Autoverkoop in EU stagneert door minder vraag elektrische auto's
BRUSSEL (ANP) - De verkoop van nieuwe personenauto's in de Europese Unie is in 2024 nauwelijks toegenomen, meldt de Europese autobrancheorganisatie ACEA. In de grote automarkten Frankrijk, Duitsland en Italië daalde de verkoop vorig jaar, terwijl Spanje een sterke groei liet zien. Ook daalde de verkoop van elektrische auto's in Europa.
De totale verkoop in de EU nam vorig jaar licht toe met 0,8 procent tot ruim 10,6 miljoen voertuigen. In Frankrijk daalden de verkopen met ruim 3 procent en in Duitsland met 1 procent. In Italië bleef de daling beperkt tot een half procent en in Spanje was sprake van een groei van meer dan 7 procent.
De verkoop van volledig elektrische auto's in de EU zakte in 2024 met 5,9 procent tot bijna 1,45 miljoen. Wereldwijd staat de vraag naar elektrische auto's onder druk, mede doordat steeds meer overheden hun subsidies voor de voertuigen afbouwen. Vooral in Duitsland (min 27,4 procent) was de daling bijzonder groot. In Nederland, waar veel bedrijven werknemers verplichten een elektrische auto te kiezen als auto van de zaak, ging de verkoop vorig jaar met 16 procent omhoog.
Nederland
Het marktaandeel van auto's met batterijen in de EU kwam vorig jaar uit op 13,6 procent. Benzineauto's bleven in 2024 het populairst met een marktaandeel van meer dan 33 procent, gevolgd door hybride-elektrische auto's met een marktaandeel van bijna 31 procent. Het marktaandeel van diesels nam af tot bijna 12 procent.
De totale autoverkopen in Nederland stegen in 2024 met 3,1 procent tot ruim 381.000 voertuigen. De kenners van ING verwachten dat de Nederlandse verkoop dit jaar met 3 procent terugvalt naar 370.000, waarbij vooral de zakelijke rijder de elektrificatie gaande houdt in 2025. Dit komt mede doordat zakelijke rijders nog willen profiteren van het laatste jaar met lagere bijtelling. Particulieren blijven volgens ING terughoudend met nieuwe elektrische auto's door het schrappen van belastingvoordelen en kiezen vaker voor occasions. ING verwacht dat er ook in 2025 ruim meer dan 2 miljoen tweedehands modellen van eigenaar verwisselen, waarmee het een nieuw recordjaar kan worden.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize, eigenaar van onder meer Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar minder omzet geboekt als gevolg van nadelige valutaeffecten. Het concern heeft al tijden last van de gedaalde waarde van de dollar.
43 minuten geledenZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize, het moederbedrijf van Albert Heijn, wil Thierry Garnier in 2027 benoemen tot nieuwe topman. Garnier moet in april 2027 de huidige bestuursvoorzitter Frans Muller opvolgen. Muller zal na zijn vertrek met pensioen gaan, na het bedrijf sinds juli 2018 te hebben geleid.
46 minuten geledenMAASTRICHT (ANP) - Dsm-firmenich merkt dat klanten aan het einde van het eerste kwartaal aankopen naar voren hebben gehaald door de Iranoorlog. Het Nederlands-Zwitserse concern zag in maart bestellingen bij de parfum- en schoonheidsactiviteiten vervroegd worden. Klanten waren bang dat toeleveringen in gevaar zouden komen door de situatie in het Midden-Oosten.
47 minuten geledenSEOUL (ANP/BLOOMBERG) - De beurswaarde van het Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung Electronics is woensdag voor het eerst gestegen tot meer dan 1 biljoen dollar. De beurskoers van Samsung krijgt steun van de grote vraag naar zijn chips voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI).
54 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips heeft in het eerste kwartaal de winst opgevoerd, ondanks geopolitieke problemen zoals Amerikaanse importheffingen en hoge energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Het zorgtechnologieconcern verkocht meer en profiteerde van eerdere ingrepen om de kosten te verlagen.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse consumenten hebben in maart meer uitgegeven na de dalingen in de voorgaande twee maanden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) steeg de consumptie met 0,9 procent in vergelijking met een jaar eerder. In januari en februari zakten de consumentenuitgaven nog met respectievelijk 0,5 en 0,3 procent.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger gesloten. Beleggers waren opgelucht dat het fragiele staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran blijft gelden, ondanks dat deze week meerdere aanvallen plaatsvonden in het Midden-Oosten.
10 uur geleden