Axios: Trump belooft Oekraïne meteen deel van gestremde Patriots
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen Oekraïne onmiddellijk alsnog een deel van de teruggeroepen lading luchtverdedigingswapens sturen, melden bronnen aan nieuwsplatform Axios. Het zou gaan om tien Patriot-raketten.
Het Amerikaanse ministerie van Defensie hield de beloofde levering van de vracht Patriots en andere middelen om Russische luchtaanvallen af te slaan vorige week tegen. De Amerikaanse voorraden zouden te veel zijn geslonken.
Maar na een telefoongesprek met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en aandringen van Europese bondgenoten zei de Amerikaanse president Donald Trump dinsdag de leveringen te hervatten. Hij zou zich volgens Axios ook willen inzetten om Oekraïne aan aanvoer van elders te helpen.
Duitsland en Griekenland
De VS houden vol dat ze minder kunnen missen en dat Europese landen moeten inspringen. Het Pentagon wijst volgens Axios vooral naar Duitsland en Griekenland, die meer Patriots naar Oekraïne zouden kunnen sturen. Ook al heeft Duitsland al relatief veel van zijn voorraad weggegeven. De VS zouden bereid zijn samen de kosten te dragen.
De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft Trump vrijdag gebeld over het stokken van de steun. Die kaatste terug dat Merz zelf maar extra Patriots zou moeten leveren. Merz' woordvoerder sprak naderhand van "intensieve" besprekingen.
Demissionair premier Dick Schoof sprak vrijdag ook de hoop uit "dat vele Europese landen, ook degenen die nu nog niet heel veel doen, dat die fors meer zullen gaan bijdragen". Zuid-Europese landen als Spanje, Italië en Griekenland leveren veel minder militaire steun dan Noord-Europese. Schoof hoopt ook dat "de Amerikanen hun been snel weer bijtrekken. Alsjeblieft, zorg nou dat je datgene wat je beloofd hebt ook waarmaakt. Oekraïne heeft het snoeihard nodig."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/MOSKOU (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en zijn Russische collega Sergej Lavrov hebben met elkaar gebeld. Het was een "constructief en pragmatisch" gesprek, aldus het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Ze zouden de internationale politiek en de Russisch-Amerikaanse betrekkingen hebben besproken, evenals toekomstige bilaterale contacten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
12 uur geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
14 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
14 uur geleden