Baas Federal Reserve: beteugelen inflatie zal pijn doen
JACKSON HOLE (ANP/AFP) - Het beteugelen van de torenhoge inflatie zal Amerikaanse bedrijven en gezinnen pijn doen. Maar als het niet lukt om de prijsstijgingen in te dammen zijn de gevolgen nog veel schadelijker. Dat is althans de mening van Jerome Powell, de baas van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve.
Powell gaf zijn langverwachte toespraak in de jaarlijkse bijeenkomst voor centrale bankiers in Jackson Hole. Daarin zei hij dat de Fed krachtig zal optreden om de inflatie te beteugelen. De laatste tijd heeft de centralebankenkoepel meermaals de rente verhoogd. Dat gebeurde de laatste twee keer met reuzensprongen van 0,75 procentpunt. Volgens Powell zal de economie langere tijd last houden van de ingrepen. Ook op de arbeidsmarkt zal de agressieve benadering van de Fed worden gevoeld. Deze gevolgen noemde Powell "ongelukkige kosten" bij het terugdringen van de inflatie die tot boven de 9 procent is opgelopen.
"Het herstellen van de prijsstabiliteit zal enige tijd in beslag nemen en vereist een krachtig gebruik van onze instrumenten om vraag en aanbod beter in balans te brengen," vertelde hij tijdens de bijeenkomst. "Hogere rentetarieven, tragere groei en zachtere arbeidsmarktomstandigheden zullen de inflatie terugdringen, maar ook huishoudens en bedrijven pijn doen", aldus Powell. "Maar als we er niet in slagen de prijsstabiliteit te herstellen, zou dat veel meer pijn betekenen."
Door de eerste tekenen van vertraging in 's werelds grootste economie en door de afnemende prijsdruk ontstond er op de financiƫle markten enige hoop dat de Fed minder agressief de rentes zou verhogen. Daarbij werd ook voorzichtig rekening gehouden met een totaal andere koers. Powell trapte die hoop echter de grond in door duidelijk te maken dat het beleid van de Fed stevig genoeg moet blijven om de inflatie terug te brengen tot de doelstelling van 2 procent.
Meer uit Financieel
SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goudprijs zette donderdag de rally voort en bereikte een nieuw recordniveau. De opmars van het edelmetaal, dat in onzekere tijden als een veilige belegging wordt gezien, wordt aangewakkerd door een zwakkere Amerikaanse dollar en een vlucht van beleggers uit staatsobligaties en valuta. Ook zilver bereikte een nieuw record.
11 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ING heeft zijn kwartaalwinst flink opgevoerd, mede doordat de rentebaten weer een duidelijke toename lieten zien. Door dit resultaat is de jaarwinst over 2025 van het financiƫle concern bijna net zo hoog uitgekomen als een jaar eerder, ondanks de grote geopolitieke onrust.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Zeker drieduizend mensen hebben een arbeidsongeschiktheidsuitkering ontvangen doordat ze corona kregen tijdens de pandemie. Dit meldt het Centraal Planbureau (CPB) na onderzoek naar mensen die tussen juni 2020 en augustus 2021 besmet raakten met het virus. Het aantal extra WIA-uitkeringen dat daadwerkelijk is toegekend door coronabesmettingen ligt volgens de onderzoekers nog hoger.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van de universitaire medische centra (UMC's) gaan de komende jaren 7 procent meer verdienen. Dat is afgesproken tijdens de onderhandelingen voor een nieuwe cao, meldt vakbond FNV. Die legt het onderhandelingsresultaat net als zorgbonden CNV en NU'91 voor aan haar leden om mee in te stemmen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Grote pensioenfondsen hadden eind vorig jaar meer geld om alle pensioenen te kunnen betalen. Dit laten zorgfonds PFZW, ambtenarenpensioenfonds ABP, metaalfonds PMT, metalektrofonds PME en bpfBOUW weten. Dat komt volgens hen door de gestegen rente.
7 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De doorstroming op de woningmarkt komt verder onder druk te staan, stelt De Hypotheker. Dat is het gevolg van aangescherpte hypotheekregels, waardoor het voor ouderen financieel minder interessant wordt om naar een kleinere koopwoning te verhuizen.
8 uur geledenAUSTIN (ANP) - De winst van de bouwer van elektrische auto's Tesla is in het afgelopen kwartaal flink gedaald onder druk van lagere verkopen en hogere kosten. Volgens het door Elon Musk geleide bedrijf kwam de nettowinst uit op 840 miljoen dollar, wat 61 procent minder is dan een jaar eerder.
9 uur geleden