Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AzG: Rusland voert gerichte aanvallen op burgerdoelen uit

AzG: Rusland voert gerichte aanvallen op burgerdoelen uit

AMSTERDAM/KIEV (ANP) - Rusland voert in Oekraïne gerichte aanvallen op burgerdoelen uit, stelt Artsen zonder Grenzen (AzG) in een nieuw rapport. De organisatie baseert zich op getuigenissen van 653 uit oorlogsgebieden geëvacueerde patiënten die haar artsen de afgelopen twee maanden behandelden. AzG noemt de Russische aanvallen een "ernstige schending van het internationaal humanitair recht".

De patiënten werden tussen 31 maart en 6 juni met een medische trein geëvacueerd uit oorlogsgebieden in het oosten van Oekraïne en naar ziekenhuizen in veiligere delen van het land gebracht. Tijdens deze reis van twintig tot dertig uur deelden zij veelvuldig hun traumatische ervaringen. Hieruit bleek dat zij gewond raakten door gerichte aanvallen op burgerdoelen, aldus AzG, dat de patiëntverhalen optekende in het rapport No Mercy for Civilians.

Meer dan 40 procent van de door AzG behandelde patiënten zijn ouderen en kinderen die geraakt zijn door granaatscherven en schotwonden, die in sommige gevallen tot "traumatische amputaties" leidden. "Veel mensen raakten gewond door militaire aanvallen op woonwijken", zegt AzG-noodhulpcoördinator Christopher Stokes. "Hoewel we niet precies kunnen aantonen dat het de intentie was om burgers als doelwit te nemen, betekent het besluit om zware wapens in te zetten in dichtbevolkte gebieden dat burgers, onvermijdelijk en dus bewust, worden gedood of verwond."

De getuigenissen van de patiënten tonen aan dat burgers ook werden beschoten terwijl zij het oorlogsgebied probeerden te verlaten, aldus AzG. Moskou ontkent steevast burgerdoelen in Oekraïne onder vuur te nemen.

Meer uit Buitenland

Denemarken en Australië naar finale Eurovisie Songfestival

WENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.

2 uur geleden
Dodental in Oekraïne loopt op na zware Russische aanvallen

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door de zware Russische aanvallen op Kyiv is opgelopen tot zeker zestien, onder wie twee kinderen. Rusland bestookt Oekraïne al twee dagen lang met honderden drones en tientallen raketten, met Kyiv als voornaamste doelwit. Voor vrijdag is een dag van rouw afgekondigd in de hoofdstad.

2 uur geleden
Strijdende partijen in Jemen spreken grote gevangenenruil af

AMMAN (ANP/AFP) - De strijdende partijen in Jemen gaan zeker 1600 gevangenen uitwisselen. De door Iran gesteunde Houthi-rebellen en de door Saudi-Arabië gesteunde internationaal erkende regering kwamen dat overeen op een door de VN georganiseerde bijeenkomst in Jordanië.

3 uur geleden
Warschau erkent voor het eerst huwelijk partners zelfde geslacht

WARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is voor het eerst een huwelijk erkend tussen partners van hetzelfde geslacht dat werd gesloten in een ander EU-land. Jakub Cupriak-Trojan en Mateusz Trojan kregen hun Poolse huwelijksakte van de gemeente Warschau.

7 uur geleden
Von der Leyen: Rusland tart diplomatie met aanvallen

BRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."

9 uur geleden
Paus uit kritiek op Europese herbewapening

ROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.

9 uur geleden
Deense koningin Margrethe in ziekenhuis met pijn op borst

KOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.

9 uur geleden