Aziatische landen eisen einde aan geweld Myanmar
YANGON (ANP/RTR) - Terwijl de protesten tegen de militaire staatsgreep in Myanmar doorgaan, beginnen ook andere landen in de regio zich te roeren. De Indonesische president Joko Widodo vindt dat "het geweld in Myanmar onmiddellijk moet worden gestaakt", de Maleisische premier Muhyiddin Yassin zegt dat hij is "geschokt door het aanhoudende geweld tegen ongewapende burgers". Ook de Filipijnen en Singapore hebben zich uitgesproken tegen de coup en de gevangenschap van de gekozen leider Aung San Suu Kyi.
"We kunnen ons niet veroorloven om toe te kijken hoe onze broedernatie Myanmar wordt gedestabiliseerd door een selecte groep, die zijn eigen belangen voorop stelt", zei Yassin. Hij en de Indonesische president willen snel over de gewelddadigheden praten met de lidstaten van de Associatie van Zuidoost-Aziatische Naties (ASEAN). Myanmar is daar zelf ook lid van.
In de regio is het niet vanzelfsprekend dat landen elkaar aanspreken op hun interne problemen, maar nu gebeurt dat dus wel. Ook westerse landen hebben de staatsgreep van vorige maand en het geweld dat erop volgde scherp veroordeeld.
Het leger greep vorige maand de macht en arresteerde regeringsleider Aung San Suu Kyi. Burgers gaan sindsdien massaal de straat op om het herstel van de democratie te eisen. De strijdkrachten slaan hard terug. Ook in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn volgens media in het land weer twee mensen doodgeschoten door militairen. Daarmee staat het dodental sinds de coup van 1 februari op 237, aldus een lokale organisatie die opkomt voor politieke gevangenen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron gaat komende week naar de overzeese gemeenschap Saint-Pierre en Miquelon. De Canadese premier Mark Carney sluit ook aan. De leiders willen onder meer aandacht voor de "soevereiniteit van landen", meldt het Élysée, Macrons paleis. Eerder deze week had de Amerikaanse president Donald Trump gesuggereerd dat hij Saint-Pierre en Miquelon samen met Canada en nog veel meer gebieden die bij andere landen horen bij de VS wil trekken.
56 minuten geledenANKARA (ANP/AFP/DPA/RTR) - De Turkse politie heeft een reeks invallen gedaan bij horecagelegenheden en woningen van lhbtqi'ers. Volgens de minister van Justitie was dat onderdeel van president Recep Tayyip Erdoğans zogenoemde Decennium van het Gezin, gericht op het "beschermen van onze kinderen, de institutie van het gezin en de maatschappelijke orde".
1 uur geledenKYIV (ANP) - Rusland heeft volgens Oekraïne een aanval uitgevoerd nabij de Oekraïens-Poolse grens. Minister Andri Sybiha van Buitenlandse Zaken spreekt op X van "barbaarse aanvallen" die niet alleen op zijn land gericht zijn, maar ook op de Europese Unie en de NAVO. Hij grijpt het voorval aan om om meer steun te vragen. De spoorbeheerder meldde volgens Oekraïense media ook een aanval op een passagierstrein, op zo'n 2 kilometer van de Poolse grens.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - De invloedrijke Duitse christendemocraat Markus Söder steunt bondskanselier Friedrich Merz. Hij zegt in een interview met de krant Bild dat hij vindt dat zijn partijgenoten achter hem moeten staan. Söder is de leider van CSU, de Beierse zusterpartij van Merz' CDU.
3 uur geledenPORT VILA (ANP/AFP) - De autoriteiten van eilandstaat Vanuatu werken aan een grootscheepse zoektocht naar dertig opvarenden van een gezonken veerboot. De boot zonk in een ruwe zee tussen twee eilanden. Vijftien passagiers wisten te ontkomen. Reddingswerkers hebben één lichaam geborgen.
5 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - Tijdens een herdenking van de slachtoffers van de dictatuur van Augusto Pinochet, zijn vrijdag in Chili bijna driehonderd mensen gearresteerd. Dat maakten de Chileense autoriteiten zaterdag bekend.
5 uur geledenSHARURA (ANP/AFP/DPA) - De Houthi's hebben met drones en raketten een militaire basis in het zuiden van Saudi-Arabië aangevallen. Volgens een militaire woordvoerder van de door Iran gesteunde groepering was de aanval gericht op wapendepots en commandocentra.
5 uur geleden