Baas Aramco: 100 miljoen olievaten per week verloren door Hormuz
RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde oliemarkten verliezen elke week dat de Straat van Hormuz gesloten is 100 miljoen vaten olie. Daardoor wordt het olietekort, dat door de oorlog in het Midden-Oosten al historisch groot is geworden, alleen maar erger. Dat heeft topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco maandag gezegd.
Dat tekort aan olie wordt momenteel opgevangen doordat bedrijven en overheden hun voorraden aanspreken, terwijl de wereldwijde reserves gevaarlijk laag worden, zei de topman tijdens een bijeenkomst met financiële analisten. Het grootste deel van de extra olieproductiecapaciteit ter wereld bevindt zich in de Perzische Golf en kan daardoor niet worden ingezet om het tekort op te vangen.
Volgens Nasser verhult het aanspreken van voorraden hoe krap de wereldwijde oliemarkt in werkelijkheid is. Hij waarschuwde zondag al dat de oorlog er de afgelopen twee maanden wereldwijd voor heeft gezorgd dat ongeveer 1 miljard vaten olie niet geleverd konden worden. Volgens de bestuursvoorzitter hebben te weinig investeringen buiten het Midden-Oosten ervoor gezorgd dat de markten slecht voorbereid zijn op zo'n aanbodschok. Het tekort wordt volgens hem in mei en juni nog duidelijker.
Door de vrijwel volledige sluiting van de Straat van Hormuz is de olie-export uit het Midden-Oosten ernstig verstoord. Er wordt nu gehoopt dat bij vrede tussen Iran en de Verenigde Staten de zeestraat snel volledig wordt heropend voor de scheepvaart. Om die sluiting te omzeilen, vervoert Saudi Aramco nu olie via een pijpleiding naar de Rode Zee.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitse luchtvaartmaatschappijen zijn boos op de Duitse regering. Die heeft Emirates toestemming gegeven voor vluchten op een vijfde luchthaven in Duitsland. Daarmee wordt de concurrentie van de maatschappij uit Dubai nog sterker.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oracle behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het software- en cloudbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert van de enorme vraag naar diensten en infrastructuur voor AI en zag de omzet van het onderdeel cloudinfrastructuur ruimschoots verdubbelen. Ook verwacht Oracle de sterke prestatie in het huidige kwartaal voort te zetten. Het aandeel steeg 2 procent.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Franse miljardair Bernard Arnault behoort niet langer tot de tien rijkste mensen ter wereld. Volgens de Bloomberg Billionaires Index is zijn vermogen gedaald. Daardoor bestaat de gehele top 10 van de rijkenlijst voor het eerst sinds Bloomberg in 2012 begon met meten volledig uit Amerikanen.
12 uur geleden