Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aziatische beurzen onderuit na Russische invasie Oekraïne

Aziatische beurzen onderuit na Russische invasie Oekraïne

TOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenbeurzen gingen donderdag hard onderuit. Beleggers deden hun aandelen van de hand en zochten veiligere havens op zoals bijvoorbeeld goud in een reactie op de Russische invasie in Oekraïne. Volgens Dmytro Kuleba, de Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken, is Rusland "een volledige oorlog" begonnen en voert het aanvallen uit op steden in het land.

De Amerikaanse president Joe Biden sprak van een voorgekookte oorlog door Rusland, die niet is uitgelokt en ongerechtvaardigd is. De Verenigde Staten en hun bondgenoten zullen volgens Biden afrekenen met Rusland vanwege de "nodeloze agressie" tegen Oekraïne en "verdere consequenties" voor Rusland bekendmaken.

De olieprijzen schoten omhoog door de Russische aanval. Brentolie werd 5 procent duurder op 101,73 dollar per vat en kostte voor het eerst sinds 2004 meer dan 100 dollar per vat. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg ook 5 procent tot 96,72 dollar.

Olie

Rusland is een grote olieproducent en handelaren vrezen voor een verstoring van de Russische olieleveringen door mogelijke sancties van het Westen. Het aanbod op de oliemarkt is al krap vanwege de lage productie van oliekartel OPEC en bondgenoten, terwijl de vraag groot is vanwege het sterke economische herstel van de coronacrisis.

De goudprijs bereikte het hoogste niveau in meer dan een jaar. Het edelmetaal werd 1,7 procent duurder op 1944,10 dollar per troy ounce, of 31,1 gram.

In Tokio, waar beleggers terugkeerden na een vrije dag, sloot de Nikkei 1,8 procent lager op 25.970,82 punten. De Japanse oliebedrijven profiteerden van de sterke stijging van de olieprijzen. Olieproducent Inpex dikte 6 procent aan. De Hang Seng-index in Hongkong raakte tussentijds ruim 3 procent kwijt en de All Ordinaries in Sydney zakte 3 procent. De Kospi in Seoul verloor 2,7 procent en de beurs in Shanghai daalde 1,5 procent.

Meer uit Financieel

TikTok-technologie checkt video's om te jonge gebruikers te weren

STOCKHOLM (ANP) - TikTok zegt binnenkort nieuwe technologie te gebruiken om de leeftijd van gebruikers in Europa te controleren, onder andere op basis van geposte video's. Formeel is de socialemedia-app bedoeld voor mensen die ouder zijn dan 13, maar jongere gebruikers maken toch vaak een account aan.

6 minuten geleden
China en Canada verlagen tarieven op koolzaad en auto's

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en Canada zijn overeengekomen om een aantal importheffingen te verlagen. Dat meldt de Canadese premier Mark Carney, die deze week in Beijing is. Onder andere Canadees koolzaad en Chinese auto's vallen onder de deal.

19 minuten geleden
Ook Japan onderzoekt chatbot Grok om AI-uitkleedfunctie

TOKIO (ANP/RTR) - Japan is het volgende land dat een onderzoek instelt naar Grok, de chatbot van Elon Musk. Dat maakte de Japanse regering vrijdag bekend. Grok ligt onder vuur omdat het op verzoek seksueel getinte afbeeldingen genereert met kunstmatige intelligentie, ook van minderjarigen.

1 uur geleden
Weinig beweging op Damrak na opmars AEX tot boven 1000 punten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet vrijdag weinig beweging zien. Beleggers deden het rustig aan na de sterke opmars een dag eerder, waarbij de Amsterdamse hoofdindex voor het eerst in de geschiedenis tot boven de 1000 punten wist te klimmen. Vooral sterke koerswinsten van de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI hielpen de AEX deze historische mijlpaal te behalen. De Nederlandse chipbedrijven lieten nu een gemengd beeld zien.

1 uur geleden
China fel gekant tegen handelsdeal VS en Taiwan

BEIJING (ANP/AFP) - China keert zich fel tegen de handelsdeal die de Verenigde Staten hebben gesloten met Taiwan. De op een na grootste economie ter wereld is "krachtig tegen" een overeenkomst om de Amerikaanse importheffingen op Taiwanese producten te verlagen en de investeringen van het eiland in de VS te vergroten.

1 uur geleden
Venezolaanse olie naar bedrijf van grote donor Trump-campagne

LONDEN (ANP) - Een medewerker van oliehandelaar Vitol heeft miljoenen gedoneerd ten behoeve van de verkiezingscampagne van Donald Trump. Dat bedrijf is nu betrokken bij de eerste verkoopdeals rond Venezolaanse olie die de Amerikaanse regering sluit na de militaire actie van de VS in het Zuid-Amerikaanse land, meldt zakenkrant Financial Times.

1 uur geleden
Nederlandse landbouwexport stijgt met ruim 8 procent

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse landbouwexport is vorig jaar gestegen met 8,4 procent, melden Wageningen Social & Economic Research en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zuivel en eieren bleven de belangrijkste exportproducten, gevolgd door vlees en sierteelt.

2 uur geleden