Autobouwers zetten Nikkei op laagste niveau sinds januari
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Tokio ging vrijdag opnieuw omlaag en zakte tot het laagste niveau sinds begin dit jaar. Vooral de Japanse autofabrikanten bleven onder druk staan door het nieuws dat Toyota de productie gaat verlagen vanwege het wereldwijde chiptekort. Ook de bedrijven die gevoelig zijn voor de economische ontwikkelingen werden van de hand gedaan door de vrees dat het herstel van de coronacrisis zal vertragen door de opmars van de Delta-variant.
De Nikkei in Tokio ging uiteindelijk 1 procent lager het weekeinde in op 27.013,25 punten. Toyota verloor 4 procent. De grootste autofabrikant ter wereld zakte een dag ook eerder al ruim 4 procent nadat zakenkrant Nikkei kort voor sluiting van de aandelenhandel meldde dat het bedrijf de productie wereldwijd met 40 procent gaat verlagen. Toyota bevestigde dit later en verklaarde naast de chiptekorten ook te kampen met leveringsproblemen van auto-onderdelen door de uitbraak van de Delta-variant in Zuidoost-Azië.
Andere autofabrikanten als Nissan en Honda gingen mee omlaag en zakten 7 en 5 procent. De Japanse leveranciers van auto-onderdelen Denso en Aisin leverden bijna 9 en dik 5 procent in. Ook de grote Japanse containervervoerders moesten het ontgelden door de economische zorgen. Het farmaceutische bedrijf Daiichi Sankyo en computerspelmaker Nintendo behoorden tot de sterkste stijgers met winsten tot ruim 2 procent.
China Telecom
De graadmeter in Shanghai noteerde tussentijds 2 procent in de min en de Hang Seng-index in Hongkong raakte 2,2 procent kwijt. Beleggers verwerkten het besluit van de Chinese centrale bank om de belangrijkste rentetarieven ongewijzigd te laten. De Chinese webwinkel Alibaba zakte ruim 2 procent na de goedkeuring van een nieuwe strengere wet over de opslag en het gebruik van persoonsgegevens door grote techbedrijven in China. De privacywet betekent een nieuwe inspanning van Peking om de techsector te reguleren. Internetconcern Tencent won desondanks 1 procent.
Het Chinese telecomconcern China Telecom steeg bijna 20 procent bij zijn beursdebuut in Shanghai. Eerder dit jaar werd de beursnotering van China Telecom op Wall Street geschrapt nadat het bedrijf door de Amerikanen op een zwarte lijst werd gezet vanwege te nauwe banden met het Chinese leger. In Hongkong, waar China Telecom ook een notering heeft, daalde het aandeel bijna 5 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het aan het begin van de nieuwe handelsweek voorzichtig aan, na de koerswinsten van vorige week. Ze stelden zich terughoudend op in aanloop naar kwartaalcijfers van grote banken als JP Morgan Chase, Citigroup en Morgan Stanley deze week. Er zijn ook belangrijke cijfers uit de chipsector op komst. Zowel chipmachinemaker ASML als de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC delen hoe het afgelopen kwartaal is verlopen. De beurshandel in New York stond maandag ook onder druk door een stijging van de olieprijzen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door problemen met de IT-systemen is het momenteel chaos in de winkels van Albert Heijn, zegt Jacqueline Twerda, vakbondsvrouw bij CNV. Volgens haar zijn medewerkers momenteel vooral bezig met het plakken van prijsstickers op de schappen, omdat de vermelde prijzen in de winkel regelmatig niet kloppen. De IT-systemen zijn naar verwachting pas dinsdagmiddag weer in de lucht, hoorde Twerda van medewerkers.
5 uur geledenMENLO PARK (ANP) - Meta is niet van plan om zijn AI-brillen van de markt te halen ondanks de ophef over deze brillen met camera, ook wel gluurbrillen genoemd. Alex Himel, directeur van Meta's brillentak, heeft maandag in gesprek met Nederlandse journalisten gereageerd op de commotie, die hij op zichzelf niet verrassend vindt.
5 uur geledenZAANDAM (ANP) - De politie en Albert Heijn (AH) staan met elkaar in contact, nadat het bedrijf zondag te maken kreeg met een cybersecurityincident. Dat zegt een woordvoerder van de politie. "Tot op dit moment is nog geen strafbaar feit vastgesteld", aldus de politiezegsman.
6 uur geledenZAANDAM (ANP/RTR) - De IT-problemen bij het moederbedrijf van Albert Heijn beperken zich niet tot Nederland. Ook bij ketens van Ahold Delhaize in het buitenland doen diensten het niet of liggen websites eruit.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese luchthavenorganisatie ACI Europe en Airlines for Europe (A4E), de grootste brancheorganisatie van luchtvaartmaatschappijen in Europa, waarschuwen maandag opnieuw voor een falend nieuw digitaal grenscontrolesysteem. Hierdoor lopen de wachttijden bij de grenscontrole nog altijd op, wat leidt tot grote verstoringen voor passagiers, luchthavens en luchtvaartmaatschappijen in het Schengengebied.
7 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn waarschuwt voor lege schappen in supermarkten de komende dagen als gevolg van het cybersecurityincident bij het bedrijf. Eerder op de dag werd bekend dat in meerdere distributiecentra het werk stilligt als gevolg van het veiligheidsincident. "Naar verwachting blijven diepvriesproducten, brood en langer houdbare producten beter beschikbaar dan bepaalde versproducten, zoals groenten en fruit", staat in een verklaring van het bedrijf.
8 uur geleden