Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Baas DNB: veel landen zitten centrale banken in de weg met steun

Baas DNB: veel landen zitten centrale banken in de weg met steun

WASHINGTON (ANP) - Het lukt Nederland niet om uit het vaarwater van centrale banken te blijven met de steun voor huishoudens vanwege de hoge inflatie. Ook andere landen slagen daar niet in. Dat constateert president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) aan het einde van de jaarvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF).

Knot vindt de situatie zorgelijk. "Daar wil ik niet omheen draaien." Het centralebankhoofd benadrukt net als het IMF al langer dat steun voor mensen die moeite hebben rond te komen nu goed is, maar dat als een pakket niet aan voorwaarden voldoet de inflatie juist extra kan worden aangejaagd. Daarmee werkt een overheid dan centrale banken tegen, want die proberen de inflatie juist te beteugelen.

"Ik ben erachter gekomen dat vrijwel alle landen het lastig vinden om aan de aanbeveling hierover van het IMF te voldoen", vertelt Knot aan het ANP. "Het is heel helder: steun moet tijdelijk, gericht en gedekt in de begroting zijn. Maar vooral dat ‘gericht’ lijken ministers van Financiën moeilijk te vinden."

Prijsplafond

Nederland kiest bijvoorbeeld voor een prijsplafond dat voor iedereen geldt en weet bovendien nog niet hoe de kosten daarvoor worden gedragen. "Ieder huishouden profiteert ervan, ook mensen met hogere inkomens die eigenlijk geen steun nodig hebben", stelt Knot. Hij betwijfelt ook of het plafond wel een tijdelijke maatregel zal zijn, als volgend jaar zou blijken dat de koopkracht zwaar onder druk blijft staan.

Volgens Knot is het zaak dat het kabinet zo snel mogelijk gaat kijken hoe het de vele miljarden die het tijdelijke prijsplafond kost, volgend jaar gaat financieren. "Dat zou heel verstandig zijn."

De Nederlandse IMF-bewindvoerder Paul Hilbers opperde enkele dagen terug dat huishoudens of bedrijven die wel compensatie krijgen maar dit eigenlijk niet nodig hebben, misschien extra belasting moeten gaan betalen om de kosten van de massale overheidssteun te dekken. Knot laat weten ook wel wat in die oplossing te zien.

Financiering

Het kabinet heeft nog geen besluit genomen over de financiering. Volgens minister Sigrid Kaag (Financiën) is dat een bewuste keuze. Er zou nog te veel onzeker zijn om "op een geïnformeerde en verstandige manier" dekking te zoeken. Het kabinet heeft volgens haar met zijn pakket aan maatregelen wel degelijk geprobeerd om zo gericht mogelijk te werk te gaan en het is ook de bedoeling dat de steun tijdelijk is.

Kaag heeft ook aangegeven dat het advies van het IMF niet als zo zwart-wit moet worden beschouwd. Daarmee bedoelde ze dat landen allemaal eigen afwegingen maken en met eigen steunpakketten komen, en dat discussie mogelijk is.

Meer uit Financieel

Toezichthouder ACM waarschuwt voor misleidende kortingen

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) waarschuwt consumenten voor misleidende kortingen. Volgens de toezichthouder vermelden veel winkels hun kortingen niet op de juiste manier. Dat kan consumenten op het verkeerde been zetten, vooral nu veel mensen aankopen doen rond Black Friday, Sinterklaas en Kerst.

4 minuten geleden
Sterkste verbetering consumentenvertrouwen in bijna 4,5 jaar

DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten is in november opnieuw minder negatief dan een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De index voor het vertrouwen verbeterde deze maand naar min 21, van min 27 in oktober. Dat is de grootste verbetering in bijna 4,5 jaar.

18 minuten geleden
Jongeren sturen 1 tot 3 keer per maand een Tikkie naar ouders

AMSTERDAM (ANP) - Jongeren tussen de 10 en 16 jaar sturen gemiddeld een tot drie keer per maand een Tikkie naar hun ouders. Uit onderzoek van BUUT, een digitale bank voor jongeren, blijkt dat 54 procent van de ouders regelmatig extra geld overmaakt via een betaalverzoek. Vaak doen ouders dit zonder daar vragen over te stellen.

19 minuten geleden
Verzuim op de werkvloer in oktober gestegen naar 5 procent

DEN BOSCH (ANP) - Het verzuim op de werkvloer is in oktober gestegen naar 5 procent, vergeleken met 4,7 procent in september. Dit is ten opzichte van oktober vorig jaar(4,9 procent) een lichte stijging, blijkt uit cijfers van arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare, die samen bijna 1 miljoen werknemers ondersteunen.

21 minuten geleden
Meer nieuwbouwwoningen met vergunning, wel minder huizen gebouwd

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten hebben in het afgelopen kwartaal meer vergunningen voor nieuwbouwhuizen afgegeven. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt dat bijna 22.600 nieuwe woningen in het derde kwartaal een vergunning hebben gekregen. Dat zijn er 3100 meer dan een jaar eerder en 2200 meer dan in het tweede kwartaal.

34 minuten geleden
Corporaties kunnen oplopende investeringen niet lang volhouden

DEN HAAG (ANP) - Woningcorporaties waarschuwen dat ze steeds meer tegen hun financiële grenzen aanlopen. "Het financieringsmodel moet tijdig bijgestuurd worden, anders stokt de nieuwbouw", stelt voorzitter Liesbeth Spies van corporatiekoepel Aedes bij de presentatie van jaarcijfers. De voormalige CDA-minister van Binnenlandse Zaken ziet hierin een opdracht voor het nieuwe kabinet.

1 uur geleden
AI-pionier LeCun vertrekt bij Meta en plant nieuwe startup

MENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Yann LeCun, hoofd kunstmatige intelligentie bij Meta, heeft zijn medewerkers verteld dat hij het socialemediabedrijf eind dit jaar verlaat en een nieuw bedrijf zal starten. LeCun wordt gezien als een pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie.

3 uur geleden