiële instelling meebetaalt aan het oplossen van de stikstofcrisis. De bank stelde eerder ook met gemengde gevoelens terug te kijken op het door Nederland gevoerde landbouwbeleid van schaalvergroting, dat voor een groot deel door Rabobank is gefinancierd.
Onderhandelingsresultaat
Nederlandse banken, inclusief de Rabobank, zijn inmiddels bereid komende jaren miljarden aan financiering beschikbaar te stellen voor duurzamere landbouw, lieten bronnen vorige maand weten. Maar voorwaarde daarvoor zou wel zijn dat het de overheid en land- en tuinbouworganisatie LTO lukt om tot een landbouwakkoord te komen. Decraene wil niet op de laatste voortgang van het landbouwoverleg ingaan, maar onderstreept dat banken "niet de regie" in handen hebben.
De gesprekken over het landbouwakkoord die woensdag in Den Haag werden gevoerd zijn in de middag op verzoek van LTO opgeschort. Het kabinet gaat als het goed is woensdagavond direct met de landbouworganisatie praten. Het is onduidelijk wat dat voor het vooruitzicht van een deal betekent. Het secretariaat van het landbouwakkoord had eerder al uitgesproken woensdag geen conceptakkoord te verwachten. Wel werd een onderhandelingsresultaat nagestreefd dat betrokken organisaties eventueel aan hun bestuur voor kunnen leggen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Politici en inwoners van het Groene Hart hebben zich op het provinciehuis in Den Haag urenlang uitgesproken tegen de komst van windturbines in het open polderlandschap. Vele tientallen insprekers vertelden Provinciale Staten hoe ze denken over de plannen van de provincie Zuid-Holland. De boodschap was veelal hetzelfde: zet geen windturbines in het Groene Hart.
4 uur geledenVALBURG (ANP) - De politie heeft de demonstranten die bij Valburg op de Betuwelijn zaten van het spoor gehaald. De activisten van Geef Tegengas zijn door de politie afgevoerd naar een arrestantencomplex. Volgens een woordvoerder zijn er tientallen aanhoudingen verricht.
5 uur geledenROERMOND (ANP) - Kamil E., die een celstraf uitzit voor betrokkenheid bij de moord op Peter R. de Vries, is gewond geraakt bij een steekpartij in de gevangenis van Roermond. Dat bevestigt zijn advocaat Ayse Çimen, na berichtgeving door het AD.
7 uur geleden