Aziatische beurzen onderuit na Russische invasie Oekraïne
TOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenbeurzen gingen donderdag hard onderuit. Beleggers deden hun aandelen van de hand en zochten veiligere havens op zoals bijvoorbeeld goud in een reactie op de Russische invasie in Oekraïne. Volgens Dmytro Kuleba, de Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken, is Rusland "een volledige oorlog" begonnen en voert het aanvallen uit op steden in het land.
De Amerikaanse president Joe Biden sprak van een voorgekookte oorlog door Rusland, die niet is uitgelokt en ongerechtvaardigd is. De Verenigde Staten en hun bondgenoten zullen volgens Biden afrekenen met Rusland vanwege de "nodeloze agressie" tegen Oekraïne en "verdere consequenties" voor Rusland bekendmaken.
De olieprijzen schoten omhoog door de Russische aanval. Brentolie werd 5 procent duurder op 101,73 dollar per vat en kostte voor het eerst sinds 2004 meer dan 100 dollar per vat. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg ook 5 procent tot 96,72 dollar.
Olie
Rusland is een grote olieproducent en handelaren vrezen voor een verstoring van de Russische olieleveringen door mogelijke sancties van het Westen. Het aanbod op de oliemarkt is al krap vanwege de lage productie van oliekartel OPEC en bondgenoten, terwijl de vraag groot is vanwege het sterke economische herstel van de coronacrisis.
De goudprijs bereikte het hoogste niveau in meer dan een jaar. Het edelmetaal werd 1,7 procent duurder op 1944,10 dollar per troy ounce, of 31,1 gram.
In Tokio, waar beleggers terugkeerden na een vrije dag, sloot de Nikkei 1,8 procent lager op 25.970,82 punten. De Japanse oliebedrijven profiteerden van de sterke stijging van de olieprijzen. Olieproducent Inpex dikte 6 procent aan. De Hang Seng-index in Hongkong raakte tussentijds ruim 3 procent kwijt en de All Ordinaries in Sydney zakte 3 procent. De Kospi in Seoul verloor 2,7 procent en de beurs in Shanghai daalde 1,5 procent.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederland exporteerde in november opnieuw een stuk meer goederen dan een jaar eerder. De groei van 4,7 procent is wel iets lager dan de 5,7 procent van oktober, maar wel weer hoger dan in de zes maanden daarvoor. Vooral transportmiddelen en machines gingen vaker naar het buitenland, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gebruiken AI-tools bij het plannen van hun vakantie, zo blijkt uit de zogenoemde vakantiemonitor van de ANWB. Kunstmatige hulpmiddelen zoals ChatGPT en Gemini worden niet alleen ingezet om inspiratie op te doen, maar ook om reisschema's samen te stellen, een passende bestemming te vinden en activiteiten te plannen. Zowel vooraf als tijdens de reis. Van alle Nederlanders gebruikt ruim 34 procent zo'n tool daarvoor.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Onder meer JPMorgan Chase ging omlaag, ondanks dat de grootste bank van de Verenigde Staten het beste vierde kwartaal ooit kende en beter presteerde dan verwacht. Het aandeel zakte 4,2 procent.
9 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Rusland heeft de controle overgenomen van de lokale dochteronderneming van Rockwool, meldt de Deense isolatiefabrikant. Het gaat om vier fabrieken in Rusland. Het bedrijf noemt de stap in een verklaring "onmiskenbaar illegaal".
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt binnen "enkele weken" zijn kandidaat voor de opvolging van Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell bekend te maken. Dat is ondanks de ontstane ophef over een onderzoek van het Amerikaanse ministerie van Justitie naar de huidige Fed-baas.
11 uur geledenARLINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Boeing heeft voor het eerst in zeven jaar meer vliegtuigorders binnengekregen dan de Europese concurrent Airbus. De Amerikaanse vliegtuigbouwer kreeg vorig jaar in totaal 1175 bestellingen voor verkeersvliegtuigen, terwijl dat er 1000 waren voor Airbus.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag hoger geëindigd en heeft daarmee de opmars voortgezet richting het historische niveau van 1000 punten. De Amsterdamse hoofdindex was maandag ook al geëindigd op een nieuw slotrecord, onder aanvoering van chiptoeleverancier Besi.
14 uur geleden