AZ doet met ruime zege op Emmen vertrouwen op richting West Ham
ALKMAAR (ANP) - AZ heeft in de Eredivisie de derde plaats overgenomen van Ajax. De Alkmaarders lieten FC Emmen, dat vecht tegen degradatie, met 5-1 kansloos. Bij rust was het al 5-0. AZ deed met de ruime zege vertrouwen op voor de return tegen West Ham United in de halve finale van de Conference League. Het elftal van trainer Pascal Jansen moet donderdag een achterstand van 2-1 uit de eerste wedstrijd zien goed te maken.
Ajax kan dinsdag de derde plaats van AZ weer overnemen bij een zege of gelijkspel bij FC Groningen. Dat duel werd zondag vroegtijdig gestaakt. AZ heeft nu 64 punten en Ajax 63. De nummer 3 van de Eredivisie mag komend seizoen meedoen aan de play-offs van de Europa League en de nummer 4 aan de voorronden van de Conference League.
FC Emmen hoopte wellicht dat AZ al met de gedachten bij West Ham United was, maar daar bleek geen sprake van. De thuisploeg speelde in een hoog tempo en overrompelde Emmen volledig. Sven Mijnans opende in de 13e minuut de score. Na een goede pass van Jordy Clasie nam de middenvelder de bal goed aan en verraste hij keeper Mickey van der Hart in de korte hoek: 1-0.
Vlugge voorsprong
Na een kwartier werd het al 2-0. Myron van Brederode schoot via de binnenkant van de paal raak, nadat spits Vangelis Pavlidis de bal goed had terug gelegd. AZ spaarde Emmen niet en bleef maar komen. Een indraaiende vrije trap van Tijjani Reijnders ging er halverwege de eerste helft in één keer in, al claimde verdediger Sam Beukema de bal nog net te hebben geraakt.
Beukema kreeg kort daarna alsnog een doelpunt achter zijn naam. Uit een hoekschop van Van Brederode kopte hij in de 28e minuut bij de tweede paal raak. Clasie deed het elftal van coach Dick Lukkien nog meer pijn door in blessuretijd van afstand de 5-0 binnen te schieten.
Degradatiestrijd in play-offs
Lukkien wisselde tijdens de rust drie keer. AZ, waar spelbepalers Jesper Karlsson en Dani de Wit na blessures terugkeerden en na ruim een uur mochten invallen, hoefde niet zo nodig meer. Richairo Zivkovic verkleinde in de 50e minuut de achterstand tot 5-1.
FC Emmen blijft door het verlies voorlopig op de zestiende plaats staan. De nummer 16 moet play-offs spelen tegen clubs uit de eerste divisie voor één plek in de Eredivisie. De achterstand van Emmen op nummer 15 Excelsior is 1 punt. Emmen speelt de laatste twee wedstrijden tegen Feyenoord en FC Utrecht.
Meer uit Voetbal
MADRID (ANP) - Real Madrid heeft in de strijd om de Spaanse landstitel een dure nederlaag geleden. De ploeg van coach Xabi Alonso verloor op eigen veld met 2-0 van Celta, de nummer 14 in La Liga. Real beëindigde het duel met negen man.
5 uur geledenNAPELS (ANP) - Napoli heeft de koppositie in de Italiaanse Serie A heroverd. De club versloeg met Noa Lang en Sam Beukema in de basis Juventus met 2-1. Het was de derde zege op rij voor de Napolitanen, die op 31 punten komen. Inter heeft er 30. AC Milan kan op gelijke hoogte komen als het maandag bij Torino wint.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De voetbalsters van Ajax hebben zich hersteld van de ruime nederlaag (7-1) die de ploeg twee weken geleden leed bij PEC Zwolle. Het team van coach Anouk Bruil won ditmaal zelf met grote cijfers van FC Utrecht: 8-0.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Sparta Rotterdam is door een thuisoverwinning tegen NAC Breda naar de negende plaats van de Eredivisie geklommen. De Rotterdammers wonnen op Het Kasteel met 1-0 door een doelpunt van Shunsuke Mito. Sparta heeft na vijftien wedstrijden 20 punten. NAC staat zeventiende met 12 punten.
9 uur geledenVOLENDAM (ANP) - Trainer Rick Kruys (40) heeft zijn aflopende contract bij FC Volendam verlengd tot medio 2028. Dat heeft de club zondag bekendgemaakt. Eerder op de dag verloor het elftal van Kruys thuis met 3-2 van NEC. FC Volendam staat op de vijftiende plaats.
10 uur geledenVOLENDAM (ANP) - NEC staat na vijftien speelronden op de derde plaats van de Eredivisie. Het elftal van coach Dick Schreuder won zondag bij FC Volendam: 2-3. NEC heeft na vijftien wedstrijden 27 punten en houdt Ajax 1 punt en AZ 2 punten achter zich. FC Volendam is vijftiende met 14 punten.
11 uur geledenALKMAAR (ANP) - AZ heeft in de Eredivisie opnieuw punten laten liggen. Na achtereenvolgende nederlagen tegen PSV (1-5), sc Heerenveen (3-1) en FC Twente (1-0), wist het elftal van trainer Maarten Martens voor eigen publiek ook niet te winnen van Go Ahead Eagles: 2-2. AZ won woensdag in de tweede ronde van de KNVB-beker wel van PEC Zwolle: 1-3.
12 uur geleden