
Aziatische beurzen dalen na verkoopgolf op Wall Street
TOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenbeurzen gingen vrijdag omlaag. Beleggers verwerkten de verkoopgolf op Wall Street, die volgde op beter dan verwachte cijfers over de Amerikaanse economie en de arbeidsmarkt. De vrees dat de Federal Reserve de rente in de Verenigde Staten tot ver in het nieuwe jaar zal blijven verhogen, laaide daardoor weer op. Ook de aanhoudende coronagolf in China zorgde voor een sombere kerststemming op de aandelenmarkten.
De Nikkei in Tokio sloot de week 1 procent lager af. Zeetransportbedrijf Mitsui O.S.K. Lines en autofabrikant Toyota behoorden tot de sterkste dalers, met minnen tot 1,8 procent. De Japanse banken gingen verder vooruit door speculatie op hogere rentetarieven in Japan. Mitsubishi UFJ Financial Group en Sumitomo Mitsui Financial Group wonnen tot 3 procent.
Uit cijfers van de Japanse overheid bleek daarnaast dat de inflatie in het land in november verder is toegenomen tot 3,7 procent. Dat is het hoogste niveau sinds december 1981. Vooral de hogere prijzen voor voeding en gas droegen bij aan de inflatie.
De Bank of Japan (BoJ) heeft als enige van de grote centrale banken in de wereld het rentetarief nog niet verhoogd in de strijd tegen de inflatie. Wel zorgde de BoJ eerder deze week voor commotie met het besluit om de rente op staatsobligaties sterker te laten oplopen dan voorheen. Die stap wordt gezien als een mogelijke opmaat naar een verhoging van het rentetarief in Japan in 2023.
De beurs in Shanghai noteerde tussentijds 0,4 procent in de min en de Hang Seng-index in Hongkong verloor 0,5 procent. In Zuid-Korea en Australië werden eveneens verliezen geleden. De Kospi in Seoul zakte 1,7 procent en de All Ordinaries in Sydney leverde 0,6 procent in.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse consumenten blijven in de tweede helft van dit jaar voorzichtig met geld uitgeven, maar iets minder dan in de eerste helft. Volgend jaar gaan mensen meer besteden, verwacht ING Research.
44 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump heeft een rechter verzocht om bestuurder Lisa Cook van de Federal Reserve alsnog direct uit functie te zetten. Eerder deze week oordeelde een rechter dat de Amerikaanse president haar niet mag ontslaan zolang ze die beslissing aanvecht. Advocaten van de regering vragen een hof van beroep nu om die beslissing op te schorten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met winsten gesloten. De bekendste graadmeters op Wall Street scherpten hun recordstanden van eerder deze week aan doordat beleggers er zekerder van zijn dat de Federal Reserve de rente gaat verlagen. Media- en filmconcern Warner Bros. Discovery was een opvallende stijger na mediaberichten dat het bedrijf wordt overgenomen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof van Amsterdam heeft een megaboete van de Belastingdienst voor tabaksfabrikant British American Tobacco (BAT) geschrapt. Een lagere rechter oordeelde dat het bedrijf achter merken als Lucky Strike en Dunhill 106 miljoen euro moest betalen vanwege vermeend gesjoemel met de belastingaangifte. Die geldstraf is in hoger beroep vernietigd, meldt het hof in een persbericht.
4 uur geledenSEOUL (ANP/BLOOMBERG) - De bouw van een batterijfabriek in de Amerikaanse staat Georgia van automaker Hyundai en technologiebedrijf LG Energy Solution loopt vertraging op door de grote inval van de immigratiedienst vorige week. Bij die actie pakten Amerikaanse autoriteiten 475 mensen op die aan de fabriek werkten, waarbij veel Zuid-Koreanen werden vastgezet. Volgens topman José Muñoz van Hyundai duurt het "minimaal twee tot drie maanden" langer voordat de fabriek af is.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse marktwaakhond FTC wil dat grote techbedrijven informatie geven over de manier waarop ze de schadelijke effecten van AI-chatbots voor minderjarigen beperken. De toezichthouder eist onder andere dat de bedrijven achter Facebook, Instagram, ChatGPT, Snapchat en X inzicht geven in de manier waarop ze chatbots inzetten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL verwacht deze maand een groot deel van de voor de Verenigde Staten bestemde pakketten weer te kunnen verzenden. Vorige maand stopte het post- en pakketbedrijf daar net als veel Europese branchegenoten mee, door onduidelijkheid over een wetswijziging.
6 uur geleden