Axios: staf Biden gedagvaard in onderzoek naar mentale gezondheid
WASHINGTON (ANP) - Een door Republikeinen aangevoerde commissie van het Amerikaanse parlement heeft drie hoge medewerkers van het Witte Huis gedagvaard, aldus nieuwssite Axios. Volgens de site moeten de drie achter gesloten deuren een verklaring afleggen over de gezondheid van president Joe Biden. Zij krijgen tot 17 juli de tijd om te reageren.
De zogenoemde House Oversight Committee wil drie personen horen: vicestafchef Annie Tomasini, topadviseur Ashley Williams en Anthony Bernal, een belangrijke medewerker van first lady Jill Biden. Twee van die personen zouden toegang hebben tot de residentie van de president en zijn vrouw. In alle brieven staat dat de commissie vreest dat medewerkers van het Witte Huis eigenhandig het land besturen "terwijl de president daar niet toe in staat is."
In de VS ontstond discussie over de geschiktheid van Biden als presidentskandidaat na zijn moeizame debat tegen rivaal Donald Trump. De 81-jarige Democraat oogde soms verward en kwam lastig uit zijn woorden. De commissie zou nu willen achterhalen of medewerkers informatie hebben achtergehouden over de toestand van de president. Dat onderzoek kan zich in aanloop naar de verkiezingen maanden voortslepen. Het Witte Huis spreekt over een politieke stunt die vooral is bedoeld om in de media te komen.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/AFP) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft donderdag een operatie ondergaan aan een liesbreuk, maakte zijn vrouw bekend op Instagram. Volgens haar is de operatie zonder complicaties verlopen. Deze week werd bekend dat Bolsonaro tijdelijk zijn cel mocht verlaten voor de operatie. Hij zit momenteel een gevangenisstraf uit van 27 jaar voor een couppoging in 2022.
7 uur geledenKYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.
8 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrische autoriteiten zeggen samen met een door de VS geleide coalitie een hoge leider van Islamitische Staat (IS) te hebben gedood. Dit gebeurde enkele uren na de arrestatie van een andere leider in de buurt van Damascus. "Deze operatie bevestigt de effectiviteit van de gezamenlijke coördinatie tussen de nationale veiligheidsdiensten en internationale partners", aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken.
8 uur geledenWarschau (ANP/RTR) - Polen heeft een Russisch verkenningsvliegtuig boven de Oostzee, ook wel Baltische Zee genoemd, onderschept. "Het vliegtuig vloog dicht bij de grens van het Poolse luchtruim", aldus de krijgsmacht. Poolse straaljagers hebben het vliegtuig onderschept, geïdentificeerd en uit het gebied geëscorteerd.
10 uur geledenARKANSAS (ANP/RTR) - Bij de kerstavondtrekking van de Powerball-jackpot in de Verenigde Staten is de jackpot van 1,8 miljard dollar (ruim 1,5 miljard euro) gevallen op een lot dat verkocht is in de staat Arkansas. Het is de op een na hoogste loterij-jackpot ooit die gewonnen is in de VS. In 2022 won iemand 2,04 miljard dollar (1,7 miljard euro).
10 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - In zijn kerstpreek op eerste kerstdag hekelde paus Leo de omstandigheden voor de Palestijnen in Gaza. Leo XIV viert zijn eerste kerst als paus.
11 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Door een nachtelijke Oekraïense droneaanval op de Russische havenstad Temrjoek zijn tanks met olieproducten in brand gevlogen. Dat meldden de autoriteiten van de stad aan de Zee van Azov.
12 uur geleden