Azerbeidzjaanse president Aliyev simpel herkozen
BAKOE (ANP/AFP/DPA) - De Azerbeidzjaanse president Ilham Aliyev heeft met een ruime meerderheid de verkiezingen gewonnen. Volgens de exitpolls van Azerbeidzjaanse media kreeg hij ruim 92 procent van de stemmen. Staatspersbureau Azertag zegt dat duizenden mensen in hoofdstad Bakoe de straat op zijn gegaan om de zege van Aliyev te vieren.
Zijn overwinning stond van tevoren al vrijwel vast, omdat er geen echte oppositiekandidaten meededen en er hard werd opgetreden tegen de onafhankelijke media. Oppositiepartijen hadden opgeroepen tot een boycot en noemden de verkiezingen een "imitatie van democratie".
De 62-jarige president is al sinds 2003 aan de macht in het olierijke land in de Kaukasus, toen hij zijn vader Hejdar Aliyev opvolgde. Nu zoon Ilham de verkiezingen gewonnen heeft kan hij beginnen aan zijn vijfde termijn.
Nagorno-Karabach
De populariteit van Aliyev kreeg afgelopen jaar een boost toen Azerbeidzjaanse troepen simpel de enclave Nagorno-Karabach konden veroveren. Dat betwiste gebied ligt in Azerbeidzjan, maar werd jarenlang autonoom bestuurd door etnische Armenen. Vrijwel de gehele bevolking is naar Armenië gevlucht. Voor het eerst konden Azerbeidzjanen nu ook in Nagorno-Karabach naar de stembus.
Eind dit jaar is Azerbeidzjan gastheer van de internationale klimaattop COP29.
Meer uit Buitenland
ABUJA (ANP/AFP) - Van de meer dan driehonderd scholieren van een katholieke school in Nigeria die vrijdag zijn ontvoerd, zijn er vijftig ontsnapt, meldt een christelijke organisatie (CAN) in het land. Zij zijn weer herenigd met hun ouders. In totaal werden 303 leerlingen en twaalf leraren van de school meegenomen, waarmee het een van de grootste ontvoeringen in Nigeria is.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft een aanval uitgevoerd op de stafchef van Hezbollah in de Libanese hoofdstad Beiroet, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Dat verklaart dat het doelwit "de opbouw en herbewapening van de terroristische organisatie leidde".
3 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is sceptisch of er vóór donderdag een akkoord kan worden bereikt over het 28-puntenplan voor een einde aan de oorlog tussen Oekraïne en Rusland. De Amerikaanse president Donald Trump kwam met deze deadline.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De grenzen van Oekraïne kunnen niet met geweld worden gewijzigd en de Oekraïense krijgsmacht mag niet zodanig worden beperkt dat het land kwetsbaar wordt voor een toekomstige aanval, stelt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Ze vindt ook dat de Europese Unie een centrale rol moet spelen in een vredesakkoord voor Oekraïne.
4 uur geledenCAÏRO (ANP/DPA) - Een delegatie van Hamas is aangekomen in de Egyptische hoofdstad Caïro voor gesprekken na een hernieuwde escalatie van het geweld in de Gazastrook, meldden ingewijden. Er zijn gesprekken gepland met bemiddelaars, waaronder Egypte, Qatar en de Verenigde Staten.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt dat de gesprekken in Genève over het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne en Rusland tot resultaten leiden, schrijft hij op X. "Het bloedvergieten moet stoppen en we moeten ervoor zorgen dat de oorlog nooit meer oplaait."
4 uur geledenGENÈVE (ANP/BLOOMBERG) - Europese landen komen zondag in Genève met een tegenvoorstel voor het Amerikaanse vredesplan om een einde te maken aan de oorlog in Oekraïne. Daarin zou onder andere staan dat ze NAVO-achtige veiligheidsgaranties eisen voor Oekraïne. Ook willen ze niet dat het land grondgebied afstaat aan Rusland voordat er een staakt-het-vuren is afgesproken.
5 uur geleden