Autoverkoop in EU stagneert door minder vraag elektrische auto's
BRUSSEL (ANP) - De verkoop van nieuwe personenauto's in de Europese Unie is in 2024 nauwelijks toegenomen, meldt de Europese autobrancheorganisatie ACEA. In de grote automarkten Frankrijk, Duitsland en Italië daalde de verkoop vorig jaar, terwijl Spanje een sterke groei liet zien. Ook daalde de verkoop van elektrische auto's in Europa.
De totale verkoop in de EU nam vorig jaar licht toe met 0,8 procent tot ruim 10,6 miljoen voertuigen. In Frankrijk daalden de verkopen met ruim 3 procent en in Duitsland met 1 procent. In Italië bleef de daling beperkt tot een half procent en in Spanje was sprake van een groei van meer dan 7 procent.
De verkoop van volledig elektrische auto's in de EU zakte in 2024 met 5,9 procent tot bijna 1,45 miljoen. Wereldwijd staat de vraag naar elektrische auto's onder druk, mede doordat steeds meer overheden hun subsidies voor de voertuigen afbouwen. Vooral in Duitsland (min 27,4 procent) was de daling bijzonder groot. In Nederland, waar veel bedrijven werknemers verplichten een elektrische auto te kiezen als auto van de zaak, ging de verkoop vorig jaar met 16 procent omhoog.
Nederland
Het marktaandeel van auto's met batterijen in de EU kwam vorig jaar uit op 13,6 procent. Benzineauto's bleven in 2024 het populairst met een marktaandeel van meer dan 33 procent, gevolgd door hybride-elektrische auto's met een marktaandeel van bijna 31 procent. Het marktaandeel van diesels nam af tot bijna 12 procent.
De totale autoverkopen in Nederland stegen in 2024 met 3,1 procent tot ruim 381.000 voertuigen. De kenners van ING verwachten dat de Nederlandse verkoop dit jaar met 3 procent terugvalt naar 370.000, waarbij vooral de zakelijke rijder de elektrificatie gaande houdt in 2025. Dit komt mede doordat zakelijke rijders nog willen profiteren van het laatste jaar met lagere bijtelling. Particulieren blijven volgens ING terughoudend met nieuwe elektrische auto's door het schrappen van belastingvoordelen en kiezen vaker voor occasions. ING verwacht dat er ook in 2025 ruim meer dan 2 miljoen tweedehands modellen van eigenaar verwisselen, waarmee het een nieuw recordjaar kan worden.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Verzekeraars hebben scheepseigenaren zaterdag laten weten dat ze polissen zullen annuleren en de premies fors zullen optrekken voor schepen die door de Golf van Oman en de Straat van Hormuz varen, nadat de VS en Israël Iran aanvielen. Dat meldt de Financial Times.
1 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Reisconcern TUI heeft bijna driehonderd reizigers vastzitten in het Midden-Oosten, waar het nu erg onrustig is door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. De organisatie is bezig om te kijken hoe het deze reizigers zo snel mogelijk terug naar Nederland kan krijgen, laat het bedrijf zaterdagavond weten.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, is zaterdag zo goed als leeggeraakt na oproepen van Iraanse autoriteiten aan schepen om niet meer door de zeestraat te varen. Dat blijkt uit gegevens van de site MarineTraffic, waar de locatie van schepen wereldwijd te volgen is. Aan weerszijden van de belangrijke vaarroute hopen de wachtende schepen zich op.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Schepen mogen van Iran de belangrijke waterweg Straat van Hormuz niet gebruiken. Dat zegt een bron binnen de EU-marinemissie Aspides tegen persbureau Reuters.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump kampt met meer dan 2000 rechtszaken van bedrijven die door hen betaalde invoerheffingen terugbetaald willen krijgen. Dat heeft persbureau Bloomberg becijferd. De rechtszaken hangen samen met de recente uitspraak van het Hooggerechtshof, waarbij een groot deel van Trumps tarieven onwettig verklaard werd. De regering probeert de rechtszaken voorlopig op de lange baan te schuiven.
4 uur geledenZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - De in opspraak geraakte Zwitserse bank MBaer Merchant Bank wordt opgeheven. Eerder deze week besloot het Amerikaanse ministerie van Financiën de bank al toegang tot het Amerikaanse financiële systeem te ontzeggen. Inmiddels heeft de financiële toezichthouder van Zwitserland laten weten dat de bank zich niet aan de regels heeft gehouden en moet worden geliquideerd.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere grote olietankers lijken zaterdag de Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, te mijden. Dat meldt persbureau Bloomberg. Dit lijkt te maken te hebben met de vrees dat de straat bij de militaire acties rond Iran kan worden betrokken. Als deze situatie aanhoudt, zou dit grote gevolgen kunnen hebben voor de olie- en gasprijzen.
6 uur geleden