Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Baas OM: activisten beter thee brengen dan strafrecht erbij halen

Baas OM: activisten beter thee brengen dan strafrecht erbij halen

AMSTERDAM (ANP) - Te veel zaken blijven al op de plank liggen om ook milieuactivisten die snelwegen blokkeren, zoals onlangs op de A10, te vervolgen. Dat stelt de hoogste baas van het Openbaar Ministerie in het programma WNL Op Zondag. Volgens Rinus Otte helpt het bij wijze van spreken meer om de activisten "uit hartelijkheid" gratis koffie en thee te brengen zonder mobiel toilet, "dan dat je het strafrecht erbij haalt".

"We vissen in een oceaan vol onrecht. We hebben onvoldoende vissersboten om alle onrecht op te hengelen en om daarvoor een veroordeling te krijgen", zegt de voorzitter van het College van procureurs-generaal. Volgens Otte zoeken de milieuactivisten een "martelaarsrol" en willen ze graag een boete om daar weer mee naar de rechter te kunnen. "Je kan dat niet met het strafrecht oplossen, omdat we al veel te veel zaken hebben die zijn blijven liggen."

In de Tweede Kamer werd eerder deze week kritiek geuit, waaronder door een aantal formerende partijen, over het vrijuitgaan van milieuactivisten die bij een actie eind 2022 over hekken klommen en op het verboden terrein van Schiphol rondliepen. Ook de bijna vierhonderd mensen die in december op de A10 bij Amsterdam werden aangehouden, zijn bijna allemaal dezelfde dag weer zonder straf heengezonden.

Opnieuw blokkeren

Demissionair justitieminister Dilan Yesilgöz gaf in de Kamer aan dat ze met het OM zal bespreken hoe dit soort illegale acties beter aan te pakken zijn, waarbij het demonstratierecht zou worden misbruikt.

Extinction Rebellion wil op 3 februari de Utrechtsebaan (A12) in Den Haag en op zaterdag 24 februari de A10 opnieuw blokkeren.

Meer uit Politiek

Nederland zoekt met Duitsland naar gastlanden voor terugkeerhub

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met Duitsland in gesprek met landen die een mogelijke gastheer kunnen zijn voor een terugkeerhub. Tijdens een werkbezoek in Berlijn meldde asielminister Bart van den Brink samen met de Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat de landen dit aan willen kaarten tijdens gezamenlijke diplomatieke missies. Zij vermelden daarmee niet met welke landen zij de banden willen aanhalen.

4 uur geleden
Boekholt over interview: had woorden zorgvuldiger moeten kiezen

DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) had haar woorden "zorgvuldiger moeten kiezen" toen ze het in The Guardian had over manieren om stroomgebruik tijdens piekuren te beperken. Met name een uitspraak over douchemuntjes zorgde woensdag voor kritiek uit de Tweede Kamer. Haar uitspraken hebben voor "verwarring" gezorgd, schrijft de D66-minister. "Daar trek ik lering uit."

5 uur geleden
Kabinet kan nog niet zeggen wanneer het energiemaatregelen treft

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.

19 uur geleden
Partijen vallen FVD aan op vriendelijke houding Iran en Rusland

DEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.

20 uur geleden
Minister Sjoerdsma gaat op handelsmissie naar China

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.

21 uur geleden
Defensie geeft excuses en compensatie na aanval op Mosul

DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.

22 uur geleden
Linkse partijen willen dat olieconcerns betalen voor energiesteun

DEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.

1 dag geleden