Autoriteiten Californië: Republikeinse 'stembussen' mogen niet
LOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse Republikeinse partij is in Californië in botsing gekomen met de autoriteiten van die overwegend Democratische staat nadat die in drie districten eigen inzamelpunten voor briefstemmen heeft neergezet. Volgens de autoriteiten is dat in strijd met de kieswet. De Republikeinen erkennen de bussen te hebben neergezet, maar weigeren ze weg te halen.
De autoriteiten hebben de Republikeinse partij gesommeerd om de officieuze stembussen weer weg te halen. De weigering van de Republikeinen leidt vermoedelijk tot verder juridisch getouwtrek, dat de aanloop naar de komende presidentsverkiezingen in vrijwel alle Amerikaanse staten kenmerkt.
Vanwege de corona-epidemie zullen meer kiezers dan ooit hun stem per brief uitbrengen. De Republikeinen, president Donald Trump voorop, beweren echter zonder enig bewijs dat dit verkiezingsfraude in de hand werkt. Volgens de Democraten proberen de Republikeinen met hun aanvallen op het stemmen per brief te voorkomen dat mensen per post kunnen stemmen en twijfel te zaaien over de legitimiteit van de verkiezingen.
De Californische autoriteiten prijzen de officiële zogeheten ballot boxes voor stemmen aan als een voorziening waarbij kiezers zich geen zorgen hoeven te maken over de tijdige bezorging van hun ingevulde stembiljet. De Californische staatsministers Alex Padilla en Xavier Becerra stellen dat de kieswet van de staat alleen toestaat dat de districtsautoriteiten inzamelpunten neerzetten.
Volgens Padilla hebben de autoriteiten signalen opgevangen dat sommige van de inzamelpunten van de Republikeinen in de districten Los Angeles, Fresno en Orange valselijk als officieel zijn betiteld. Becerra waarschuwde de Republikeinen dat het strafbaar is om te knoeien met stemmen. "Iedereen die bewust betrokken is bij het sjoemelen met of misbruiken van stemmen kan worden vervolgd", voegde hij eraan toe. "Je hebt het recht om te stemmen en het recht te weten dat je stem op de juiste manier wordt geteld."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/SAINT PAUL (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie begint een strafrechtelijk onderzoek naar de Democratische gouverneur van Minnesota Tim Walz. Dat melden ingewijden aan CBS News en The Washington Post. Ook de burgemeester van Minneapolis, Jacob Frey, wordt gedagvaard, aldus de ingewijden.
2 uur geledenWASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse oud-vicepremier en oud-VN-gezant Sigrid Kaag zit in een nieuw op te richten ondersteunende raad voor "vrede, stabiliteit en welvaart" in Gaza, meldt het Witte Huis vrijdagavond in een verklaring. Deze raad moet het Palestijnse overgangsbestuur en de door Trump voorgezeten vredesraad voor Gaza ondersteunen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de leden gekozen voor de internationale vredesraad die toezicht zal houden op het toekomstige overgangsbestuur in de Gazastrook. Het gaat onder meer om zijn minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, VS-gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Ook de Britse oud-premier Tony Blair zit in de raad, meldt het Witte Huis vrijdagavond.
2 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.
4 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Het aantal doden door de Amerikaanse aanval op Venezuela is bijgesteld naar 83. Het Venezolaanse ministerie van Defensie zegt dat 47 Venezolaanse militairen zijn omgekomen en niet 23, zoals eerder werd gemeld.
5 uur geledenWASHINGTON/NUUK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.
10 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.
11 uur geleden