
Ayatollah Khamenei leidt na jaren weer vrijdaggebed in Iran
TEHERAN (ANP/RTR) - Voor het eerst sinds 2012 was de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, vrijdag voorganger van het belangrijkste vrijdaggebed in hoofdstad Teheran. Tijdens dat gebed noemde hij de dag waarop Iran Amerikaanse doelen aanviel "een dag van God". Een grote menigte scandeerde vervolgens "Dood aan Amerika!".
"Dat Iran de macht heeft om een arrogante wereldmacht zo'n klap in het gezicht te geven, toont de hand van God", zei Khamenei. Hij verwees daarmee naar de vergeldingsaanval van Iran op de VS, nadat de Amerikanen de belangrijke Iraanse generaal Qassem Soleimani hadden gedood. De ayatollah vergeleek Amerikanen met "clowns".
Sinds de dood van Soleimani door de aanval in Irak, zijn de spanningen tussen Iran en de VS flink opgelopen. Diverse Amerikaanse doelen werden al onder vuur genomen. Daarbij raakten meerdere militairen gewond.
Ook reageerde de geestelijk leider vrijdag op het neerhalen van een Oekraïens passagiersvliegtuig door Iran, vorige week woensdag. Hij noemde de crash, waarbij alle 176 inzittenden omkwamen, "een tragisch en erg verdrietig incident". Iran ontkende in eerste instantie iets met de vliegramp te maken te hebben, maar bekende later toch. Dat leidde tot woede bij veel Iraniërs, die de straat op gingen om te protesteren tegen het regime. Khamenei riep vrijdag tijdens het gebed op tot "nationale eenheid".
Meer uit Buitenland
ZAGREB (ANP) - In Zagreb zijn zaterdagavond 504.000 toeschouwers opgedaagd voor het concert van de omstreden rechts-nationalistische Kroatische band Thompson. Dat heeft de organisatie aan de publieke omroep HRT laten weten.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is tevreden over het gesprek dat hij vrijdag voerde met de Amerikaanse president Donald Trump. "Het was waarschijnlijk het beste gesprek dat we tot nu toe hebben gevoerd, en ook het productiefste", zei hij in een videoboodschap.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmiljardair Elon Musk heeft op X de oprichting van een nieuwe politieke partij in de Verenigde Staten aangekondigd: the America Party. De voormalige bondgenoot van president Donald Trump vroeg vrijdag, op de Amerikaanse Onafhankelijkheidsdag, zijn volgers in een poll op X of zij een nieuwe partij wilden.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël stuurt een afvaardiging naar Qatar om met Hamas te onderhandelen over een staakt-het-vuren in Gaza en de vrijlating van Israëlische gijzelaars, schrijven Israëlische media. De Israëlische delegatie vliegt naar verwachting zondag naar de golfstaat.
9 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR/AFP) - Het dodental na de overstroming in de Amerikaanse staat Texas is opgelopen naar 27. Onder de doden zijn negen kinderen, maakte de politie bekend.
11 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk herstelt de diplomatieke betrekkingen met Syrië. De Britse minister van Buitenlandse Zaken David Lammy zei dat na een ontmoeting met de Syrische leider Ahmed al-Sharaa in Damascus.
12 uur geledenANKARA (ANP/AFP/BELGA) - Turkije wil dat de Verenigde Staten ingrijpen bij de dodelijke incidenten rond de hulpverlening in de Gazastrook, onder meer bij de Amerikaanse particuliere organisatie Gaza Humanitarian Foundation (GHF). De Turkse president Erdogan zegt dat hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump heeft gevraagd een einde te maken aan de schietpartijen bij distributiecentra, meldt het Turkse staatspersagentschap Anadolu.
13 uur geleden