
Autobranche: auto's veel duurder als Euro 7-voorstel doorgaat
BRUSSEL (ANP) - Auto's, bestelwagens, vrachtwagens en bussen kunnen flink duurder worden door strengere Europese regels voor de uitstoot van verontreinigende stoffen door voertuigen. De directe kostenstijgingen van de zogeheten Euro 7-plannen die door Brussel zijn voorgesteld zullen waarschijnlijk vier tot tien keer hoger uitvallen dan de schattingen van de Europese Commissie (EC), waarschuwt de Europese brancheorganisatie van autoproducenten ACEA.
De ACEA haalt daarbij een onderzoek aan van Frontier Economics. Dat adviesbureau berekende dat de kosten per vrachtwagen straks kunnen oplopen tot zo'n 12.000 euro, terwijl in Brussel uitgegaan zou worden van hooguit 2800 euro. De brancheorganisatie merkt daarnaast op dat deze schattingen alleen de directe productiekosten omvatten, voornamelijk voor apparatuur en investeringen. Partijen die de vrachtwagens uiteindelijk kopen zouden met nog hogere kosten te maken krijgen.
ACEA wijst er ook op dat de Europese Unie met de huidige Euro 6-regels al de meest uitgebreide en strengste normen heeft voor de uitstoot van verontreinigende stoffen ter wereld. "De Europese auto-industrie zet zich in om de uitstoot verder te verminderen voor het klimaat, het milieu en de gezondheid. Het Euro 7-voorstel is echter simpelweg niet de juiste manier om dit te doen, omdat het een extreem lage milieu-impact zal hebben tegen extreem hoge kosten", zegt ACEA-directeur Sigrid de Vries.
Als het voorstel van de Europese Commissie wordt goedgekeurd zal de Euro 7-norm vanaf 1 juli 2025 ingaan voor nieuwe voertuigen. De regelgeving moet Europa helpen om de CO2-uitstoot met 35 procent te verminderen tegen 2035.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Intel maakte donderdag een koerssprong van ruim 24 procent op de beurzen in New York. Beleggers reageerden verheugd op de aankondiging dat AI-chipbedrijf Nvidia 5 miljard dollar gaat investeren in Intel, in ruil voor aandelen. De twee chipbedrijven gaan onder meer samen chips ontwikkelen voor computers en datacenters.
16 minuten geledenELLESBOROUGH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Britse premier Keir Starmer hebben hun technologiepact officieel ondertekend. De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk spreken daarin af samen te werken aan onderzoek naar kunstmatige intelligentie, quantumcomputers en kernenergie.
27 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Hassett, de economisch adviseur van het Witte Huis en president Donald Trump, heeft de renteverlaging van de Federal Reserve verwelkomd als een "goede eerste stap". De Amerikaanse koepel van centrale banken verlaagde woensdag voor de eerste keer dit jaar de leenkosten in de Verenigde Staten, met een kwart procentpunt.
1 uur geledenSANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Chipontwikkelaar Nvidia belegt 5 miljard dollar in aandelen van branchegenoot Intel. De twee bedrijven gaan ook samenwerken aan de ontwikkeling van producten die datacenters en pc's sneller laten werken, maakte Nvidia bekend.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR) - ExxonMobil schort 100 miljoen euro aan investeringen voor plasticrecyclingprojecten in Rotterdam en Antwerpen op. Het Amerikaanse olie- en gasconcern wil op de twee bestaande locaties jaarlijks 80.000 ton plasticafval verwerken. Maar het kan projecten van deze grootte volgens een topbestuurder niet hervatten zonder dat EU-regels worden aangepast.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse economie heeft over het afgelopen jaar bijna 290 miljard euro aan schade opgelopen door cyberaanvallen. Dat meldt de Duitse IT-brancheorganisatie Bitkom in een rapport. Die cyberaanvallen worden volgens Bitkom steeds vaker uitgevoerd door buitenlandse inlichtingendiensten. Vooral Rusland en China zouden hier vaak achter zitten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Arbeidsinspectie legt een uitzendbureau uit Gelderland tijdelijk stil, omdat de betalingen aan uitzendkrachten en de administratie van het bedrijf niet op orde waren. Het uitzendbureau mag vanwege de overtredingen twee maanden geen personeel uitlenen en krijgt een boete van 153.000 euro.
4 uur geleden