AzG en WHO: ziekenhuizen in zuiden Gaza 'op een breekpunt'
GAZA-STAD (ANP) - Ziekenhuizen in centraal en zuidelijk Gaza bevinden zich "op een breekpunt" en hebben moeite de toestroom van patiënten op te vangen te midden van de Israëlische aanvallen op Gaza. Dat zeggen vertegenwoordigers van Artsen zonder Grenzen (AzG) en de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) tegen het Amerikaanse ABC News.
Twee ziekenhuizen - het Al-Aqsa-ziekenhuis in het centrum van Gaza en het Nasser-ziekenhuis in het zuiden van Gaza - zeggen overweldigd te zijn en voorrang te moeten geven aan mensen met levensbedreigende aandoeningen, aldus medisch personeel van AzG. "In de afgelopen 48 uur arriveerden er meer dan 100 doden en ruim 400 gewonden op de eerste hulp van het Al-Aqsa-ziekenhuis", zei AzG-teamleider in Gaza, Katrien Claeys, tegen ABC News. "Sommige patiënten werden meteen meegenomen voor een operatie."
Volgens de WHO zorgt de medische staf voor twee tot drie keer zoveel patiënten als waarvoor de ziekenhuizen bedoeld zijn. De organisatie beschreef een "catastrofale situatie" in het Nasser-ziekenhuis met een overvolle afdeling spoedeisende hulp, patiënten die op de grond werden behandeld en een tekort aan zorgmedewerkers. Het aantal functionerende ziekenhuizen in Gaza is gedaald van 36 naar 18, aldus de WHO. Van die ziekenhuizen verlenen er drie alleen basale eerste hulp; de overige vijftien functioneren slechts gedeeltelijk.
Een tijdelijk staakt-het-vuren tussen Israël en Hamas eindigde vrijdag vroeg, waarop Israël zijn bombardementen op Gaza hervatte. Israëlische grondtroepen opereren inmiddels "in en rond" Khan Younis, de belangrijkste stad in het zuiden van Gaza, bevestigde het Israëlische leger dinsdag. Sinds vrijdag hebben de Israëli's volgens Palestijnse gezondheidsautoriteiten 1240 mensen in Gaza gedood.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger heeft zondag bekendgemaakt dat het bezig is zijn grondoperaties in het zuiden van Libanon uit te breiden. De operatie in Beaufort Ridge en het gebied van Wadi al-Saluki is enkele dagen geleden al begonnen, aldus de verklaring.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag geprobeerd om verschillende voorwaarden van een voorgestelde deal met Iran te wijzigen. Dat meldden Amerikaanse media zaterdag op basis van geïnformeerde bronnen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De knallen die zaterdag in het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts zijn gehoord, werden veroorzaakt door een meteoor die op weg naar de aarde uit elkaar barstte. Dat meldt de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Op de Champs-Élysées in Parijs is het onrustig nadat Paris-Saint-Germain (PSG) in Boedapest de Champions League won. Op meerdere plekken in Parijs gingen menigtes de straat op, wat leidde tot rellen. Tot nu toe zijn er in de Franse hoofdstad zeker 235 mensen aangehouden. Het is niet duidelijk hoeveel van hen zijn gearresteerd. Eerder op de avond lag het aantal arrestaties op zeker 45.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - De regio Parijs is zaterdagavond gestopt met het openbaar vervoer per bus. De menigtes, onder wie relschoppers, maken het voor personeel en reizigers onmogelijk veilig te rijden. De Parijse voetbalclub Paris-Saint-Germain (PSG) heeft in Boedapest na strafschoppen de Champions League gewonnen en in heel de Parijse regio zijn feestvierders de straat op gegaan.
10 uur geledenBOSTON (ANP) - In het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts is een enorme knal gehoord en hebben mensen de politie om opheldering gevraagd. Politiebureaus in de regio melden dat ze overstelpt zijn met telefoontjes maar geen antwoord weten.
11 uur geledenBOULOGNE-BILLANCOURT (ANP/AFP) - Rondom de finale van de Champions League tussen Paris-Saint-Germain (PSG) en Arsenal is het op meerdere plaatsen in Parijs tot schermutselingen gekomen tussen voetbalsupporters en oproerpolitie. Vooral rond het stadion van de Parijse club PSG in het Parc des Princes in Boulogne-Billancourt werd het onrustig en hebben agenten een tiental aanhoudingen verricht. Supporters die het stadion binnen wilden, hebben er enige tijd barricades opgericht, onder meer met opgestapelde fietsen. In het stadion was de wedstrijd op een scherm te zien voor de 48.000 mensen met toegangskaartjes.
12 uur geleden