AZ grijpt tegen West Ham naast eerste Europese finale in 42 jaar
ALKMAAR (ANP) - AZ is er niet in geslaagd de finale van de Conference League te bereiken. De Alkmaarders gingen voor eigen publiek met 1-0 onderuit tegen West Ham United, dat de eerste wedstrijd in Londen vorige week al met 2-1 had gewonnen.
Met de uitschakeling herhaalde de geschiedenis zich voor AZ. Achttien jaar geleden, toen de club voor het laatst zo ver kwam in Europa, strandde het elftal van de toenmalige trainer Co Adriaanse in de halve van de UEFA Cup tegen Sporting Portugal. De enige keer dat AZ de finale wel haalde was in 1981. Ipswich Town was toen, in de strijd om de UEFA Cup, over twee duels te sterk.
AZ had tegen West Ham weer de beschikking over Milos Kerkez en Jesper Karlsson. De linksback en linksbuiten, twee bepalende spelers dit seizoen, ontbraken een week eerder in Londen met respectievelijk een schorsing en een blessure.
Dani de Wit
Dani de Wit keerde afgelopen weekeinde na vier maanden afwezigheid ook terug in de wedstrijdselectie. De aanvallende middenvelder moest tegen West Ham nog genoegen nemen met een rol als reserve. Trainer Pascal Jansen zag geen redenen zijn goed draaiende middenveld, met Jordy Clasie, Sven Mijnans en Tijani Reijnders, aan te passen. Myron van Brederode verving als rechtsbuiten de geblesseerde Jens Odgaard.
AZ zocht Karlsson in de eerste helft zorgvuldig, maar de Zweed kreeg weinig ruimte. West Ham had het organisatorisch goed voor elkaar. Echt grote kansen kreeg de thuisploeg in de eerste helft niet. Rechtsback Yukinari Sugawara zag kort voor rust een schot worden geblokt. Lucas Paquetá schoot de bal namens West Ham in de 25e minuut tegen de paal.
Hoger tempo
De tweede helft begon veelbelovend voor AZ, dat in een wat hoger tempo ging spelen. Doelman Alphonse Aréola redde in de 49e minuut op een inzet van Mijnans. Spits Vangelis Pavlidis dacht even daarna recht te hebben op een strafschop, maar de scheidsrechter vond de overtreding niet zwaar genoeg. Halverwege de tweede helft ging ook een schietkans van Pantelis Hatzidiakos er niet in.
Jansen greep daarna in en bracht De Wit in het elftal voor Mijnans en even later Mayckel Lahdo voor Van Brederode. Een echt slotoffensief bleef uit, ook toen Mexx Meerdink er voorin nog werd bij gezet. De grootste kans was voor West Ham. Nayef Aguerd schoot van dichtbij naast. In blessuretijd had de Spaanse invaller Pablo Fornals alsnog succes: 0-1.
Meer uit Voetbal
ENSCHEDE (ANP) - FC Twente en trainer John van den Brom hebben een akkoord bereikt over een nieuw contract. De 59-jarige coach tekent een nieuwe verbintenis tot de zomer van 2027, meldde de club uit Enschede op de website.
4 uur geledenSYDNEY (ANP) - Fred Rutten heeft zijn eerste wedstrijd als bondscoach van Curaçao verloren. De opvolger van de vertrokken Dick Advocaat ging met zijn ploeg in het Australische Sydney met 2-0 onderuit in een oefenduel met China.
6 uur geledenMONTERREY (ANP) - Bondscoach Henk ten Cate van Suriname baalde van de gemiste kansen na de uitschakeling voor het WK voetbal van komende zomer. Het nationale elftal verloor in de nacht van donderdag op vrijdag in het Mexicaanse Monterrey van Bolivia in de halve finale van de intercontinentale play-offs (1-2).
8 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - In Suriname is de teleurstelling groot na het mislopen van het WK voetbal. Voetbalfans keken op allerlei locaties naar het duel van Natio, het Surinaams nationaal elftal, tegen Bolivia. Bij 't Vat, een groot terras in Paramaribo, klonk het volkslied uit honderden kelen toen de spelers van Natio dat zongen in het Mexicaanse Monterrey.
9 uur geledenBERGAMO (ANP) - Italië heeft de eerste succesvolle stap naar deelname aan het WK voetbal gezet door in de halve finale van de play-offs met 2-0 te winnen van Noord-Ierland.
17 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Denemarken heeft overtuigend de finale van de play-offs voor deelname aan het WK bereikt. De ploeg van bondscoach Brian Riemer won in Kopenhagen met 4-0 van Noord-Macedonië. Alle goals vielen in de tweede helft.
17 uur geledenISTANBUL (ANP) - Turkije maakt nog altijd kans op deelname aan het WK voetbal. In de halve finale van de play-offs, die werd gespeeld in het stadion van Besiktas in Istanbul, waren de Turken met 1-0 te sterk voor Roemenië.
19 uur geleden