Baas Bank of England: vraag niet te veel loonsverhoging
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Britten moeten niet om te grote loonsverhogingen vragen ondanks de hoge inflatie. Die oproep deed gouverneur Andrew Bailey van de Britse centrale bank vrijdag in een interview bij de BBC. Volgens hem kan dat juist leiden tot hogere inflatie. De oproep viel op sociale media niet goed omdat Bailey zelf, inclusief pensioen en andere extra's, zo'n 570.000 pond verdient. Omgerekend is dat een kleine 675.000 euro.
Bailey is bang voor een loon-prijsspiraal of zogeheten tweederonde-effecten. Als de inflatie stijgt vragen werknemers en vakbonden om grotere loonsverhogingen. Bedrijven berekenen op hun beurt de hogere loonkosten weer door aan hun klanten en daardoor stijgen de prijzen weer verder. Op die manier zou er langer een hoge inflatie zijn in het Verenigd Koninkrijk.
"We hopen terughoudendheid te zien in de onderhandelingen", zei Bailey in het radio-interview. "Want anders loopt het uit de hand. Ik zeg niet dat niemand een loonsverhoging zou moeten krijgen, maar we moeten wel wat terughoudendheid zien."
De opmerkingen komen overeen met wat Bailey een dag eerder zei bij de toelichting op een renteverhoging. Toch kreeg hij veel kritiek. De Bank of England verwacht namelijk een inflatie die oploopt tot boven de 7 procent. Vooral de armste Britten hebben daar veel last van, omdat zij relatief veel geld kwijt zijn aan energie, brandstof en voeding. De maximumprijzen voor gas en elektra worden in het Verenigd Koninkrijk in april met meer dan de helft verhoogd. Ook gaan de belastingen dan omhoog.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Microsoft behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het tech- en softwareconcern deed afgelopen kwartaal opnieuw goede zaken met zijn clouddiensten door de grote vraag naar AI-diensten en zag de omzet en winst stijgen. Ook verwacht het bedrijf dat de omzet van zijn cloudplatform Azure dit jaar voor het eerst de grens van 100 miljard dollar zal overschrijden. Het aandeel steeg ruim 12 procent.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie is in het tweede kwartaal van dit jaar iets minder hard gegroeid dan in de eerste drie maanden. Volgens voorlopige cijfers van de Amerikaanse overheid bedroeg de groei 0,4 procent op kwartaalbasis. Dat was 0,5 procent in het eerste kwartaal.
2 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Het dagelijks leven in Duitsland is deze maand flink duurder geworden door het aflopen van een accijnskorting op benzine en diesel. De inflatie liep in juli op naar 2,8 procent op jaarbasis, van 2,3 procent in juni, aldus het Duitse federale statistiekbureau. Na twee maanden kwam er een einde aan de korting van 17 eurocent op een liter brandstof.
2 uur geledenBEIJING (ANP/DPA) - China heeft gedreigd met tegenmaatregelen tegen de Verenigde Staten naar aanleiding van nieuwe beperkingen voor de handel in mensachtige robots. Een woordvoerder van het ministerie van Handel eiste donderdag dat Washington het importverbod onmiddellijk intrekt. Als dat niet gebeurt, zal China "krachtige tegenmaatregelen nemen".
3 uur geledenMILAAN (ANP) - Modehuis Prada, waar naast Prada ook Versace en Miu Miu bij horen, heeft bijna een derde minder luxe kleding, schoenen en accessoires verkocht in het Midden-Oosten in de eerste helft van het jaar. Dat blijkt uit de halfjaarcijfers van de groep.
3 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - Ceconomy, het moederbedrijf van elektronicaketens MediaMarkt en Saturn, heeft de afgelopen maanden geprofiteerd van de hitte in Europa. Die leidde tot een grote vraag naar airconditioners, ventilatoren en koelapparaten, stelt het Duitse concern.
3 uur geledenMARANELLO (ANP/BLOOMBERG) - Ferrari heeft zijn winstverwachting voor heel 2026 naar boven bijgesteld, nadat de Italiaanse sportwagenfabrikant in het tweede kwartaal beter presteerde dan verwacht. De sterke resultaten zijn vooral te danken aan de grote vraag naar exclusieve modellen, zoals het topmodel F80 en een duurdere uitvoering van de Purosangue, de eerste SUV van Ferrari.
3 uur geleden