
Autoverkoop in EU stagneert door minder vraag elektrische auto's
BRUSSEL (ANP) - De verkoop van nieuwe personenauto's in de Europese Unie is in 2024 nauwelijks toegenomen, meldt de Europese autobrancheorganisatie ACEA. In de grote automarkten Frankrijk, Duitsland en Italië daalde de verkoop vorig jaar, terwijl Spanje een sterke groei liet zien. Ook daalde de verkoop van elektrische auto's in Europa.
De totale verkoop in de EU nam vorig jaar licht toe met 0,8 procent tot ruim 10,6 miljoen voertuigen. In Frankrijk daalden de verkopen met ruim 3 procent en in Duitsland met 1 procent. In Italië bleef de daling beperkt tot een half procent en in Spanje was sprake van een groei van meer dan 7 procent.
De verkoop van volledig elektrische auto's in de EU zakte in 2024 met 5,9 procent tot bijna 1,45 miljoen. Wereldwijd staat de vraag naar elektrische auto's onder druk, mede doordat steeds meer overheden hun subsidies voor de voertuigen afbouwen. Vooral in Duitsland (min 27,4 procent) was de daling bijzonder groot. In Nederland, waar veel bedrijven werknemers verplichten een elektrische auto te kiezen als auto van de zaak, ging de verkoop vorig jaar met 16 procent omhoog.
Nederland
Het marktaandeel van auto's met batterijen in de EU kwam vorig jaar uit op 13,6 procent. Benzineauto's bleven in 2024 het populairst met een marktaandeel van meer dan 33 procent, gevolgd door hybride-elektrische auto's met een marktaandeel van bijna 31 procent. Het marktaandeel van diesels nam af tot bijna 12 procent.
De totale autoverkopen in Nederland stegen in 2024 met 3,1 procent tot ruim 381.000 voertuigen. De kenners van ING verwachten dat de Nederlandse verkoop dit jaar met 3 procent terugvalt naar 370.000, waarbij vooral de zakelijke rijder de elektrificatie gaande houdt in 2025. Dit komt mede doordat zakelijke rijders nog willen profiteren van het laatste jaar met lagere bijtelling. Particulieren blijven volgens ING terughoudend met nieuwe elektrische auto's door het schrappen van belastingvoordelen en kiezen vaker voor occasions. ING verwacht dat er ook in 2025 ruim meer dan 2 miljoen tweedehands modellen van eigenaar verwisselen, waarmee het een nieuw recordjaar kan worden.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Keesing Media Group, een toonaangevende Nederlandse uitgever van puzzelboekjes, wordt klaargestoomd voor verkoop door de Britse investeringsmaatschappij BC Partners. Dit berichtte de Britse zakenkrant Financial Times, op basis van anonieme bronnen. BC Partners heeft zakenbank Rothschild ingeschakeld om strategische opties voor het bedrijf te verkennen.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De plannen van de Amerikaanse president Donald Trump om bureaucratie aan te pakken en duizenden overheidsmedewerkers te ontslaan, hebben geleid tot een forse stijging van het aantal werkloosheidsaanvragen in Washington. Sinds Trump president is hebben bijna 4000 mensen in de stad een uitkering aangevraagd, volgens cijfers van het Amerikaanse ministerie van Arbeid.
12 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Het Oekraïense defensieconcern Ukroboronprom heeft een samenwerkingsovereenkomst getekend met het Franse defensie- en elektronicaconcern Thales. Het doel is om geavanceerde technologische oplossingen te ontwikkelen en operationele ondersteuning te bieden op het gebied van luchtverdediging, radarsystemen, elektronische oorlogvoering en tactische communicatie.
13 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP) - Demis Hassabis, hoofd van de tak van Google die zich bezighoudt met kunstmatige intelligentie (AI), maakt zich geen zorgen over zijn Chinese concurrent DeepSeek. Google heeft superieure AI-technologie, zei hij tegen personeel.
14 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - Het bestuur van OpenAI heeft officieel het voorstel van Elon Musk afgewezen om de non-profitorganisatie achter OpenAI over te nemen voor 97,4 miljard dollar. In een beknopte brief aan Musks advocaat stelt de advocaat van OpenAI dat het bestuur het voorstel heeft geëvalueerd. Het concludeerde dat het veelbesproken 'bod' van de miljardair in werkelijkheid helemaal geen bod was, zonder verder in detail te treden.
16 uur geledenSEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Kelly Ortberg, de topman van de geplaagde Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing, moet in april getuigen voor een senaatscommissie over de stappen die het concern heeft genomen om veiligheids- en kwaliteitsproblemen aan te pakken. Dit gebeurt na een reeks incidenten met zijn toestellen.
17 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het socialemediabedrijf van de Amerikaanse president Donald Trump worstelt met grote verliezen en dalende omzet. Trump Media & Technology Group, waar het sociale netwerk Truth Social onder valt, heeft zijn werknemers vorig jaar wel beloond met meer dan 107 miljoen dollar in de vorm van aandelenpakketten, zo staat in het jaarverslag van de onderneming.
17 uur geleden