AzG wil zo snel mogelijk gezondheidssysteem optuigen in Gaza
AMSTERDAM (ANP) - Artsen zonder Grenzen wil helpen het gezondheidssysteem in Gaza snel weer op te bouwen. Volgens Karel Hendriks, directeur van AzG in Nederland, is de medische infrastructuur door de oorlog met Israël volledig ingestort. Ondanks de huidige wapenstilstand waarschuwt hij dat niet alles van de ene op de andere dag anders zal zijn.
"We leven een beetje tussen hoop en vrees", zegt Hendriks. "Natuurlijk is het staakt-het-vuren een belangrijk moment en hopen we vurig dat het standhoudt en permanent wordt. Het is een belangrijke prioriteit voor ons om op te schalen, we hebben 1600 mensen werkzaam in Gaza. Maar het merendeel zijn lokale medewerkers die net zozeer zijn getroffen als alle andere inwoners. Zij gaan de komende dagen eerst kijken of ze familie kunnen terugvinden en hoe hun huizen erbij staan."
De hulporganisatie moet bovendien eerst opheldering krijgen over de situatie, omdat volgens Hendriks veel nog onduidelijk is. "Mogen we nu wel naar het noorden? Hoe staat het met de procedures voor het leveren van goederen en het verstrekken van visa? Welke grensovergangen zijn open? Veel van de obstakels die onze hulpverlening hebben gehinderd, zijn nog niet weggenomen." De directeur ziet wel ruimte voor verbetering door de wapenstilstand, "maar ik wil niet het idee wekken dat de hulpoperatie binnen enkele dagen is opgetuigd".
Ontheemding
Een van de belangrijkste prioriteiten voor AzG is het verhogen van de kwaliteit van de medische zorg in Gaza. "De afgelopen maanden verrichtten we operaties zonder goede verdoving en konden we niet vaak genoeg een verband wisselen door de schaarste", ziet de directeur. Hij maakt zich ook zorgen over de "volksverhuizing" die zich de komende dagen zal voordoen. "90 tot 95 procent van de bevolking is ontheemd. Zij verlaten hun tenten en kijken waar ze naartoe kunnen. Dat heeft ook gevolgen voor de zorg. Straks hebben we geen idee meer wie waar is."
De wederopbouw van de medische zorg gaat wel even duren, verwacht de organisatie. "Alle ziekenhuizen liggen in puin, een groot deel van het medisch personeel is ontheemd en op veel plekken konden hulpverleners lange tijd niet komen", zegt de directeur. Een kliniek neerzetten, kan volgens hem in een paar dagen. Maar een operatiekamer inrichten waar bijvoorbeeld een keizersnede kan worden gedaan, duurt langer. "Artsen zonder Grenzen werkt nu nog deels uit veldhospitalen in tenten, maar wil zo snel mogelijk op een menswaardige manier ziekenhuiszorg bieden."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Rond de 70 à 80 mensen zijn dinsdag in Den Haag aangehouden. De groep demonstreerde bij het Tweede Kamergebouw voor de door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De politie laat weten dat de demonstranten weigerden naar een toegewezen demonstratievak te gaan en toen zijn aangehouden.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer van en naar Den Haag Centraal ligt stil omdat demonstranten zich op het spoor hebben begeven, meldt de NS. Hoeveel sporen ze bezetten is niet bekend, maar uit veiligheidsoverwegingen is het volledige treinverkeer stilgelegd, aldus een woordvoerster.
38 minuten geledenTILBURG (ANP) - Bij een actie in Brabant waaraan bijna tweehonderd agenten meewerkten zijn dinsdagochtend negen aanhoudingen verricht, meldt de politie. De personen worden verdacht van het overtreden van de Opiumwet en zijn tussen de 21 en 29 jaar oud. Ze zijn aangehouden bij invallen in panden in de Brabantse plaatsen Tilburg en Oisterwijk.
5 uur geledenMARMARIS (ANP) - De Nederlandse Cerisa van Kesteren, die deel uitmaakt van de vloot naar Gaza, meldt een nieuwe onderschepping door Israël. "Interceptie is begonnen! Boot voor ons is nu aan de beurt", liet ze rond 13.15 uur Nederlandse tijd weten. Kort daarop kwamen berichten aan haar niet meer aan. Young European Greens meldt inmiddels de "ontvoering door Israël" van Van Kesteren.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een gevangenisstraf van 24 jaar geëist tegen de 58-jarige René F. uit Schiedam voor het medeplegen van de moord op ggz-directeur Rob Zweekhorst. De dood van de ggz-directeur staat te boek als een vergismoord.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De klimaatzaak van Milieudefensie tegen Shell nadert zijn ontknoping. De milieuorganisatie en het grote olie- en gasbedrijf treffen elkaar vrijdag voor de Hoge Raad, die het laatste oordeel in de zaak velt. De eisers blijven hopen dat Shell een concreet percentage krijgt opgelegd waarmee het de uitstoot van broeikasgassen die het veroorzaakt moet verminderen.
7 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - In een aantal filialen van supermarktketen Lidl in Brabant en Limburg zijn maandag verdovende middelen aangetroffen tussen partijen fruit. Dit fruit was verpakt in grote dozen. De dozen zijn allemaal afkomstig uit hetzelfde distributiecentrum van de supermarktketen.
7 uur geleden