Autobedrijven omlaag op verder positieve Europese beurzen
AMSTERDAM (AFN) - Verschillende autobedrijven stonden vrijdag bij het slot van de handelsweek op de Europese aandelenbeurzen in de min. Beleggers reageerden teleurgesteld op verkoopcijfers van Volkswagen en veranderingen aan de top bij Stellantis.
Vrijdag meldde Volkswagen een daling van de verkopen in het derde kwartaal. Teleurstellende resultaten bij Audi en problemen op de Chinese markt waren grotendeels verantwoordelijk voor de daling. Kredietbeoordelaar Moody's heeft daarnaast de outlook van de Duitse autofabrikant verlaagd van stabiel naar negatief, aangezien het concern steeds slechter lijkt te presteren. Het aandeel Volkswagen werd 0,5 procent lager gezet
Ook Stellantis was in het nieuws. De topman van het autoconglomeraat kondigde zijn vertrek aan. Carlos Tavares legt in 2026 zijn functie neer, na het aflopen van zijn huidige termijn. Het moederbedrijf van Citroën, Fiat, Jeep en Peugeot, dat kampt met zwakke verkopen, maakte ook andere ingrepen in het topmanagement bekend. Zo vertrekken de financieel directeur en de Europese operationeel directeur ook bij het concern. Stellantis zakte 2,8 procent.
Stemming
Verder was de stemming op de Europese beurzen wel positief. Op het Damrak noteerde de AEX-index bij het slot 0,5 procent hoger op 915,96 punten. De MidKap, met daarin de middelgrote fondsen, ging 0,2 procent vooruit naar 899,11 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen eindigden bij het slot op vrijdag tot 0,9 procent hoger.
Andere Europese branchegenoten uit de auto-industrie gingen al dan niet mee in de daling. BMW ging 1,1 procent omlaag en Mercedes-Benz klom juist 1,1 procent. Renault steeg 0,2 procent.
Wolters Kluwer
In de AEX was informatieleverancier Wolters Kluwer de grootste stijger, met een plus van 1,2 procent. Voedings- en gezondheidsbedrijf dsm-firmenich eindigde onderaan, met een verlies van 0,8 procent. Staalconcern ArcelorMittal maakte een verlies van eerder op de dag goed en eindigde met een kleine winst van 0,3 procent, ondanks dat het door JPMorgan van de kooplijst werd gehaald.
Bij de kleinere fondsen stond TomTom bovenaan. De navigatiespecialist boekte iets minder omzet in het derde kwartaal en leed opnieuw verlies. Het verlies was wel bijna de helft minder dan een jaar eerder. Het aandeel werd 5,9 procent meer waard.
De euro was 1,0950 dollar waard, tegen 1,0927 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,7 procent goedkoper op 75,29 dollar. De prijs van Brentolie zakte 0,6 procent tot 78,90 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia schrapt een deel van haar vluchten in mei en juni nu de prijzen voor vliegtuigbrandstof sterk stijgen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het bedrijf aan persbureau AFP laten weten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Republikeinse senator Thom Tillis zal stemmen voor de benoeming van Kevin Warsh als de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Dat heeft hij zondag gezegd tijdens een interview met NBC News. Daarmee lijkt de beëdiging van de door Donald Trump voorgedragen kandidaat als opvolger van de huidige Fed-voorzitter Jerome Powell zekerder te worden. Powells termijn loopt in mei af.
10 uur geledenMUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft investeringsovereenkomsten ondertekend met meerdere organisaties voor nieuwe industrieprojecten ter waarde van meer dan 200 miljoen Omaanse rial. Dat is omgerekend zo'n 444 miljoen euro.
12 uur geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Beursintroducties in Hongkong hebben dit jaar al meer dan 140 miljard Hongkongse dollar (ongeveer 15,2 miljard euro) opgebracht. Dat meldt minister van Financiën Paul Chan van de speciale administratieve regio van de Volksrepubliek China in zijn blog. Daarmee behoudt Hongkong volgens hem zijn positie als belangrijkste bestemming ter wereld voor een beursgang.
16 uur geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
1 dag geleden