Aziatische landenclub wil Rusland niet samen met EU veroordelen
BRUSSEL (ANP/DPA) - De EU en leiders van tien Zuidoost-Aziatische landen hebben op een speciale top in Brussel de banden aangehaald. Tot een gezamenlijke verklaring waarin zij de Russische invasie in Oekraïne veroordelen, zijn ze echter niet gekomen. Wel bevestigden ze "de noodzaak om de soevereiniteit, politieke onafhankelijkheid en territoriale integriteit van Oekraïne te respecteren".
Premier Mark Rutte zei eerder op de dag te hopen de ASEAN-landen te kunnen winnen voor de strijd tegen Rusland door het voor te stellen als kolonisator en Oekraïne als slachtoffer van zijn veroveringsdrang. Voor dat argument zouden ze misschien ontvankelijk zijn omdat de landen zelf te maken hebben gehad met een koloniaal verleden. Sommige landen werden ooit volledig gekoloniseerd door westerse mogendheden, andere leden op andere manieren onder het kolonialisme.
Indonesië en de Filipijnen hebben de Russische inval in Oekraïne veroordeeld, maar dat geldt lang niet voor alle tien. Laat staan dat ze de sancties tegen Rusland of het speciale Oekraïne-tribunaal, waarvoor onder meer Nederland pleit, steunen. De president van Indonesië, Joko Widodo, zei na afloop van de top, waar 45 jaar samenwerking werd gevierd, dat een beter partnerschap tussen EU en ASEAN op gelijkheid moet berusten. "Men mag geen opvattingen opleggen", zei hij, zonder er verder op in te gaan.
De Europese Commissie kondigde aan 10 miljard euro te investeren in infrastructuur in de regio. Tot de associatie van Zuidoost-Aziatische landen behoren naast Indonesië ook Singapore, Vietnam, Thailand, Brunei, Cambodja, Filipijnen, Laos, Maleisië en Myanmar.
Meer uit Buitenland
BUSAN (ANP/AFP) - UNESCO heeft de Zuid-Libanese stad Tyrus toegevoegd aan zijn lijst van bedreigd werelderfgoed. Israël heeft de historische stad de afgelopen maanden meermaals gebombardeerd in het conflict met Hezbollah.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Een Turkse journalist die voor de Duitse wereldomroep (DW) werkt, Alican Uludağ, is onder voorwaarden door de Turkse justitie vrijgelaten. Hij werd dinsdag opnieuw aangehouden in verband met berichten op sociale media. Hij was twee maanden voorwaardelijk op vrije voeten in afwachting van een proces met betrekking tot zijn stellingname of berichtgeving.
5 uur geledenMONROVIA (ANP) - De politie in Liberia zegt dinsdag voor meer dan 300 miljoen dollar aan cocaïne te hebben onderschept in de buurt van de hoofdstad Monrovia, meldt de BBC. Het zou de grootste cocaïnevangst in het land ooit zijn.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - In Frankrijk zijn tijdens de hittegolf van juni 5764 meer sterfgevallen geregistreerd dan normaal, aldus voorlopige cijfers van de Franse gezondheidsautoriteiten. Die noemen de oversterfte onder mensen van 15 jaar en ouder "ongekend".
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt voortaan een brug of elektriciteitscentrale in Iran te bombarderen voor elke Iraanse aanval op een schip in de Straat van Hormuz. Of die aanvallen nu "met een raket, drone of ander wapen" zijn. Dat schrijft hij op zijn Truth Social.
6 uur geledenOSLO (ANP/DPA) - Noorwegen heeft de 77 slachtoffers herdacht van de aanslagen in Oslo en Utøya van vijftien jaar geleden. Er waren meerdere herdenkingen, onder meer in de kathedraal van Oslo, met koning Harald en koningin Sonja onder de aanwezigen.
6 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Door de ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo (DRC) en Oeganda zijn meer dan duizend doden gevallen, zegt de WHO. In de DRC gaat het om 999 sterfgevallen en over de grens in Oeganda waren het er twee.
8 uur geleden