AzG wil zo snel mogelijk gezondheidssysteem optuigen in Gaza
AMSTERDAM (ANP) - Artsen zonder Grenzen wil helpen het gezondheidssysteem in Gaza snel weer op te bouwen. Volgens Karel Hendriks, directeur van AzG in Nederland, is de medische infrastructuur door de oorlog met Israël volledig ingestort. Ondanks de huidige wapenstilstand waarschuwt hij dat niet alles van de ene op de andere dag anders zal zijn.
"We leven een beetje tussen hoop en vrees", zegt Hendriks. "Natuurlijk is het staakt-het-vuren een belangrijk moment en hopen we vurig dat het standhoudt en permanent wordt. Het is een belangrijke prioriteit voor ons om op te schalen, we hebben 1600 mensen werkzaam in Gaza. Maar het merendeel zijn lokale medewerkers die net zozeer zijn getroffen als alle andere inwoners. Zij gaan de komende dagen eerst kijken of ze familie kunnen terugvinden en hoe hun huizen erbij staan."
De hulporganisatie moet bovendien eerst opheldering krijgen over de situatie, omdat volgens Hendriks veel nog onduidelijk is. "Mogen we nu wel naar het noorden? Hoe staat het met de procedures voor het leveren van goederen en het verstrekken van visa? Welke grensovergangen zijn open? Veel van de obstakels die onze hulpverlening hebben gehinderd, zijn nog niet weggenomen." De directeur ziet wel ruimte voor verbetering door de wapenstilstand, "maar ik wil niet het idee wekken dat de hulpoperatie binnen enkele dagen is opgetuigd".
Ontheemding
Een van de belangrijkste prioriteiten voor AzG is het verhogen van de kwaliteit van de medische zorg in Gaza. "De afgelopen maanden verrichtten we operaties zonder goede verdoving en konden we niet vaak genoeg een verband wisselen door de schaarste", ziet de directeur. Hij maakt zich ook zorgen over de "volksverhuizing" die zich de komende dagen zal voordoen. "90 tot 95 procent van de bevolking is ontheemd. Zij verlaten hun tenten en kijken waar ze naartoe kunnen. Dat heeft ook gevolgen voor de zorg. Straks hebben we geen idee meer wie waar is."
De wederopbouw van de medische zorg gaat wel even duren, verwacht de organisatie. "Alle ziekenhuizen liggen in puin, een groot deel van het medisch personeel is ontheemd en op veel plekken konden hulpverleners lange tijd niet komen", zegt de directeur. Een kliniek neerzetten, kan volgens hem in een paar dagen. Maar een operatiekamer inrichten waar bijvoorbeeld een keizersnede kan worden gedaan, duurt langer. "Artsen zonder Grenzen werkt nu nog deels uit veldhospitalen in tenten, maar wil zo snel mogelijk op een menswaardige manier ziekenhuiszorg bieden."
Meer uit Binnenland
BRUSSEL (ANP) - Volgens demissionair premier Dick Schoof is de top van EU-regeringsleiders van donderdagavond "geen crisistop". Het is volgens hem een top over de trans-Atlantische relaties, zei hij bij aankomst in Brussel. "De angel is er sinds gisteren wel uit."
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twintig inwoners van Utrecht kunnen nog niet terug naar huis als gevolg van de explosie in de Visscherssteeg vorige week donderdag, meldt de gemeente Utrecht in een raadsbrief. Zij hebben allemaal tijdelijk onderdak gekregen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het 'niet verstandig' als Nederland in Europa pleit voor de mogelijke inzet van verregaande handelssancties tegen de VS, zolang die de claim op Groenland niet laten varen. "Vrijwel iedereen zegt nu: we escaleren nu verder niet," zegt defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) over de houding van andere Europese landen. Hij wil op dit moment geen "dreigement of politiek signaal" afgeven richting de VS.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het boek Het ultieme geheim van Dan Brown was het bestverkochte boek van 2025. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekendgemaakt. In Het ultieme geheim raakt hoogleraar kunstgeschiedenis Robert Langdon betrokken bij een moordmysterie in Praag. Het is het nieuwe boek in dezelfde reeks als De Da Vinci Code. Het boek is ruim 234.000 keer verkocht. Dat is bijna 40 procent meer dan het bestverkochte boek van het jaar daarvoor, De Camino van Anya Niewierra
7 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De eerste bewoners van de seniorenflat in Vlissingen waar vorige week een explosie en brand waren, kunnen volgende week woensdag terug naar hun huizen. De woningen zijn bewoonbaar gemaakt, laat woningcorporatie l'escaut weten.
7 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noorden van Nederland geldt komende nacht en vrijdagochtend code oranje, omdat het daar door ijzel "verraderlijk glad" kan worden. "Er is hierdoor een grote kans op ongelukken door gladde wegen, fietspaden en voetpaden. De gladheid is moeilijk te zien, wat het extra gevaarlijk maakt", waarschuwt het KNMI.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Afghaanse vrouw die onlangs in een documentaire van Hila Noorzai te zien was, is vrijgelaten. Dat meldt AVROTROS op Instagram.
9 uur geleden