Autoriteiten Guinee roepen ebola-epidemie uit na sterfgevallen
CONAKRY/MONROVIA/KINSHASA (ANP/AFP/RTR) - De autoriteiten in Guinee spreken van een nieuwe epidemie van het ebolavirus nu daar voor het eerst in vijf jaar weer mensen aan ebola zijn gestorven. Minister Remy Lamah van Volksgezondheid meldde dat er vier mensen in het West-Afrikaanse land aan het virus zijn overleden en zei "echt bezorgd" te zijn. Tijdens de uitbraak van 2013-2016, die begon in Guinee, vielen ruim 11.000 doden in de hele regio. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft zondag snelle hulp aan Guinee toegezegd.
Een verpleegster werd eind januari ziek in de zuidoostelijke regio Nzerekore en werd op 1 februari begraven. Acht mensen die haar begrafenis bijwoonden, vertoonden kort daarna symptomen. Drie van hen zijn inmiddels ook overleden, vier liggen in het ziekenhuis. Uit testen bleek later dat ze ebola hebben.
Guinee is niet het enige land in de regio dat momenteel te kampen heeft met een uitbraak van het ebola-virus. De Liberiaanse president George Weah maakt zich zorgen en heeft de gezondheidsautoriteiten in zijn land gevraagd de waakzaamheid te vergroten naar aanleiding van de ebola-uitbraak in het naburige Guinee. Er zijn preventieve maatregelen genomen en het toezicht wordt verscherpt.
Internationale noodsituatie
De WHO heeft elke nieuwe uitbraak sinds 2016 met grote bezorgdheid bekeken, en beschouwt de meest recente in de Democratische Republiek Congo als een internationale noodsituatie. Zondag schreef WHO-chef Tedros Adhanom Ghebreyesus op Twitter dat het VN-gezondheidsagentschap op de hoogte was gebracht van twee vermoedelijke gevallen van de dodelijke ziekte in Guinee.
De Democratische Republiek Congo meldde zondag dat er een vierde geval van ebola is ontdekt in de provincie Noord-Kivu. De WHO bevestigde donderdag een heropleving van het virus daar, drie maanden nadat de Congolese autoriteiten het einde van de laatste uitbraak in het land hadden aangekondigd. De Democratische Republiek Congo heeft te maken gehad met meerdere uitbraken van de zeer dodelijke ziekte. Tijdens de laatste uitbraak lieten 55 van de 130 besmette mensen het leven.
Meer uit Buitenland
METZ (ANP) - Femke Bol maakt haar debuut op de 800 meter op 8 februari bij de indoorwedstrijd in het Franse Metz. Haar coach Laurent Meuwly heeft dit bevestigd tegen het ANP.
1 minuut geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - In Minneapolis beraadt een rechter zich over de vraag of agenten van immigratiedienst ICE uit Minneapolis moeten worden weggestuurd. De staat Minnesota wil dat de rechter een einde maakt aan de anti-immigratieoperatie van de regering. Rechter Katherine Menendez deed aan het einde van de hoorzitting nog geen uitspraak en zei ook niet wanneer ze dat doet.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft zich verzoenend uitgelaten over de gouverneur van de Amerikaanse staat Minnesota, nadat die fel had uitgehaald naar de president omdat agenten bij hun jacht op illegalen twee Amerikaanse burgers hadden doodgeschoten.
5 uur geledenHAMBURG (ANP) - Kabels in de Noordzee moeten beter worden beveiligd tegen mogelijke sabotage of hacks, vinden de regeringsleiders van Belgiƫ, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk. Ze spreken af nauwer samen te werken op het gebied van defensie en andere vormen van beveiliging van de onderwaterinfrastructuur. Maandag zijn de staatshoofden en premiers aanwezig op de Noordzeetop in Hamburg, waar veiligheid hoog op de agenda staat.
7 uur geledenKHARTOUM (ANP/AFP) - Meer dan drie miljoen Soedanezen die ontheemd zijn geraakt in de oorlog zijn weer naar hun huizen teruggekeerd, hoewel er in grote delen van het land nog steeds zwaar gevochten wordt.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten blijven voor altijd met "een heel sterke" strijdmacht in Europa, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. De VS zullen zich meer op de concurrentiestrijd met China richten en meer aan Europa zelf overlaten, maar gaan volgens hem niet weg.
7 uur geledenHAMBURG (ANP) - De geopolitieke onrust drukt zijn stempel op de Noordzeetop, die oorspronkelijk vooral over windenergie op zee ging. Maar "we kunnen het tegenwoordig niet hebben over energie zonder ook veiligheid te bespreken", zei de Deense premier Mette Frederiksen op de internationale bijeenkomst in Hamburg.
7 uur geleden