Autoriteit: geef corporaties eerder rol bij verwerven bouwgrond
DEN HAAG (ANP) - Woningcorporaties moeten in een eerder stadium een rol krijgen bij het verwerven van bouwgrond. Daarvoor pleit de toezichthouder Autoriteit woningcorporaties (Aw) in haar jaarlijkse rapport, genaamd Staat van de corporatiesector. Op dit moment kunnen corporaties niet vroegtijdig grond verwerven om bouwplannen te ontwikkelen.
Er zijn afspraken gemaakt over hoeveel woningen gebouwd moeten worden tot en met 2030. Corporaties hebben meer betaalbare bouwgrond nodig om die doelen te halen. "Corporaties zijn verantwoordelijk voor een derde van de landelijke nieuwbouwproductie. Het is daarom van belang dat het Rijk ervoor zorgt dat corporaties en gemeenten voldoende bouwlocaties tot stand kunnen brengen", staat in het rapport.
Corporaties moeten verder ook meer en helderder inzicht geven in hun bouwprestaties. Bij een deel van de corporaties heerst volgens de Aw een gebrek aan inzicht in hoeveel de corporaties echt kunnen bouwen en wat zij op korte termijn kunnen investeren. "Met beter inzicht hierin kan het Rijk eerder bijsturen zodat het bouwtempo omhoog gaat."
Doelen al jaren niet gehaald
De landelijke doelen voor het aantal te bouwen corporatiewoningen worden al jaren niet gehaald. Sinds 2016 worden gemiddeld zo'n 15.000 corporatiewoningen per jaar opgeleverd, duizenden minder dan dat corporaties willen bouwen.
"De afgelopen jaren wekten veel corporaties met hun investeringsvoornemens de indruk dat ze binnen enkele jaren veel meer zouden gaan investeren dan ze tot dan toe deden. Een groot deel van deze voornemens werd niet op tijd gerealiseerd. Dat is teleurstellend voor alle huurders en woningzoekenden", schrijft de toezichthouder.
Het rapport wordt donderdag door minister Hugo de Jonge aangeboden aan de Tweede Kamer.
Meer uit Binnenland
AMERSFOORT (ANP) - De NS start een tijdelijke proef met het verstrekken van gratis treinpassen aan mensen met een laag inkomen in de gemeente Amersfoort. De spoorwegdienst stelt dat mensen beter kunnen meedoen in de samenleving als ze gebruik kunnen maken van de trein. "Reizen is vrijheid."
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.
2 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Studenten en medewerkers van de Universiteit Maastricht kunnen ook maandag nog geen gebruik maken van de onderwijssoftware Canvas. Dat levert hinder op voor het geven van onderwijs, maar de colleges gaan wel gewoon door, laat de universiteit weten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitbreiding van windenergie op land in Nederland is op een historisch laag niveau. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) maandag. Voor dit jaar wordt een daling van het totale opwekvermogen verwacht.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Het vliegtuig met opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius is zondag rond 20.30 uur geland op het vliegveld van Eindhoven. Dat ziet een ANP-verslaggever. Het toestel vertrok rond 16.50 uur vanaf Tenerife, waar de passagiers eerder op de dag van het schip waren gehaald.
8 uur geledenTENERIFE (ANP) - Meer dan negentig van de bijna 150 opvarenden van het door het hantavirus getroffen cruiseschip Hondius zullen tegen het einde van zondag zijn geëvacueerd vanaf de Canarische Eilanden. Dat meldt de Spaanse staatssecretaris van Volksgezondheid, Javier Padilla, in een op sociale media gedeelde video.
8 uur geledenPARIJS (ANP) - Een van de Fransen die aan boord was van het Nederlandse cruiseschip Hondius vertoont symptomen van het hantavirus. Dat schrijft de Franse premier Sébastien Lecornu op X. Alle vijf de Fransen die zijn gerepatrieerd vanaf Tenerife zijn in "strikte isolatie geplaatst tot nader order".
10 uur geleden