Azerbeidzjan: vliegtuig uit de lucht geschoten
BAKOE (ANP/RTR) - De Azerbeidzjaanse regering gaat ervan uit dat het woensdag neergestorte vliegtuig van Azerbaijan Airlines uit de lucht werd geschoten. De autoriteiten van het land hadden zich nog niet eerder uitgesproken over wapengebruik. "Het onderzoek zal duidelijk maken welk soort wapen de inslag van buitenaf heeft aangebracht", zei minister van Transport Rashad Nabiyev volgens het Azerbeidzjaanse staatspersbureau Azertag. Bij de crash van woensdag kwamen 38 van de 67 inzittenden om.
De schade aan de brokstukken suggereerde dat het vliegtuig van Azerbaijan Airlines van buitenaf beschadigd was. Ook vertelden overlevenden van de crash dat ze knallen hadden gehoord voordat het vliegtuig neerstortte. "Volgens verklaringen was er buiten een geluid van een explosie en werd het vliegtuig daarna door iets geraakt", zei de minister, zonder te zeggen wie had geschoten. Op het moment dat het vliegtuig woensdagochtend beschadigd raakte, zouden Oekraïense drones zijn afgevuurd op de regio waar het vliegtuig moest landen.
Azerbeidzjan wijst volgens een mediabericht hulp van de Russische deelrepubliek Tsjetsjenië af voor de slachtoffers van de vliegtuigcrash. Het Azerbeidzjaanse passagiersvliegtuig had in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny moeten landen. Bij het aanvliegen werd het toestel beschadigd, waarna het doorvloog naar Aktau, in Kazachstan.
Azerbeidzjan, maar ook andere landen waaronder de Verenigde Staten, vermoeden dat het toestel per ongeluk door de Russische luchtafweer werd beschoten.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP) - De kist met daarin het lichaam van de overleden Noorse koning Harald is op weg naar de Domkerk in Oslo. Rond het middaguur vertrok de rouwstoet vanaf het paleis, onder begeleiding van saluutschoten en muziek. Langs de route hebben zich honderden mensen verzameld. Het Noorse persbureau NTB omschrijft de sfeer als ingetogen en "ongewoon stil".
22 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft in het parlement hard uitgehaald naar Alternative für Deutschland (AfD). Het woord remigratie, dat door de radicaal-rechtse partij wordt gebruikt, is volgens Merz "niets anders dan een synoniem voor etnische zuivering op basis van herkomst en huidskleur".
29 minuten geledenHONGKONG (ANP/DPA/AFP) - De eerste postkoloniale leider van Hongkong is overleden. Tung Chee-hwa overleed dinsdag op 89-jarige leeftijd in het bijzijn van zijn familie, meldt zijn kantoor. Hij leidde de Chinese regio van 1997 tot 2005.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De eerste mensen hebben zich woensdagochtend vroeg verzameld in Oslo om een laatste eer te bewijzen aan de overleden koning Harald. Dat is te zien bij Noorse media. De rijen om het centrum van de Noorse hoofdstad binnen te komen worden steeds langer.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De stijgende olieprijs raakt ook de levering van noodhulp. Daarvoor waarschuwt hulporganisatie CARE, die stelt dat een steeds groter deel van het budget naar vervoer, brandstof en inkoop gaat. "Daardoor blijft minder geld over voor directe hulp."
5 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Russische drones hebben vannacht een grensovergang tussen Oekraïne en Moldavië getroffen. Daarbij zijn twee doden en drie gewonden gevallen, aldus de Oekraïense gouverneur Oleh Kiper op basis van voorlopige informatie.
5 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Uit de gegevens van de zwarte dozen van het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air blijkt dat de piloten hebben overwogen de landing in Miami af te breken. Dat zegt de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB dinsdag.
8 uur geleden