Autofabrikant General Motors hard omhoog op Wall Street
NEW YORK (ANP) - General Motors was dinsdag een grote winnaar op Wall Street. De autofabrikant achter merken als Chevrolet en GMC liet weten dat het aan het eind van het jaar minder last had van de chiptekorten waar de sector al tijden mee kampt. Beleggers waren daar enthousiast over. Techbedrijven zoals Apple en Tesla verloren juist terrein.
General Motors (GM) maakte bekend dat zijn verkopen in het vierde kwartaal met ruim 40 procent omlaag zijn gedoken door het chiptekort. Maar beleggers zetten het aandeel 7,5 procent hoger omdat de Amerikaanse autofabrikant daar dit jaar minder last van verwacht te hebben.
Branchegenoot Ford, die woensdag met cijfers komt, won 11,7 procent. Het bedrijf kondigde dinsdag aan vanwege de enorme belangstelling veel meer F-150 Lightning pick-ups te gaan maken. Medio 2023 wil het nu 150.000 van de volledig elektrische voertuigen hebben geproduceerd en dat is bijna een verdubbeling. Ford begint deze week met het aannemen van bestellingen voor het model.
Tesla
De belangrijkste beursgraadmeters in New York lieten een wisselend beeld zien. De leidende Dow-Jonesindex sloot 0,6 procent hoger op 36.799,65 punten. De brede S&P 500 daalde 0,1 procent naar 4793,54 punten en techgraadmeter Nasdaq verloor 1,3 procent tot 15.622,72 punten.
Tesla verloor 4,1 procent. De fabrikant van elektrische auto's veerde terug nadat het aandeel een dag eerder 13,5 procent meer waard werd dankzij een recordaantal autoleveringen in het vierde kwartaal.
Olie
De marktwaarde van Apple ligt weer onder de 3000 miljard dollar. Maandag bereikte het nog als eerste bedrijf die waarde. Het aandeel zakte dinsdag 1,3 procent.
Op de oliemarkt ging de aandacht uit naar de vergadering van oliekartel OPEC en zijn bondgenoten zoals Rusland. Ze gaan de productie volgende maand dagelijks met 400.000 vaten verhogen, net als in de afgelopen maanden. Deskundigen hadden al verwacht dat de landen niet zouden afwijken van de ingeslagen weg. Ze wijzen er al langer op dat bijvoorbeeld Saudi-Arabië op deze manier de olieprijzen op niveau probeert te houden.
Olie- en gasconcerns Exxon Mobil en Chevron wonnen hierop aan beurswaarde, met plussen tot 3,8 procent. De olieprijzen zaten eveneens in de lift. Een vat Amerikaanse olie werd 1,3 procent duurder op 77,03 dollar. Brentolie kostte 1,3 procent meer op 80,02 dollar per vat. De euro was 1,1283 dollar waard, tegen 1,1293 dollar bij het sluiten van de Europese beurzen eerder op de dag.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
6 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Klanten van ING en Triodos hebben zaterdagochtend moeilijker kunnen pinnen. Volgens ING lag het probleem bij een externe partij die pintransacties afhandelt, maar is de storing nu voorbij.
9 uur geledenDANIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines staakt per direct alle activiteiten. De budgetvlieger kwam in financiële problemen toen de Iranoorlog een sterke stijging van de brandstofkosten veroorzaakte. Gesprekken met de Amerikaanse regering over noodsteun liepen op niets uit.
13 uur geledenNUENEN (ANP) - Vleesverwerker Esro Vlees uit Nuenen heeft faillissement aangevraagd na een ingreep van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De toezichthouder verdenkt het bedrijf ervan onveilig vlees te verhandelen en heeft de vergunning ingetrokken. De directie van Esro Vlees stelt dat dit "onvermijdelijk" heeft geleid tot het faillissement.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De gesprekken tussen de Amerikaanse regering en luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines zijn beëindigd zonder een akkoord om de in moeilijkheden verkerende luchtvaartmaatschappij te redden. Dat melden bronnen die op de hoogte zijn van de gesprekken aan persbureau Bloomberg.
15 uur geleden