
Autoriteiten: bijna veertig doden door vliegtuigcrash Kazachstan
AQTAU (ANP/RTR/DPA) - De crash van een passagiersvliegtuig van Azerbaijan Airlines in Kazachstan heeft het leven gekost aan 38 personen, aldus de autoriteiten. Er waren 62 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord. Onder de 29 overlevenden, die deels zwaargewond raakten, zijn zeker twee kinderen. Een van hen zou een 11-jarig meisje uit Duitsland zijn.
Het vliegtuig, een Embraer 190, was onderweg van de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe naar Grozny, in de Russische deelrepubliek Tsjetsjenië. Het toestel werd omgeleid omdat het weer in Grozny slecht was. Het stortte neer bij Aqtau aan de Kaspische Zee. Op videobeelden is te zien dat er meteen brand uitbrak. De overlevenden bevonden zich in het achtergedeelte van het vliegtuig, dat afbrak en niet in vlammen opging, melden media.
Volgens de Russische luchtvaartautoriteit toont voorlopige informatie dat de piloot had besloten een noodlanding te maken nadat een vogel in de motor was gevlogen. Op sociale media wordt door Russische bloggers echter gesteld dat het toestel in een zone vloog waar Oekraïense drones werden bestreden. In een vleugel zou een gat hebben gezeten. Ook wordt gemeld dat beelden zijn vrijgegeven van gaten in het vliegtuig die mogelijk door kogels zijn veroorzaakt.
Volgens een Oekraïense lezing is het Embraer-vliegtuig neergeschoten door een Russisch luchtverdedigingssysteem. Rusland zou hebben verzuimd het luchtruim boven Grozny te sluiten. Het vliegtuig werd beschadigd naar Kazachstan gestuurd in plaats van een noodlanding te maken in Grozny en levens te redden, aldus een Telegram-bericht van de baas van de Oekraïense instantie die desinformatie bestrijdt.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP) - Polen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag uit voorzorg opnieuw straaljagers de lucht ingestuurd, terwijl het westen van Oekraïne werd bestookt door Russische luchtaanvallen. De operatie is inmiddels weer afgerond, melden de Poolse strijdkrachten op X.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - VN-secretaris-generaal António Guterres heeft vrijdag gezegd dat de wereld zich niet moet laten "intimideren" door Israël en de dreiging van verdere kolonisering van de bezette Westelijke Jordaanoever.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA/DPA) - Een cyberaanval op de IT-dienstverlener van de check-in- en boardingsystemen heeft vrijdagavond het vliegverkeer op meerdere Europese luchthavens, waaronder Brussels Airport, verstoord. Daardoor kan er in Brussel alleen nog handmatig worden ingecheckt en geboard, wat zorgt voor forse vertragingen en annuleringen, meldde de luchthaven zaterdag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Brazilië heeft een verzoek ingediend bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) om zich aan te sluiten bij de genocidezaak tegen Israël. Die is aangespannen door Zuid-Afrika. Volgens dat land schendt Israël het internationale genocideverdrag door het optreden van de krijgsmacht in de Gazastrook.
13 uur geledenBERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Europese landen reageren boos op de door Estland gemelde schending van het luchtruim van twaalf minuten door drie Russische gevechtsvliegtuigen. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul noemde het "onacceptabel" en zei dat de NAVO klaar is om zichzelf te verdedigen.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Estland grijpt, net als Polen vorige week, naar een weinig gebruikt NAVO-artikel voor spoedoverleg van het bondgenootschap bij gevaar. Het land wil het binnendringen van zijn luchtruim door Russische gevechtsvliegtuigen zo bespreken. Vorige week deed Polen hetzelfde nadat Russische drones het land waren binnengevlogen.
14 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse kustwacht heeft gemeld dat er boven de Oostzee, boven een Pools booreiland, vrijdag twee Russische gevechtsvliegtuigen hebben gevlogen. Die deden dat laag door een 'veiligheidszone' heen die voor het platform van de onderneming Petrobaltic was uitgeroepen.
14 uur geleden