Autotoeleverancier Bosch schrapt nog eens 5500 arbeidsplaatsen
GERLINGEN (ANP/DPA/AFP) - Het Duitse industrieconcern Bosch gaat nog meer banen schrappen in verband met de malaise in de Europese auto-industrie. In totaal komen er de komende jaren nog eens 5500 arbeidsplaatsen te vervallen bij het bedrijf, waarvan 3800 in eigen land.
Dat banenverlies valt voor een groot deel bij de tak die zich bezighoudt met software voor auto's rond bijvoorbeeld rijhulpsystemen en zelfrijdende technologie. Daar komen wereldwijd 3500 arbeidsplaatsen te vervallen, waarvan de helft in Duitsland. Ook bij de divisies voor elektrisch rijden en besturingssystemen voor auto's en vrachtwagens gaat het mes in het personeelsbestand.
Bosch kampt net als andere Duitse autoleveranciers zoals Continental, Schaeffler en ZF Friedrichshafen met een zwakkere vraag vanuit de Europese auto-industrie en ook hoge kosten voor de overgang naar elektrisch rijden. Daardoor verdwijnen bij die andere toeleveranciers ook duizenden arbeidsplaatsen.
Volkswagen
En bij Volkswagen kunnen mogelijk tienduizenden banen vervallen door de dreigende sluiting van Duitse fabrieken van het autoconcern. Het Amerikaanse Ford Motor maakte deze week nog bekend nog eens 4000 banen in Europa te schrappen, waarvan 2900 in Duitsland.
De Europese autosector heeft te maken met overcapaciteit door de zwakkere autoverkoop. Daar komt ook felle concurrentie van Chinese elektrische automerken bovenop. Europese autobedrijven moeten daarom in de kosten snijden. Volgens Bosch neemt de druk bij concurrentie en prijzen steeds verder toe.
Ondernemingsraad
De ondernemingsraad van de autotak van Bosch spreekt van een "klap in het gezicht" van de werknemers en zegt zich te zullen verzetten tegen het banenverlies, net als de grote vakbond IG Metall. Bosch telde eind vorig jaar ongeveer 429.000 werknemers wereldwijd, waarvan circa 134.000 in Duitsland.
Bosch, met zijn hoofdkantoor in Gerlingen in de deelstaat Baden-Württemberg, had eerder dit jaar al gemeld dat er 7000 banen verloren zouden gaan, waaronder ook bij de divisies voor elektrische apparaten en klusgereedschap. Het bedrijf zei ook dat verder banenverlies niet uitgesloten kon worden.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) heeft de schattingen voor een wereldwijd olieoverschot dit jaar en volgend jaar voor het eerst in enkele maanden naar beneden bijgesteld. Dat komt volgens het agentschap doordat de vraag naar olie toeneemt en de productiegroei afneemt.
39 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Een verhoging van de EU-meerjarenbegroting met 10 procent, geen bezuinigingen op de budgetten voor landbouw en achterstandsbeleid en meer eigen middelen om nieuwe prioriteiten te financieren. Dat is de inzet van de onderhandelaars die namens het Europees Parlement met de EU-lidstaten tot overeenstemming moeten komen over de meerjarenbegroting 2028-2034.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag lager begonnen. Beleggers verwerkten het besluit van de Federal Reserve om de rente voor de derde keer op rij te verlagen. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de kwakkelende arbeidsmarkt stimuleren. De beleidsmakers van de Fed waren wel verdeeld over het rentebesluit en voorzien voor het komende jaar nog maar één renteverlaging. Ook gaf voorzitter Jerome Powell aan dat de Fed bij de komende rentevergadering waarschijnlijk in de pauzestand gaat.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Overlevenden van de tyfoon Rai op de Filipijnen hebben Shell aangeklaagd. Ze willen geld zien omdat ze vinden dat het energiebedrijf heeft bijgedragen aan de tyfoon en de schade die daardoor is ontstaan. Drie klimaatorganisaties steunen de overlevenden in de rechtszaak, die in Groot-Brittannië plaatsvindt.
2 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Elon Musk heeft een hint gegeven voor een beursgang van SpaceX, nadat verschillende media de afgelopen dagen al hadden gemeld dat het commerciële ruimtevaartbedrijf naar de aandelenmarkt wil. Een ruimtevaartjournalist had in een artikel geschreven dat die beursgangplannen zijn bevestigd en Musk schreef vervolgens op X dat die journalist gelijk heeft.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Woningen werden in 2025 sneller verkocht dan een jaar eerder, meldt huizenwebsite Funda. Ook het woningaanbod op Funda groeide dit jaar. Door de aanhoudende krapte op de woningmarkt nam de vraagprijs van huizen eveneens toe.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De schade door beleggingsfraude bedraagt vermoedelijk honderden miljoenen euro's per jaar en kan zelfs oplopen tot 750 miljoen euro, meldt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek. De beurswaakhond spreekt van een snelgroeiend en ernstig maatschappelijk probleem waarvan de omvang wordt onderschat.
4 uur geleden