Autoriteit: geef corporaties eerder rol bij verwerven bouwgrond
DEN HAAG (ANP) - Woningcorporaties moeten in een eerder stadium een rol krijgen bij het verwerven van bouwgrond. Daarvoor pleit de toezichthouder Autoriteit woningcorporaties (Aw) in haar jaarlijkse rapport, genaamd Staat van de corporatiesector. Op dit moment kunnen corporaties niet vroegtijdig grond verwerven om bouwplannen te ontwikkelen.
Er zijn afspraken gemaakt over hoeveel woningen gebouwd moeten worden tot en met 2030. Corporaties hebben meer betaalbare bouwgrond nodig om die doelen te halen. "Corporaties zijn verantwoordelijk voor een derde van de landelijke nieuwbouwproductie. Het is daarom van belang dat het Rijk ervoor zorgt dat corporaties en gemeenten voldoende bouwlocaties tot stand kunnen brengen", staat in het rapport.
Corporaties moeten verder ook meer en helderder inzicht geven in hun bouwprestaties. Bij een deel van de corporaties heerst volgens de Aw een gebrek aan inzicht in hoeveel de corporaties echt kunnen bouwen en wat zij op korte termijn kunnen investeren. "Met beter inzicht hierin kan het Rijk eerder bijsturen zodat het bouwtempo omhoog gaat."
Doelen al jaren niet gehaald
De landelijke doelen voor het aantal te bouwen corporatiewoningen worden al jaren niet gehaald. Sinds 2016 worden gemiddeld zo'n 15.000 corporatiewoningen per jaar opgeleverd, duizenden minder dan dat corporaties willen bouwen.
"De afgelopen jaren wekten veel corporaties met hun investeringsvoornemens de indruk dat ze binnen enkele jaren veel meer zouden gaan investeren dan ze tot dan toe deden. Een groot deel van deze voornemens werd niet op tijd gerealiseerd. Dat is teleurstellend voor alle huurders en woningzoekenden", schrijft de toezichthouder.
Het rapport wordt donderdag door minister Hugo de Jonge aangeboden aan de Tweede Kamer.
Meer uit Binnenland
LEIDEN (ANP) - Mensen met een niet-westerse afkomst, zoals Surinaamse en Marokkaanse Nederlanders, zijn nog altijd ondervertegenwoordigd in de registers van donoren van bloed, stamcellen en organen. Omdat de kans op een donormatch het grootst is bij mensen met dezelfde afkomst, hebben patiënten met deze achtergrond minder goede overlevingskansen. Daarvoor waarschuwen de Nederlandse Transplantatie Stichting (NTS), de stichting Sanquin Bloedvoorziening en de stichting Matchis. De drie donororganisaties zeggen voor het eerst de handen ineen te slaan om deze kansenongelijkheid aan te pakken.
2 uur geledenERBIL (ANP) - Het Nederlandse consulaat in de hoofdstad van de Koerdische regio in Irak, Erbil, heeft dringend aangeraden hotels in de stad te mijden. In de boodschap wordt gesproken van "onbevestigde signalen over een mogelijke aanslag op hotels in Erbil". De boodschap noemt vier namen van hotels die mogelijk gevaar lopen.
10 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een melding dat de moordenaar van de Amerikaanse studente Mieke Oort is overleden, brengt "een golf van emoties met zich mee" voor de nabestaanden van Mieke. Dat meldt advocaat Sébas Diekstra in een reactie. De 21-jarige Oort werd in 2022 in Leeuwarden vermoord door Thomas R. uit Leek in een zaak die bekendstond als de 'Tindermoord'.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandse Zaken heeft vanwege de veiligheidsrisico's in Bahrein het reisadvies aangescherpt naar rood. Dat betekent dat mensen wordt afgeraden om naar Bahrein te reizen, in welke situatie dan ook. "Het is er te gevaarlijk. De Nederlandse ambassade kan u niet helpen als u in de problemen komt," schrijft het ministerie.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De optocht van mensen die in Amsterdam de aanvallen op Iran en de dood van de Iraanse leider Ali Khamenei vierden, is na zo'n twee uur geëindigd bij het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein. Enkele duizenden mensen trokken zondagmiddag vanuit de Dam dansend, zingend en leuzen scanderend door het centrum.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen dansen en klappen zondagmiddag op de Dam in Amsterdam na de aanvallen van de VS en Israël op Iran en de dood van ayatollah Ali Khamenei en andere prominenten van zijn regime. Velen dragen Iraanse vlaggen van voor de revolutie bij zich, ziet een ANP-verslaggever.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag vieren zo'n tweehonderd mensen feest na de dodelijke aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op het regime van Iran. Meerdere kopstukken, onder wie ayatollah Ali Khamenei, kwamen daarbij om. Het Iraanse volkslied klinkt en er is een metersgrote Iraanse vlag uitgerold waarmee wordt gedanst, ziet een ANP-verslaggever.
17 uur geleden