Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Baas centrale bank Italië huiverig voor te forse renteverhogingen

Baas centrale bank Italië huiverig voor te forse renteverhogingen

ROME (ANP/BLOOMBERG) - De baas van de Italiaanse centrale bank Ignazio Visco waarschuwt dat nieuwe agressieve renteverhogingen de kans op een recessie vergroten. Hij is daarmee een van de schaarse kopstukken van de Europese Centrale Bank (ECB) die niet openlijk toezegt de hoge inflatie met stevige rentestappen te willen indammen.

"De oplopende inflatie gaat op dit moment gepaard met een verslechtering van de economische vooruitzichten", zei hij. "In die context zouden te snelle en stevige renteverhogingen het risico op een recessie vergroten."

De Italiaan deed zijn uitspraak op dezelfde dag dat zijn Nederlandse evenknie, Klaas Knot, tegenover de NOS nogmaals herhaalde dat er meer renteverhogingen van de ECB aan zitten te komen. Knot zei verrast te zijn door de inflatie van ruim 17 procent in Nederland in september.

Federal Reserve

Maar Visco ziet niet veel in openlijke verklaringen over forse renteverhogingen die ver vooruitlopen op de rentevergaderingen van de ECB zelf. Met zulke uitingen dreigt de ECB al vooraf met handen en voeten gebonden te zijn aan een even grote stap als de renteverhoging met 0,75 procentpunt van deze maand.

Vanwege de sterke prijsstijgingen hebben tal van centrale banken de rentes stevig opgevoerd. Critici verwijten de ECB te lang te hebben getreuzeld met ingrijpen, terwijl bijvoorbeeld de Federal Reserve van de Verenigde Staten al eerder begon met renteverhogingen. Maar Visco is het daar niet mee eens. "De aanname dat de ECB de Fed de komende maanden blindelings volgt zou een ernstige misrekening kunnen zijn."

Staatsschuld

Visco had ook een boodschap voor de nieuwe Italiaanse regering, die waarschijnlijk onder leiding van de uiterst rechtse Giorgia Meloni komt te staan. Italië kan via steunmaatregelen huishoudens en bedrijven weliswaar steun bieden te midden van de energiecrisis, maar het land moet voorkomen dat toekomstige generaties daar de dupe van worden. "Voor Italië brengt dat het gevaar mee dat de overheidsschuld ontspoort en de huidige daling stopt."

Het Zuid-Europese land heeft na Griekenland de hoogste staatsschuld van de eurozone. De schulden bedroegen eind vorig jaar meer dan 150 procent van het bruto binnenlands product.

Meer uit Financieel

TotalEnergies produceert 15 procent minder door Iranoorlog

PARIJS (ANP) - TotalEnergies verwacht 15 procent minder te produceren door de Iranoorlog. Het Franse olie- en gasconcern heeft in Qatar, Irak en voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten de productieactiviteiten gestaakt of is dat van plan.

10 minuten geleden
Kopgroep met Nederland wil snelle invoering digitale euro

BRUSSEL (ANP) - Een kopgroep van zes EU-lidstaten, waaronder Nederland, heeft een reeks voorstellen gedaan die moeten bijdragen aan de versterking van de concurrentiekracht van de EU. Een daarvan is de snelle invoering van de digitale euro.

11 minuten geleden
VEH wil dat ACM onduidelijke vaste energiecontracten aanpakt

UTRECHT (ANP) - De grootste belangenvereniging voor huiseigenaren wil dat de Autoriteit Consument & Markt optreedt tegen aanbieders van vaste contracten die in de kleine lettertjes schrijven dat de prijzen tussentijds toch omhoog kunnen. Volgens de Vereniging Eigen Huis (VEH) kunnen consumenten hierdoor contracten niet goed vergelijken in hun zoektocht naar een energieleverancier.

12 minuten geleden
AEX sluit licht lager na aankondiging recordvrijgave oliereserves

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag iets lager gesloten. Beleggers hielden de ontwikkelingen rond de Iran-oorlog en de olieprijzen in de gaten. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) maakte woensdag de strategische vrijgave van 400 miljoen vaten olie uit de noodreserves bekend, omdat door de oorlog vrijwel geen olietankers meer door de Straat van Hormuz varen en de olieprijzen flink zijn gestegen.

31 minuten geleden
IATA: stijging vliegticketprijzen van 9 procent om hoge olieprijs

MONTREAL (ANP/BLOOMBERG) - De kosten van vliegtickets kunnen met 9 procent stijgen nu de brandstofprijzen scherp zijn gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt de topman van de International Air Transport Association (IATA) Willie Walsh.

2 uur geleden
Politie treedt op bij Brusselse vakbondsbetoging

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Tijdens de Belgische nationale vakbondsbetoging in Brussel zijn vijftig mensen afgevoerd, meldt de Brusselse politie. Aan de manifestatie deden volgens de politie ongeveer 80.000 mensen mee. Die verliep volgens de politie over het algemeen vreedzaam.

3 uur geleden
KLM verhoogt ticketprijs van langeafstandsvluchten met 50 euro

SCHIPHOL (ANP/AFP) - KLM verhoogt de prijzen voor retourtickets van langeafstandsvluchten vanwege de gestegen kerosineprijs met 50 euro. De prijsverhoging geldt sinds woensdag voor Economy Class-stoelen van zowel de Nederlandse luchtvaartmaatschappij als partner Air France. De prijsverhoging geldt volgens een woordvoerster niet voor retourtickets van dochterbedrijf Transavia.

3 uur geleden