Azerbeidzjaanse militaire parade in veroverde hoofdstad Karabach
CHANKENDI (ANP/AFP) - Azerbeidzjan heeft een militaire parade gehouden in Chankendi, de hoofdstad van Nagorno-Karabach die door Armeniërs Stepanakert wordt genoemd. Azerbeidzjan veroverde het betwiste gebied in september, waarna vrijwel de gehele Armeense bevolking het gebied ontvluchtte.
De Azerbeidzjaanse president Ilham Alijev overzag de ceremonie op het centrale plein van de stad. Militairen marcheerden voor de gebouwen die eerst het separatistische bestuur van Nagorno-Karabach hadden gehuisvest. Nu wapperde daar de blauw-rood-groene vlag van Azerbeidzjan.
Voor de bliksemoperatie woonden er zo'n 120.000 mensen in Nagorno-Karabach. Daarna zijn meer dan 100.000 van hen naar Armenië gevlucht. De regering in Jerevan spreekt van een etnische zuivering. Het bestuur van Nagorno-Karabach heft de zelfverklaarde republiek per 1 januari op.
De militaire parade lijkt een signaal naar Armenië te zijn. "Als de leiders van Armenië nog altijd revanchistische ideeën koestert", waarschuwt het kantoor van de Azerbeidzjaanse president, "laat ze dan kijken naar de parade van vandaag... We zijn op elk front klaar om te vechten".
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft opdracht gegeven tot "krachtige aanvallen op doelen van Hezbollah in Libanon". Dat staat in een officiële verklaring. Er geldt sinds midden april een bestand tussen Libanon en Israël, maar daarmee kwam geen einde aan de strijd tussen Israël en de pro-Iraanse Hezbollahbeweging.
4 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de reis van de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan heeft geannuleerd. Dat heeft hij aan de Witte Huis-correspondent van Fox News gemeld. Volgens Trump heeft de achttien uur durende reis geen zin om te praten over Iran "nu de VS alle kaarten in handen hebben" in de Amerikaans-Iraanse oorlog.
2 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - Roemenië heeft boos gereageerd op een schending van het luchtruim door drones tijdens Russische aanvallen op Oekraïne. De autoriteiten in het EU-land zeggen dat een toestel met mogelijk explosieve lading is neergekomen in bewoond gebied. Ze hebben de Russische ambassadeur ontboden om te protesteren.
3 uur geledenBAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.
5 uur geledenBAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.
9 uur geledenKYIV (ANP) - Russische aanvallen door heel Oekraïne hebben volgens president Volodymyr Zelensky aan zeker vier mensen het leven gekost. Dertig mensen raakten gewond. "De meeste doelen zijn burgerinfrastructuur in steden", schrijft hij op X.
11 uur geleden