Autoriteit: geef corporaties eerder rol bij verwerven bouwgrond
DEN HAAG (ANP) - Woningcorporaties moeten in een eerder stadium een rol krijgen bij het verwerven van bouwgrond. Daarvoor pleit de toezichthouder Autoriteit woningcorporaties (Aw) in haar jaarlijkse rapport, genaamd Staat van de corporatiesector. Op dit moment kunnen corporaties niet vroegtijdig grond verwerven om bouwplannen te ontwikkelen.
Er zijn afspraken gemaakt over hoeveel woningen gebouwd moeten worden tot en met 2030. Corporaties hebben meer betaalbare bouwgrond nodig om die doelen te halen. "Corporaties zijn verantwoordelijk voor een derde van de landelijke nieuwbouwproductie. Het is daarom van belang dat het Rijk ervoor zorgt dat corporaties en gemeenten voldoende bouwlocaties tot stand kunnen brengen", staat in het rapport.
Corporaties moeten verder ook meer en helderder inzicht geven in hun bouwprestaties. Bij een deel van de corporaties heerst volgens de Aw een gebrek aan inzicht in hoeveel de corporaties echt kunnen bouwen en wat zij op korte termijn kunnen investeren. "Met beter inzicht hierin kan het Rijk eerder bijsturen zodat het bouwtempo omhoog gaat."
Doelen al jaren niet gehaald
De landelijke doelen voor het aantal te bouwen corporatiewoningen worden al jaren niet gehaald. Sinds 2016 worden gemiddeld zo'n 15.000 corporatiewoningen per jaar opgeleverd, duizenden minder dan dat corporaties willen bouwen.
"De afgelopen jaren wekten veel corporaties met hun investeringsvoornemens de indruk dat ze binnen enkele jaren veel meer zouden gaan investeren dan ze tot dan toe deden. Een groot deel van deze voornemens werd niet op tijd gerealiseerd. Dat is teleurstellend voor alle huurders en woningzoekenden", schrijft de toezichthouder.
Het rapport wordt donderdag door minister Hugo de Jonge aangeboden aan de Tweede Kamer.
Meer uit Binnenland
SPIJKENISSE (ANP) - Op het politiebureau in Spijkenisse heeft een gedetineerde een einde gemaakt aan zijn leven. Hulpdiensten hebben tevergeefs geprobeerd de man te reanimeren, meldt de politie op X.
5 minuten geledenHOUTEN (ANP) - 2025 staat op de zesde plek van warmste jaren sinds het begin van de metingen in 1901. De gemiddelde temperatuur in De Bilt was dit jaar 11,5 graden, het langjarige gemiddelde is 10,7 graden, meldt Weeronline.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Lang niet alle explosies in de regio Rotterdam hebben te maken met het criminele circuit. Dat zegt de Rotterdamse korpschef Tolga Köklü in een interview met de regionale omroep Rijnmond.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan de helft van alle Nederlanders wil meer kerncentrales. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van een stelling in de Kieskompas-stemhulp. Zo'n 53 procent van de Nederlanders vindt dat er meer kerncentrales gebouwd moeten worden. Iets minder dan een kwart van de bevolking is het hier niet mee eens.
4 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - De regering van Curaçao was niet betrokken "bij de planning of uitvoering van de reis van María Corina Machado", de Venezolaanse oppositieleider die deze week haar Nobelprijs voor de Vrede in Noorwegen ophaalde. Premier Gilmar 'Pik' Pisas heeft dat vrijdag in een officiële verklaring meegedeeld. Hij laat weten dat Curaçao een strikt neutrale positie hanteert in de huidige regionale politieke spanningen.
12 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Een meerderheid van Provinciale Staten in Noord-Brabant heeft, hoewel Statenleden zich onder druk gezet voelden, ingestemd met het nieuwe stikstofplan van de provincie.
16 uur geledenMOLENLANDEN (ANP) - Twee mannen zijn vrijdag opgepakt voor het bedreigen van een boer uit Molenlanden. De politie meldt dat de bedreigingen zijn gedaan naar aanleiding van een artikel en beelden over misstanden bij verzamelcentra voor runderen en kalveren.
17 uur geleden