Automobilist die carnavalsvierders België doodreed was beschonken
LA LOUVIÈRE (ANP) - De automobilist die zondagochtend zes carnavalsvierders doodreed in een Waals dorp had te veel gedronken en reed veel te snel. Bestuurder Paolo F., die graag hard zou rijden, raakte ooit al eens voor jaren zijn rijbewijs kwijt.
F. en zijn neef Nino reden zondag in alle vroegte in hun zwarte BMW in op mensen die zich in Strépy-Bracquegnies opmaakten voor een carnavalsstoet. Behalve zes doden vielen er ook 37 gewonden, van wie er tien slecht aan toe zijn. De burgemeester vreest dat het dodental nog zal oplopen.
De dertigers uit het naburige La Louvière waren wezen stappen. Ze hadden beiden te veel alcohol in hun bloed. F. lijkt volgens Belgische media drie à vier glazen te hebben gedronken, zijn kompaan een stuk meer. Nader onderzoek moet uitwijzen of de twee ook verdovende middelen hadden gebruikt, zei de verantwoordelijk officier van justitie maandag tegen de Franstalige omroep RTBF.
F. verloor in 2017 al eens voor vijf jaar zijn rijbewijs, maar het is niet duidelijk om welke reden. Hij kreeg het terug na nieuwe rijexamens. Op sociale media geeft de man blijk van een voorliefde voor snelheid, constateert het Belgische persbureau Belga. Ook het OM wijst daarop.
Het tweetal is maandag voorgeleid. Dinsdag horen ze of ze vast blijven zitten en of hun bijvoorbeeld dood door schuld of doodslag ten laste wordt gelegd.
Het is nog altijd gissen naar de precieze toedracht van het drama. F. deed volgens ooggetuigen toen hij de feestgangers naderde geen enkele poging om te remmen. Na de botsing reed hij ook nog een eind door, voor hij de auto met een verbrijzelde voorruit aan de kant zette. De politie ziet geen reden om aan een terreurdaad te denken en was de auto ook niet aan het achtervolgen, verzekert zij.
De auto wordt nauwkeurig onderzocht, zegt het OM. Zo gaat justitie na of de redelijk nieuwe BMW 5-serie een systeem bezat dat aanrijdingen moet voorkomen en of dat mogelijk was uitgeschakeld.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Elk vredesplan om de oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de soevereiniteit van dat land waarborgen, zegt de Amerikaanse vicepresident JD Vance op X. De Verenigde Staten hebben een plan opgesteld dat grote concessies van Kyiv eist.
1 uur geledenHANOI (ANP/AFP) - Het dodental in Vietnam door al weken aanhoudende zware regenval en overstromingen is gestegen naar minstens 55, meldt de regering van het land. Ook wordt nog gezocht naar 13 vermisten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Republikeins congreslid Marjorie Taylor Greene verlaat op 5 januari het Huis van Afgevaardigden, laat zij weten in een verklaring op X. De aankondiging volgt op een conflict met de Amerikaanse president Donald Trump. Taylor Greene bekritiseerde Trump recent omdat hij zich lang verzette tegen de publicatie van documenten in de Epstein-affaire.
6 uur geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém is bijna voorbij, maar in de teksten die tot dusver naar buiten zijn gekomen en de reacties van onderhandelaars daarop zijn geen grote doorbraken te bespeuren. Laat op de avond (lokale tijd) zijn onderhandelaars nog wel met elkaar in gesprek op de COP30. Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) is bijvoorbeeld gaan praten met de voorzitter van de top, André Corrêa do Lago.
7 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
13 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin noemt het conceptvoorstel voor vrede in Oekraïne van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump een mogelijke basis om tot vrede in Oekraïne te komen. Hij zei dat het Kremlin het zogenoemde 28-puntenplan heeft ontvangen.
13 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
14 uur geleden