Aziatische landenclub wil Rusland niet samen met EU veroordelen
BRUSSEL (ANP/DPA) - De EU en leiders van tien Zuidoost-Aziatische landen hebben op een speciale top in Brussel de banden aangehaald. Tot een gezamenlijke verklaring waarin zij de Russische invasie in Oekraïne veroordelen, zijn ze echter niet gekomen. Wel bevestigden ze "de noodzaak om de soevereiniteit, politieke onafhankelijkheid en territoriale integriteit van Oekraïne te respecteren".
Premier Mark Rutte zei eerder op de dag te hopen de ASEAN-landen te kunnen winnen voor de strijd tegen Rusland door het voor te stellen als kolonisator en Oekraïne als slachtoffer van zijn veroveringsdrang. Voor dat argument zouden ze misschien ontvankelijk zijn omdat de landen zelf te maken hebben gehad met een koloniaal verleden. Sommige landen werden ooit volledig gekoloniseerd door westerse mogendheden, andere leden op andere manieren onder het kolonialisme.
Indonesië en de Filipijnen hebben de Russische inval in Oekraïne veroordeeld, maar dat geldt lang niet voor alle tien. Laat staan dat ze de sancties tegen Rusland of het speciale Oekraïne-tribunaal, waarvoor onder meer Nederland pleit, steunen. De president van Indonesië, Joko Widodo, zei na afloop van de top, waar 45 jaar samenwerking werd gevierd, dat een beter partnerschap tussen EU en ASEAN op gelijkheid moet berusten. "Men mag geen opvattingen opleggen", zei hij, zonder er verder op in te gaan.
De Europese Commissie kondigde aan 10 miljard euro te investeren in infrastructuur in de regio. Tot de associatie van Zuidoost-Aziatische landen behoren naast Indonesië ook Singapore, Vietnam, Thailand, Brunei, Cambodja, Filipijnen, Laos, Maleisië en Myanmar.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
13 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.
13 uur geledenBERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.
13 uur geleden