AzG wil zo snel mogelijk gezondheidssysteem optuigen in Gaza
AMSTERDAM (ANP) - Artsen zonder Grenzen wil helpen het gezondheidssysteem in Gaza snel weer op te bouwen. Volgens Karel Hendriks, directeur van AzG in Nederland, is de medische infrastructuur door de oorlog met Israël volledig ingestort. Ondanks de huidige wapenstilstand waarschuwt hij dat niet alles van de ene op de andere dag anders zal zijn.
"We leven een beetje tussen hoop en vrees", zegt Hendriks. "Natuurlijk is het staakt-het-vuren een belangrijk moment en hopen we vurig dat het standhoudt en permanent wordt. Het is een belangrijke prioriteit voor ons om op te schalen, we hebben 1600 mensen werkzaam in Gaza. Maar het merendeel zijn lokale medewerkers die net zozeer zijn getroffen als alle andere inwoners. Zij gaan de komende dagen eerst kijken of ze familie kunnen terugvinden en hoe hun huizen erbij staan."
De hulporganisatie moet bovendien eerst opheldering krijgen over de situatie, omdat volgens Hendriks veel nog onduidelijk is. "Mogen we nu wel naar het noorden? Hoe staat het met de procedures voor het leveren van goederen en het verstrekken van visa? Welke grensovergangen zijn open? Veel van de obstakels die onze hulpverlening hebben gehinderd, zijn nog niet weggenomen." De directeur ziet wel ruimte voor verbetering door de wapenstilstand, "maar ik wil niet het idee wekken dat de hulpoperatie binnen enkele dagen is opgetuigd".
Ontheemding
Een van de belangrijkste prioriteiten voor AzG is het verhogen van de kwaliteit van de medische zorg in Gaza. "De afgelopen maanden verrichtten we operaties zonder goede verdoving en konden we niet vaak genoeg een verband wisselen door de schaarste", ziet de directeur. Hij maakt zich ook zorgen over de "volksverhuizing" die zich de komende dagen zal voordoen. "90 tot 95 procent van de bevolking is ontheemd. Zij verlaten hun tenten en kijken waar ze naartoe kunnen. Dat heeft ook gevolgen voor de zorg. Straks hebben we geen idee meer wie waar is."
De wederopbouw van de medische zorg gaat wel even duren, verwacht de organisatie. "Alle ziekenhuizen liggen in puin, een groot deel van het medisch personeel is ontheemd en op veel plekken konden hulpverleners lange tijd niet komen", zegt de directeur. Een kliniek neerzetten, kan volgens hem in een paar dagen. Maar een operatiekamer inrichten waar bijvoorbeeld een keizersnede kan worden gedaan, duurt langer. "Artsen zonder Grenzen werkt nu nog deels uit veldhospitalen in tenten, maar wil zo snel mogelijk op een menswaardige manier ziekenhuiszorg bieden."
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In de noordelijke helft van het land kan het verkeer in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatselijk last hebben van dichte mist, aldus het KNMI. In de loop van de nacht neemt de kans hierop vanuit het zuiden af.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemenië gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na een jaar controles zijn 530 mensen bij de grens geweigerd. Tussen 9 december 2024 en 8 december 2025 werden 143.960 mensen en 35.380 voertuigen gecontroleerd door de Koninklijke Marechaussee. 250 mensen werden aangehouden aan de grens, schrijft demissionair minister David van Weel van Asiel en Migratie in een brief aan de Tweede Kamer.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is niet genegen de toetredingseisen voor Oekraïne tot de EU te versoepelen, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag. Het plan waaraan de Europese Commissie zou werken om Oekraïne een lichte variant van het EU-lidmaatschap toe te kennen zodat Oekraïne snel kan toetreden, is hem niet bekend, zei Van Weel na afloop van de ministerraad. De huidige toetredingscriteria zijn voor Nederland heilig.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen getroffen bewoners van Utrecht zijn na de grote explosie in het centrum naar het gemeentelijk informatiepunt gekomen in het stadhuis. Ze werden daar toegesproken door burgemeester Dijksma, die hen een hart onder de riem stak.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht heeft regelingen met hotels in de stad getroffen om bewoners die nog niet naar huis kunnen na de explosie van donderdag "zo lang als nodig" op te vangen. Dat zegt de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma.
13 uur geleden