Aziatische beurzen dalen in afwachting inflatiecijfer VS
TOKIO (ANP) - De belangrijkste aandelenmarkten in Azië lieten woensdag verliezen zien. Beleggers bleven voorzichtig voorafgaand aan de publicatie van de laatste inflatiegegevens uit de Verenigde Staten. De Amerikanen kampen met de grootste stijging van de consumentenprijzen in veertig jaar en de Federal Reserve heeft de rente al meerdere keren verhoogd in de strijd tegen de inflatie. Wanneer de inflatie geen tekenen van afkoeling vertoont zal de centrale bank de rente naar verwachting opnieuw met 0,75 procentpunt opschroeven.
De markten reageerden daarnaast op inflatiecijfers uit China. De consumentenprijzen in de op een na grootste economie ter wereld namen in juli toe met 2,7 procent. Dat is het hoogste niveau in twee jaar. De stijging werd vooral veroorzaakt door een toename van de varkensprijzen. De inflatie viel wel lager uit dan verwacht. Ook de producentenprijzen namen minder sterk toe dan gevreesd. De prijzen die Chinese fabrikanten voor hun producten vragen stegen vorige maand met 4,2 procent in vergelijking met een toename van 6,1 procent in juni.
De hoofdindex in Shanghai noteerde tussentijds 0,4 procent lager en de Hang Seng-index in Hongkong zakte 2,1 procent onder aanvoering van de Chinese techbedrijven. Luchtvaartmaatschappij Cathay Pacific steeg 2 procent in Hongkong dankzij goed ontvangen resultaten.
Chipmakers
De Nikkei in Tokio daalde 0,7 procent. De Japanse chipbedrijven stonden onder druk na een omzetwaarschuwing van de Amerikaanse chipmaker Micron Technology. Chiptester Advantest en de maker van chipapparatuur Tokyo Electron zakten 3,6 en 2,8 procent. Autofabrikant Mazda dikte daarentegen 6,5 procent aan na beter dan verwachte resultaten. Concurrent Honda, die later op de dag met cijfers komt, won 0,8 procent.
Ook in Zuid-Korea gingen de chipbedrijven omlaag. De grote chipmakers Samsung en SK Hynix leverden 1,8 en 3,3 procent in. De Kospi in Seoul zakte daardoor 0,8 procent. De All Ordinaries in Sydney verloor 0,3 procent.
Meer uit Financieel
OSLO (ANP/RTR) - Het Noorse staatsinvesteringsfonds is van plan tegen een nieuw beloningsvoorstel voor Elon Musk als topman van elektrische autofabrikant Tesla te stemmen. De beloning in aandelen kan volgens nieuwe beloningsplannen oplopen tot 1 biljoen dollar, oftewel 1000 miljard dollar. Het staatsfonds zegt zich zorgen te maken over de grootte van dat pakket. Ook zou Tesla te weinig doen om de risico's rond de grote afhankelijkheid van Musk te verminderen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag hard omlaag. Het aandeel Philips opende wel hoger. Het zorgtechnologiebedrijf boekte meer omzet en winst in het derde kwartaal, ondanks de impact van de hogere importheffingen die de Verenigde Staten dit jaar hebben ingevoerd. Het sterkst groeide het onderdeel dat producten maakt voor de persoonlijke verzorging, zoals scheerapparaten.
2 uur geledenKYOTO (ANP/AFP) - Nintendo verwacht in het lopende boekjaar veel meer van zijn nieuwe gameconsole Switch 2 te verkopen dan eerder gedacht. Volgens het Japanse gamebedrijf worden er in het boekjaar tot eind maart nu naar verwachting 19 miljoen Switch 2-computers verkocht. Eerder werd uitgegaan van 15 miljoen stuks.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China geeft Nederland de schuld van de "onrust en chaos" in de wereldwijde halfgeleiderproductie en aanvoerketen van chips. Die is ontstaan doordat de Nederlandse overheid Nexperia in beslag heeft genomen, zegt het Chinese ministerie van Handel.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zorgtechnologieconcern Philips heeft zijn omzet en winst in het afgelopen kwartaal opgevoerd, ondanks de impact van de hogere importheffingen die de Verenigde Staten dit jaar hebben ingevoerd. Het sterkst groeide het onderdeel dat producten maakt voor de persoonlijke verzorging, zoals scheerapparaten.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal banen in Nederland zal de komende jaren iets groeien, ondanks veel onzekerheid door onder meer geopolitieke spanningen, importheffingen en technologische ontwikkelingen als automatisering en AI. Het aantal banen neemt tot 2027 met 1,1 procent toe, verwacht uitkeringsinstantie UWV in zijn jaarlijkse arbeidsmarktrapport.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal nieuwe woningen in voormalige kantoren en winkels is afgelopen jaar opnieuw afgenomen. Vooral in voormalige winkels leverden minder vaak een nieuwe woning op. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) na onderzoek op verzoek van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening.
5 uur geleden