Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aziatische landenclub wil Rusland niet samen met EU veroordelen

Aziatische landenclub wil Rusland niet samen met EU veroordelen

BRUSSEL (ANP/DPA) - De EU en leiders van tien Zuidoost-Aziatische landen hebben op een speciale top in Brussel de banden aangehaald. Tot een gezamenlijke verklaring waarin zij de Russische invasie in Oekraïne veroordelen, zijn ze echter niet gekomen. Wel bevestigden ze "de noodzaak om de soevereiniteit, politieke onafhankelijkheid en territoriale integriteit van Oekraïne te respecteren".

Premier Mark Rutte zei eerder op de dag te hopen de ASEAN-landen te kunnen winnen voor de strijd tegen Rusland door het voor te stellen als kolonisator en Oekraïne als slachtoffer van zijn veroveringsdrang. Voor dat argument zouden ze misschien ontvankelijk zijn omdat de landen zelf te maken hebben gehad met een koloniaal verleden. Sommige landen werden ooit volledig gekoloniseerd door westerse mogendheden, andere leden op andere manieren onder het kolonialisme.

Indonesië en de Filipijnen hebben de Russische inval in Oekraïne veroordeeld, maar dat geldt lang niet voor alle tien. Laat staan dat ze de sancties tegen Rusland of het speciale Oekraïne-tribunaal, waarvoor onder meer Nederland pleit, steunen. De president van Indonesië, Joko Widodo, zei na afloop van de top, waar 45 jaar samenwerking werd gevierd, dat een beter partnerschap tussen EU en ASEAN op gelijkheid moet berusten. "Men mag geen opvattingen opleggen", zei hij, zonder er verder op in te gaan.

De Europese Commissie kondigde aan 10 miljard euro te investeren in infrastructuur in de regio. Tot de associatie van Zuidoost-Aziatische landen behoren naast Indonesië ook Singapore, Vietnam, Thailand, Brunei, Cambodja, Filipijnen, Laos, Maleisië en Myanmar.

Meer uit Buitenland

Duitsland: praat over NAVO-behoeften en niet over 5 procent

BRUSSEL (ANP) - De Duitse minister Boris Pistorius (Defensie) praat liever over het aanvullen van de militaire behoeften van de NAVO in Europa, dan over het bereiken van 5 procent van de omvang van de economische groei aan defensie-uitgaven. "Dat is veel belangrijker en duur genoeg", zei hij voor het begin van een vergadering van de EU-ministers van Defensie.

19 minuten geleden
Iraanse leider zegt weinig te verwachten van atoomoverleg met VS

TEHERAN (ANP/AFP) - De hoogste Iraanse leider Ali Khamenei heeft zich pessimistisch uitgelaten over de onderhandelingen met de VS over het nucleaire programma van zijn land. "We denken niet dat het tot iets zal leiden", zei de ayatollah tijdens een toespraak. Hij noemde het een "grote fout" om zijn land het recht te ontzeggen uranium te verrijken.

28 minuten geleden
Qatar: niets vreemds aan schenken vliegtuig aan regering-Trump

DOHA (ANP/RTR) - Qatar ontkent dat het invloed probeert te verwerven door de regering van de Amerikaanse president Donald Trump een luxe passagiersvliegtuig als geschenk aan te bieden. Premier Mohammed bin Abdulrahman Al Thani noemde het op een economisch forum in Doha een "normaal" gebaar tussen bondgenoten. "Ik hoop dat de Verenigde Staten Qatar zien als een betrouwbare diplomatieke partner die niet probeert invloed te kopen."

1 uur geleden
Rutte noemt betrekken Europa bij Oekraïne-overleg cruciaal

BRUSSEL (ANP) - Het is "cruciaal" dat de Verenigde Staten Europese bondgenoten betrekken bij de besprekingen over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne, zegt NAVO-chef Mark Rutte. Het is "goed en positief" dat de Amerikaanse president Donald Trump na zijn telefoongesprek met zijn Russische collega Vladimir Poetin meteen ook Europese leiders belde, zei Rutte daags na Trumps telefoontjes.

1 uur geleden
Door Rusland onderschepte tanker hervat reis naar Rotterdam

KOPENHAGEN (ANP/RTR) - Rusland heeft een olietanker vrijgegeven die afgelopen weekend aan de ketting was gelegd na vertrek uit Estland. Omroep ERR uit die Baltische staat bericht dat het schip de reis naar Rotterdam heeft hervat. Dat blijkt ook uit openbare trackinggegevens.

1 uur geleden
Lidstaten keuren pandemieverdrag goed bij WHO

GENÈVE (ANP/AFP/RTR) - De Algemene Vergadering van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft na jarenlange onderhandelingen een pandemieverdrag aangenomen. Die internationale overeenkomst moet regelen dat landen en internationale organisaties na de coronapandemie beter samenwerken om vergelijkbare crises te voorkomen en te bestrijden.

1 uur geleden
Telefoonstoring leidt in Spanje tot problemen met 112

MADRID (ANP) - Een storing in het Spaanse telefoonnetwerk leidt in grote delen van het land tot problemen met het noodnummer 112. Het nummer is in delen van het land niet, of niet goed bereikbaar, melden de diensten op sociale media. Volgens Spaanse media ontstonden de problemen na een update in het netwerk van telefoonprovider Telefónica.

2 uur geleden