Autoriteiten Dubai: Taghi niet gewond toen hij het land verliet
AMSTERDAM (ANP) - Marengo-hoofdverdachte Ridouan Taghi was niet gewond toen hij eind 2019 door de politie in Dubai op het vliegtuig naar Nederland werd gezet. Dat hebben de autoriteiten aldaar aan Nederland laten weten. Dat antwoord is saillant, want bij aankomst in Nederland had Taghi zichtbaar verwondingen aan zijn gezicht, het Openbaar Ministerie heeft later ook erkend dat een arts in Nederland letsel had geconstateerd.
Het ministerie van Justitie in de Verenigde Arabische Emiraten heeft justitie in Nederland begin oktober geantwoord op vragen die Inez Weski, de voormalig advocaat van Taghi, in mei 2021 al had gesteld in het Marengo-proces. Daarin staat onder meer te lezen "bij de uitlevering van de verzochte persoon had hij geen enkele wond". De 'arrestatie-operatie' is volgens de autoriteiten niet gedocumenteerd met foto's of ander materiaal. Maar, aldus Dubai, "de operatie van aanhouding en gevangenneming is verricht in overeenstemming met onze wettelijke procedures en de verdachte werd humaan behandeld".
Weski is eerder dit jaar gearresteerd en heeft daardoor noodgedwongen de verdediging moeten neerleggen. Taghi's nieuwe advocaten willen opheldering over de mogelijke mishandeling van hun cliënt. "Als hij ongeschonden in Dubai het vliegtuig in ging en er met onder meer een gebroken neus, gekneusde ribben en opgezwollen ogen uitkomt, dan moet er onderweg iets zijn gebeurd", reageert advocaat Michael Ruperti desgevraagd aan het ANP. "Dubai bevestigt hiermee in feite dat het letsel door en onder verantwoordelijkheid van de Nederlandse staat is toegebracht."
Onderste steen boven
Op 21 december is een nieuwe zitting in het omvangrijke liquidatieproces Marengo. De advocaten van Taghi willen opheldering en eisen dat "de onderste steen bovenkomt over het letsel".
Het Openbaar Ministerie wil desgevraagd niet reageren op de kwestie. Taghi schreef in 2020 in een verklaring aan EenVandaag dat hij na zijn arrestatie in Dubai, in december van 2019, zwaar werd mishandeld door agenten uit Dubai en Marokko.
Vught
Binnen een week werd Taghi op het vliegtuig naar Nederland gezet. Sindsdien zit hij vast in de Extra Beveiligde Inrichting in Vught. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij meerdere moorden en pogingen daartoe, er is een levenslange gevangenisstraf geëist. De rechtbank is van plan 27 februari volgend jaar uitspraak te doen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten in de grensregio's hebben bovengemiddeld vaak last van problemen rond drugs- en wapenhandel en uitbuiting. Dat meldt RTL Nieuws op basis van eigen onderzoek naar ondermijnende criminaliteit in 336 Nederlandse gemeenten. De problemen zijn het grootst in het Limburgse Heerlen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoe groter het scharrelgebied van hobbykippen, hoe meer PFAS er waarschijnlijk in de eieren van de dieren zit. Dat is een van de conclusies uit een onderzoek van burgerinitiatief PFASinKaart en een onderzoeker van de universiteit van Wageningen naar PFAS in de eieren van hobbykippen.
3 uur geledenPEEST (ANP) - De Nederlandse hulpverlener Pieter Wittenberg is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt de hulporganisatie Human Power zondag na een bericht van RTV Drenthe. Wittenberg was op het Griekse eiland Lesbos aangeklaagd voor onder meer mensensmokkel, omdat hij bootvluchtelingen had geholpen. In januari werd hij vrijgesproken, net als 23 andere hulpverleners.
12 uur geledenASSEN (ANP) - Na een dubbele aardbeving in de buurt van Assen heeft het Instituut Mijnbouwschade Groningen meer dan driehonderd meldingen van schade gekregen. Dat instituut is eigenlijk verantwoordelijk voor het afhandelen van schade door gaswinning uit het Groningenveld. De aardbeving bij Assen gebeurde in een ander gasveld. Die schade wordt afgehandeld door de Commissie Mijnbouwschade, die 132 meldingen heeft gekregen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een reisadvies opgesteld voor Nederlanders die weg willen uit de Westelijke Jordaanoever. Zij kunnen reizen via Jordanië, waar het luchtruim nog open is. Een andere optie is vliegen vanuit Israël. Daar is het luchtruim beperkt open.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Olympisch Stadion in Amsterdam is zondagmiddag een driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart. Het einddoel is de Tweede Kamer, waar de lopers dinsdag een petitie willen aanbieden.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een persoon is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen door een schietpartij bij het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West, meldt de politie. Veel details zijn nog onbekend.
21 uur geleden