Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Autoriteiten Utrecht: dreiging gold niet voor kleine demonstratie

Autoriteiten Utrecht: dreiging gold niet voor kleine demonstratie

UTRECHT (ANP) - De dreiging op basis waarvan een grote onderwijsdemonstratie in Utrecht werd geannuleerd, was volgens de lokale autoriteiten "niet van toepassing" op de kleinere betoging die donderdag alsnog door enkele groepen werd gehouden in de stad. De driehoek van burgemeester, politie en Openbaar Ministerie (OM) legt uit dat "een nieuwe afweging" is gemaakt "op basis van de situatie en de informatie op dat moment", toen bekend werd dat honderden studenten toch kwamen demonstreren. Dat de opkomst lager zou zijn dan bij de oorspronkelijk geplande demonstratie, leverde volgens de autoriteiten ook kleinere risico's op.

Organisaties als vakbond FNV en de Algemene Onderwijsbond (AOb) besloten woensdag op dringend advies van de Utrechtse driehoek dat hun geplande betoging tegen de bezuinigingen op het hoger onderwijs donderdag niet zou doorgaan. Volgens burgemeester Sharon Dijksma, de politie en het OM waren er veiligheidsrisico's, doordat een niet nader omschreven pro-Palestijnse groep het protest zou willen "kapen". Daar was tijdens het protest dat er alsnog kwam niets van te merken. Dat verliep zonder incidenten. Een officieel verbod is nooit ingesteld.

"De driehoek betreurt het ten zeerste dat de oorspronkelijke demonstratie geen doorgang heeft kunnen vinden en begrijpt ook dat het voor sommigen als oneerlijk voelt dat vandaag alsnog een demonstratie heeft plaatsgevonden met weliswaar een andere opzet en beperkter van aard", melden Dijksma en haar medebestuurders in een verklaring.

FNV: zwalkend beleid

Vakbond FNV verweet Dijksma donderdag "zwalkend beleid". Voorzitter Tuur Elsinga vond de gang van zaken "niet uit te leggen". Volgens hem zette de burgemeester "de bijl aan het recht om te demonstreren in Nederland".

De Utrechtse driehoek herhaalde donderdagavond het "zeer zorgwekkend en niet te verkroppen" te vinden dat "een geplande demonstratie geen doorgang kon vinden onder dreiging van geweld". Over de signalen die de aanleiding waren voor het afblazen van de betoging wil de gemeente niet meer informatie geven. Ook de organisaties die bij het protest waren betrokken, hebben daar niets over te horen gekregen.

Malieveld

Op 25 november willen de onderwijsorganisaties alsnog een groot protest houden tegen de bezuinigingen, ditmaal op het Malieveld in Den Haag.

Meer uit Binnenland

Dijksma: tot nu toe vier gewonden in Utrecht, niemand zwaargewond

UTRECHT (ANP) - Tot nu toe zijn vier mensen gewond geraakt bij de explosie en brand in het centrum van Utrecht. Niemand raakte zwaargewond, meldde burgemeester Sharon Dijksma donderdagavond tijdens een persmoment.

15 minuten geleden
Bewoners van ingestorte panden Utrecht waren niet thuis

UTRECHT (ANP) - De bewoners van de ingestorte panden in Utrecht waren op het moment van de explosie niet thuis. Dat laat de woordvoerder van de veiligheidsregio weten. Tot nu toe zijn er ook geen mensen als vermist opgegeven.

35 minuten geleden
Nederlandse hulpverlener op Lesbos vrijgesproken

LESBOS (ANP) - De Nederlandse reddingswerker Pieter Wittenberg is donderdag op het Griekse eiland Lesbos vrijgesproken in de zaak die sinds 2018 tegen hem liep. Ook 23 andere hulpverleners zijn vrijgesproken, meldt de organisatie Human Power, die de rechtszaak heeft gevolgd. Ook Amnesty International maakt melding van de vrijspraak.

51 minuten geleden
Vijf medewerkers Slachtofferhulp in Utrecht na explosie

UTRECHT (ANP) - Slachtofferhulp Nederland is met vijf medewerkers aanwezig op de locatie waar gedupeerden van de explosie in Utrecht worden opgevangen. Dat meldt een woordvoerder.

1 uur geleden
Calamiteitenhospitaal Utrecht gesloten, 1 gewonde behandeld

UTRECHT (ANP) - Het calamiteitenhospitaal in Utrecht is weer gesloten. Het UMC Utrecht opende het hospitaal donderdagmiddag wegens de explosie in het centrum van de stad. In het calamiteitenhospitaal is één patiënt behandeld.

1 uur geleden
Centrummanagement Utrecht in contact met getroffen ondernemers

UTRECHT (ANP) - Centrummanagement Utrecht (CMU) heeft contact opgenomen met ondernemers in het getroffen gebied in het centrum van Utrecht. Daar vond donderdagmiddag een grote explosie plaats die bij veel winkels en restaurants in de omgeving voor flinke schade heeft gezorgd.

1 uur geleden
Beperkt zicht door rook bemoeilijkt hulpdiensten in Utrecht

UTRECHT (ANP) - De brandweer in Utrecht is inmiddels dicht bij het getroffen pand van de explosie geweest. Dat bestaat uit meerdere woonlagen en is ingestort. Ook de panden daarnaast aan de Visscherssteeg zijn deels bezweken, meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio.

1 uur geleden