Azerbeidzjaanse president Aliyev simpel herkozen
BAKOE (ANP/AFP/DPA) - De Azerbeidzjaanse president Ilham Aliyev heeft met een ruime meerderheid de verkiezingen gewonnen. Volgens de exitpolls van Azerbeidzjaanse media kreeg hij ruim 92 procent van de stemmen. Staatspersbureau Azertag zegt dat duizenden mensen in hoofdstad Bakoe de straat op zijn gegaan om de zege van Aliyev te vieren.
Zijn overwinning stond van tevoren al vrijwel vast, omdat er geen echte oppositiekandidaten meededen en er hard werd opgetreden tegen de onafhankelijke media. Oppositiepartijen hadden opgeroepen tot een boycot en noemden de verkiezingen een "imitatie van democratie".
De 62-jarige president is al sinds 2003 aan de macht in het olierijke land in de Kaukasus, toen hij zijn vader Hejdar Aliyev opvolgde. Nu zoon Ilham de verkiezingen gewonnen heeft kan hij beginnen aan zijn vijfde termijn.
Nagorno-Karabach
De populariteit van Aliyev kreeg afgelopen jaar een boost toen Azerbeidzjaanse troepen simpel de enclave Nagorno-Karabach konden veroveren. Dat betwiste gebied ligt in Azerbeidzjan, maar werd jarenlang autonoom bestuurd door etnische Armenen. Vrijwel de gehele bevolking is naar Armenië gevlucht. Voor het eerst konden Azerbeidzjanen nu ook in Nagorno-Karabach naar de stembus.
Eind dit jaar is Azerbeidzjan gastheer van de internationale klimaattop COP29.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Als Oekraïne verkiezingen houdt, zou Rusland mogelijk geen aanvallen op het land uitvoeren. Oekraïners die in Rusland of door Rusland beheerste gebieden wonen, zouden ook in Oekraïense verkiezingen moeten kunnen stemmen. President Vladimir Poetin heeft dit in zijn jaarlijkse persconferentie gezegd.
55 minuten geledenTAIPEI (ANP/RTR) - Bij een steekaanval in de Taiwanese hoofdstad Taipei zijn zeker drie doden gevallen, vijf mensen raakten gewond. Volgens premier Cho Jung-tai liet een man rookbommen afgaan bij het centrale treinstation van de stad, waarna hij naar een nabijgelegen metrostation in een druk winkelgebied rende. Onderweg viel hij mensen aan.
1 uur geledenNEW YORK/LONDEN (ANP/RTR) - Volgens internationale waarnemers is er momenteel geen hongersnood meer in de Gazastrook. Dit komt door de verbetering van de aanvoer van goederen sinds het bestand tussen Israël en Hamas dat 10 oktober inging. Maar de toestand blijft nog steeds kritiek. Bij hervatting van de vijandelijkheden kan het risico op hongersnood half april weer terug zijn.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - In de Gazastrook zijn in de afgelopen anderhalf jaar meer dan duizend mensen overleden die in afwachting waren van een medische evacuatie, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) op X. Topman Tedros Adhanom Ghebreyesus roept meer landen op om "hun deuren te openen voor de patiënten uit Gaza".
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft voor het eerst een schip van de Russische schaduwvloot aangevallen op de Middellandse Zee, meldt een bron van de Oekraïense veiligheidsdienst SBOe. Het vaartuig zou flinke schade hebben opgelopen, maar leeg zijn geweest op het moment van de droneaanval.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Bij boerenprotesten zijn donderdag dertien mensen aangehouden in Brussel, meldt de politie daar. In zeven gevallen gaat het om een aanhouding waarbij de demonstranten ook strafrechtelijk kunnen worden vervolgd. Vier agenten raakten gewond.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De staking bij het Louvre is voorlopig voorbij. Het museum is volgens vakbonden en de directie vrijdag "als normaal" geopend. Medewerkers staaktes sinds maandag vanwege verslechterende arbeidsomstandigheden en personeelstekorten. Als hier niets aan verandert, willen vakbonden 5 januari weer in overleg voor een nieuwe staking.
4 uur geleden