Autofabrikant Nissan schrapt 9000 banen
YOKOHAMA (ANP) - Het Japanse autoconcern Nissan zegt wereldwijd 9000 banen te schrappen. Daarmee wil het bedrijf geld besparen na een periode waarin de winst is gedaald door oplopende kosten.
Bij Nissan krimpt het personeelsbestand door de reorganisatie met ongeveer 7 procent. Daarnaast verlaagt het concern de wereldwijde productiecapaciteit met 20 procent. De vaste kosten moeten door de ingrepen omlaag met 300 miljard yen, omgerekend zo'n 1,8 miljard euro.
Wereldwijd hebben autofabrikanten het zwaar. Onder andere Volkswagen in Duitsland noemde een reorganisatie noodzakelijk omdat de winst flink lager uitvalt, waarbij wordt gevreesd voor de sluiting van fabrieken. Ook Stellantis, het moederbedrijf van onder andere Fiat, Chrysler en Peugeot, kampt met een verslechtering van de resultaten.
Inniger samenwerken
Nissan kampte in het eerste halfjaar met een licht lagere vraag naar zijn auto's, maar de winst kelderde door hogere kosten bij de verkoop van auto's. Daardoor is het bedrijf ook somberder over de resultaten in het hele boekjaar 2024.
De reorganisatie is volgens topman Makoto Uchida nodig om concurrerender te worden en snel in te kunnen spelen op veranderingen op de automarkt. Om sneller nieuwe modellen op de markt te kunnen zetten wil het bedrijf ook inniger samenwerken met Renault en Mitsubishi, waarmee Nissan een alliantie vormt. Tegelijkertijd verkoopt Nissan een deel van zijn belang in Mitsubishi om meer "financiële flexibiliteit" te hebben.
Nissan is ook in Nederland erg actief. Het concern heeft in Amsterdam zijn depot staan dat reserveonderdelen levert aan dealers en distributeurs in heel Europa. Het is niet direct duidelijk wat de reorganisatie bij Nissan per land betekent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
5 uur geledenLEIDEN (ANP) - De Leidse biotechnoloog Pharming heeft toestemming gekregen om zijn tweede medicijn ook in de Europese Unie op de markt te brengen. Volgens het beursgenoteerde bedrijf is Joenja in het landenblok de eerste goedgekeurde behandeling voor APDS, een zeldzame aandoening van het immuunsysteem.
5 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - De EU en Mexico hebben afgesproken hun afzetmarkten voor elkaar te verruimen door importtarieven verder af te schaffen. Daarvoor zijn de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, voorzitter van de EU-leiders António Costa en de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum vrijdag bijeen voor een voorlopige verklaring in Mexico-Stad.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog "voorbarig" zijn.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Warsh is ingezworen als het nieuwe hoofd van de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank. President Donald Trump benadrukte bij de ceremonie dat de nieuwe Fed-voorzitter "volledig onafhankelijk" is in zijn nieuwe functie. Daarmee leek Trump de financiële markten gerust te willen stellen, aangezien hij als president veel kritiek heeft gehad op het Fed-beleid van de terugtredende Fed-baas Jerome Powell.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw hoger gesloten. Daarmee werd het slotrecord van een dag eerder weer aangescherpt. Volgens analisten stemde hoop op het einde van de Iran-oorlog beleggers positief. Net als eerder deze week waren de chipbedrijven de grote winnaars.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst begonnen. Beleggers bleven optimistisch over een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio verklaarde enige beweging te zien bij Iran in de vredesbesprekingen, maar gaf niet aan op welke vlakken Iran bereid is tot concessies. De twee landen verschillen nog altijd van mening over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz.
12 uur geleden