Avantium onderuit op Damrak na uitgifte nieuwe aandelen
AMSTERDAM (ANP) - Avantium is donderdag onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De ontwikkelaar van bioplastics haalde ruim 11 miljoen euro op met de uitgifte van nieuwe aandelen, die met korting werden verkocht. Woensdag liet het chemiebedrijf al weten voor 35 miljoen euro aan nieuwe leningen te hebben afgesloten. Het geld is bedoeld om de opstartfase van zijn fabriek voor bioplastics in Delfzijl te financieren. Het aandeel werd 14,5 procent lager gezet.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent hoger op 893,66 punten. De MidKap klom 0,6 procent tot 874,67 punten. Frankfurt klom 0,2 procent, ondanks een daling van de Duitse fabrieksorders in oktober. Londen won 0,1 procent.
De beurs in Parijs steeg 0,6 procent, ondanks de val van de Franse regering. De Franse premier Michel Barnier werd woensdag weggestuurd na de aanname van een motie van wantrouwen tegen hem in het Franse parlement. Barnier wekte wrevel met zijn plannen voor forse bezuinigingen en belastingverhogingen, die het Franse begrotingstekort en de schuldenlast moeten verkleinen.
ASMI
Ook de Franse banken gingen omhoog, ondanks het vooruitzicht dat ingrepen in de staatsfinanciën nu voorlopig uitblijven. BNP Paribas, Crédit Agricole en Société Générale, die veel staatsobligaties houden, stegen tot ruim 3 procent.
ING en ABN AMRO wonnen tot 1,2 procent in Amsterdam. Techinvesteerder Prosus was de sterkste stijger in de AEX, met een winst van 1,6 procent. De chipbedrijven ASMI en Besi stonden onderaan, met minnen tot 1,1 procent.
Bitcoin
NN Group verloor 0,4 procent. De verzekeraar stond de afgelopen dagen al onder druk door een reeks adviesverlagingen. Dit keer haalden zakenbank Goldman Sachs en Deutsche Bank het aandeel van hun kooplijsten af. Shell daalde 0,8 procent. Het Britse olie- en gasconcern en het Noorse Equinor gaan hun Britse offshore olie- en gasactiviteiten samenvoegen in een nieuw bedrijf.
De bitcoin werd voor het eerst meer dan 100.000 dollar waard en noteerde op ruim 102.800 dollar. Aankomend president Donald Trump liet weten Paul Atkins voor te dragen als nieuw hoofd van de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC. Atkins wordt gezien als een voorstander van soepelere regels voor cryptovaluta.
De euro was 1,0544 dollar waard, tegen 1,0525 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent meer op 68,61 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent duurder, op 72,38 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.
8 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
10 uur geleden