Azerbeidzjaanse president Aliyev simpel herkozen
BAKOE (ANP/AFP/DPA) - De Azerbeidzjaanse president Ilham Aliyev heeft met een ruime meerderheid de verkiezingen gewonnen. Volgens de exitpolls van Azerbeidzjaanse media kreeg hij ruim 92 procent van de stemmen. Staatspersbureau Azertag zegt dat duizenden mensen in hoofdstad Bakoe de straat op zijn gegaan om de zege van Aliyev te vieren.
Zijn overwinning stond van tevoren al vrijwel vast, omdat er geen echte oppositiekandidaten meededen en er hard werd opgetreden tegen de onafhankelijke media. Oppositiepartijen hadden opgeroepen tot een boycot en noemden de verkiezingen een "imitatie van democratie".
De 62-jarige president is al sinds 2003 aan de macht in het olierijke land in de Kaukasus, toen hij zijn vader Hejdar Aliyev opvolgde. Nu zoon Ilham de verkiezingen gewonnen heeft kan hij beginnen aan zijn vijfde termijn.
Nagorno-Karabach
De populariteit van Aliyev kreeg afgelopen jaar een boost toen Azerbeidzjaanse troepen simpel de enclave Nagorno-Karabach konden veroveren. Dat betwiste gebied ligt in Azerbeidzjan, maar werd jarenlang autonoom bestuurd door etnische Armenen. Vrijwel de gehele bevolking is naar Armenië gevlucht. Voor het eerst konden Azerbeidzjanen nu ook in Nagorno-Karabach naar de stembus.
Eind dit jaar is Azerbeidzjan gastheer van de internationale klimaattop COP29.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.
2 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
5 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."
6 uur geleden